لپ تاپ کاستوم کانفیگ چیست؟ چرا یک مدل لپ تاپ ده ها گزینه خرید دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی، افزایش روزافزون قیمت کامپیوترها و قطعات آن ها و مشخصا لپ تاپ، خرید یک لپ تاپ یا کامپیوتر نو را به تصمیمی سخت تبدیل نموده اند؛ طوری که پیش از انتخاب یک لپ تاپ، منطقی است که بخواهید زمان قابل توجهی را صرف تحقیقات مختلف کنید. نکته مهم در خصوص لپتاپ ها این است که به غیر از چند قطعه معمول، قابلیت ارتقای چندانی ندارند؛ آن هم به به این معنا که برخی اوقات می توانید رم و حافظه ی ذخیره لپ تاپ را ارتقا دهید، اما موارد بنیادی مثل پردازنده اصلی یا پردازنده گرافیکی را نمی توان تغییر داد. به همین علت هم بهتر است به هنگام خرید یک لپ تاپ نو، این مشخصات اصلی را در اولویت قرار دهید. با این حال، نکته دیگری هم وجود دارد: یک مدل لپتاپ می تواند چندین مشخصات مختلف داشته باشد.

لپ تاپ کاستوم کانفیگ چیست؟ چرا یک مدل لپ تاپ ده ها گزینه خرید دارد؟

اگر شما از یک شاسی خاص لپ تاپ یا مدل معینی از برندی خوشتان آمده باشد و بخواهید قابلیت های خاص آن مدل را داشته باشید، احتمالا می توانید آن را با سخت افزارهای مورد علاقه خود پیدا کنید. همین باعث خواهد شد تا قدرت انتخاب شما بالا برود. در سایت های اصلی شرکت های فراوری نماینده لپ تاپ مثل لنوو (Lenovo)، ایسوس (Asus)، ایسر (Acer) و اچ پی (HP)، این توانایی به شما داده می شود تا لپتاپ مورد علاقه خود را آن طور که احتیاج دارید بسازید؛ یعنی در واقع لپ تاپی که قصد خرید آن را دارید، شخصی سازی کنید.

این کار در ایران ممکن نیست. به همین علت وارد نمایندگان چندین مدل از یک لپ تاپ با سخت افزارهای مختلف را وارد می نمایند، تا خریداران بتوانند از میان این موارد انتخاب نمایند. در واقع خود وارد نمایندگان دست به شخصی سازی تعدادی لپ تاپ، با در نظر گرفتن احتیاجهای مختلف خریدار می زنند و آن ها را وارد می نمایند. این حرکت که به اصطلاح کاستوم کانفیگ (Custom Configuration) یا در واقع تنظیمات شخصی سازی شده نام دارد، را در قالب این مقاله از صفر تا صد برای تان توضیح می دهیم و. برای درک بهتر این موضوع، از مثال استفاده می کنیم.

کاستوم کانفیگ در واقعیت: فرایند شخصی سازی یک لپ تاپ را ببینیم

برای مثال ما از لپتاپ لنوو لیجن 5 (Lenovo Legion 5) استفاده کردیم. این لپتاپ یکی از برترین کامپیوترهای گیمینگ امروزی است و طراحی منحصر به فردی دارد. لنوو کوشش نموده تا شاسی این لپتاپ را به بهینه ترین نحو بسازد تا قابلیت ارتقاء و استفاده از موارد مختلف را داشته باشد. اگر نگاهی به تعدادی از فروشگاه های آنلاین هم بیاندازید، مدل های زیادی از این لپتاپ را برای فروش می بینید. به این نکته دقت کنید که لیجن 5 یک سری از لپ تاپ های لنوو است؛ به این معنا که حدود چهار سال است که این سری ساخته شده و سخت افزارهای مختلفی با معینات متفاوت در آن قرار گرفته است. منظورمان این است که لیجن 5 سال های گذشته را با مدل های سال جاری اشتباه نکنید.

لیجن 5 سال 2021 چندین مدل مختلف دارد. هر مدل دارای شاخصه سخت افزاری خاصی است که با توجه به آن هزینه متفاوتی خواهد داشت. برای مثال دو مدل AAB و AAC در مقدار رم تفاوت دارند. رم از مواردی است که کاملاً می توان آن را تغییر داد. حتی در آینده نیز شما می توانید خودتان رم لپتاپ را ارتقاء دهید. این موضوع در خصوص حافظه لپتاپ نیز صدق می نماید. این لپ تاپ یک اسلات اضافه برای قرار دادن هارد دیسک هم دارد. یعنی شما یک جایگاه خالی دارید که می توانید در آن حافظه جامد (اس اس دی) یا هارد دیسک قرار دهید. حتی می توانید از این دو مورد صرفه نظر نموده و لپتاپ با ظرفیت باتری بالاتری بگیرید.

یک دستگاه می تواند در چندین مدل مختلف ساخته و عرضه شود. همه این مدل ها نیز ظاهری ثابت و معین داشته ولی از لحاظ سخت افزاری و موارد داخلی باهم تفاوت دارند. حال در ادامه به آنالیز تک تک این بخش ها می پردازیم.

پردازنده مرکزی

پردازنده مرکزی (CPU) مغز متفکر دستگاه شما است و قابل ارتقاء نیست. قرار نیست مادربرد دستگاه را باز کنید و آن چیپ ست را که مستقیما به مادربرد متصل شده است، تغییر دهید. پس باید در انتخاب آن نهایت دقت را به کار بگیرید. در خصوص لپ تاپ مورد فرض ما، به این شکل است که این دستگاه ها در دو مدل Legion 5 و Legion 5i عرضه می شوند. این آی انگلیسی به معنای استفاده از پردازنده اینتل است. پس همین ابتدا شما باید از میان پردازنده اینتل یا ای ام دی (AMD) یکی را انتخاب کنید. پس از آن مدل های مختلفی از لیجن با پردازنده Core i5 و i7 وجود دارد. این مورد درباره پردازنده ای ام دی نیز صدق می نماید. به این معنا که شما باید از میان پردازنده های Ryzen 5 و Ryzen 7 یکی را انتخاب کنید. حال شما با توجه به بودجه خود و کاری که با دستگاه خود انجام می دهید یکی را انتخاب خواهید کرد.

پردازنده گرافیکی

در دنیای امروزی پردازنده گرافیکی شاخصه اصلی لپتاپ و بالاخص لپ تاپ های مختص بازی است. کارت گرافیک هم نیز قابل تغییر و ارتقا نیست، به همین علت شما باید در انتخاب خود نهایت دقت را به کار بگیرید. بعضی لپ تاپ ها فقط از کارت گرافیکی داخل پردازنده اصلی استفاده می نمایند و بعضی یک کارت گرافیکی مجزا و اضافه هم دارند. در خصوص لیجن 5 مدل های مختلف با کارت های متنوع وجود دارند که از 3050 آغاز شده و به 3070ti ختم می شوند. در لیجن 5 کارت های گرافیکی ای ام دی وجود ندارند.

صفحه نمایش

صفحه نمایش از مواردی است که چندان متغیر نیست. به این معنا که بیشتراً دستگاه ها با مدل متفاوت صفحه نمایش یکسان دارند. با این حال مواردی هم وجود دارند که در این بخش تفاوت ایجاد می نمایند. این تفاوت از نرخ به روزرسانی تا رزولوشن متغیر است. برای مثال بعضی از لپتاپ های ایسوس به شما یک صفحه فول اچ دی با نرخ به روزرسانی صفحه نمایش 360 هرتز یا صفحه 4K با نرخ به روزرسانی 120 هرتز ارائه می نمایند. شما باید بر اساس کار و توان گرافیکی دستگاه، یکی را انتخاب کنید.

رم

حافظه رم دستگاه جزو مواردی است که چه برای کارهای روزمره و چه برای بازی اهمیت زیادی دارد. از طرفی معمولا می توانید در آینده آن را ارتقاء دهید. به همین علت دقت اولیه مهم است اما معین نماینده نیست. تنها نکته مهم اینجاست که باید ببینید چقدر رم در دسترس شما برای ارتقا است. برای مثال لپ تاپ لیجن 5 هر دو جایگاه رم را در اختیار کاربر قرار می دهد. این در صورتی است که بعضی از لپتاپ های ایسوس 8 گیگابایت رم را مستقیما متصل به مادربرد اصلی دارد. به همین علت کاربران تنها به یک جایگاه خالی دسترسی دارند.

حافظه ذخیره اطلاعات

مقدار و مدل حافظه برای ذخیره اطلاعات در لپ تاپ ها هم به هنگام انتخاب یک مدل، اهمیت زیادی پیدا می نماید. سیستم عامل های امروزی، اعم از ویندوز یا حتی نسخه های اخیر لینوکس، برترین عملکرد خود را روی حافظه های جامد یا همان اس اس دی ها نشان می دهند. اگر بخواهید کمی جدی تر از کامپیوتر خود بهره ببرید هم حتما به اس اس دی احتیاج خواهید داشت، در نتیجه به ندرت می توانید لپ تاپی امروزی را بدون اس اس دی پیدا کنید و همه شان در کمترین حالت، یک اس اس دی با ظرفیتی محدود دارند؛ اما می توانید آن را چه به هنگام خرید دستگاه و معمولا چه پس از خرید، ارتقا هم دهید. بیشتر دستگاه های امروزی دو اسلات یا بیشتر برای حافظه جامد دارند.

معمولا می توانید کنار اس اس دی اصلی لپ تاپ، یک دیسک سخت هم روی لپ تاپ قرار دهید. هارد دیسک سرعت پایینی دارد و برای ذخیره اطلاعاتی مناسب است که همواره به دسترسی شان احتیاج ندارید. در میان تمامی موارد، حافظه در لحظه خرید کمترین اهمیت را دارد و همانطور که گفتیم ارتقای آن آسان است و هزینه خیلی زیادی هم ندارد. البته به این که چه نوع حافظه ای است، حتماً باید توجه کنید.

باتری

باتری معمولا در مدل های یکسان از لپ تاپ ها قابل تغییر نیست. معمولا مقدار ذخیره انرژی باتری لپ تاپ ها بیشتر از 100 وات ساعت نمی شود. این هم به علت محدودیتی است که برای استفاده در هواپیماها روی این دستگاه ها اعمال شده است. از این رو بیشتر اوقات نمی توان ظرفیت باتری را تغییر داد و در کاستوم کانفیگ ها در پی تغییر ظرفیت باتری نباشید. با این حال لپ تاپی که انتخاب نموده بودیم یعنی لیجن 5 این قابلیت را داشت. البته برای اینکه ظرفیت باتری بیشتری انتخاب کنید، باید قید اضافه کردن هارد دیسک را بزنید چون فضای استفاده شده از باتری با ظرفیت بالاتر، جای آن را خواهد گرفت. با این حال شما همچنان به اسلات حافظه جامد دوم دسترسی خواهید داشت.

کیبورد و ظاهر دستگاه

چیزی که در کاستوم کانفیگ ها از یک لپ تاپ ثابت است، ظاهر، شاسی و بدنه دستگاه است. اساسا به همین علت است که از یک مدل یکسان، با ظاهر و قابلیت هایی یکسان، چندین مدل مختلف در بازار داریم. در خصوص کیبورد چندین حالت مختلف وجود دارد. برای مثال کیبورد تک رنگ، آرجی بی تک رنگ و آر جی بی برای هر کلید. همانطور از نام تک رنگ پیداست، در این نوع کیبوردها شما یک نور پس زمینه دارید و رنگ آن هم عوض نمی شود. مورد بعدی RGB است. به این حالت که کل کیبورد شما توانایی تعویض رنگ داشته و چندین رنگ مختلف را به نمایش در می آورد. در نهایت، ما شاهد Per Key RGB هستیم. در این حالت هر کلید کیبورد LED مخصوص به خود را داشته و می توان به طور کامل آن ها را شخصی سازی کرد. هر کلید می تواند نور متفاوتی را به شما نشان دهد.

در خصوص خود کیبورد چندان قابلیت شخصی سازی وجود ندارد. در لپتاپ های بالارده ایسوس و Alienware شما می توانید نوع کیبورد را نیز انتخاب کنید. به این شکل که از میان کیبورد با حالت مکانیکی یا چیزی که در لپتاپ های معمولی هست یکی را انتخاب کنید. این مورد در لپتاپ ها با قیمت های پایین تر وجود ندارد. به همین علت نمی توان آن را یک فاکتور مهم دانست.

ترجمه کاستوم کانفیگ در ایران!

به طور کلی کاستوم کانفیگ در ایران وجود ندارد. به علت اینکه شما قابلیت خرید مستقیم از سایت شرکت سازنده را ندارید. با این حال واردنماینده، خودش کانفیگ های مختلف از یک دستگاه را انتخاب و محصول را وارد کشور می نماید. با این کار تقریباً امکان کاستوم یا شخصی سازی کردن را برای شما بازسازی نموده است. زمانی که شما حق انتخاب زیادی داشته باشید می توانید بهینه ترین مورد را با توجه به سلیقه و کاربرد خود بخرید.

در خرید یک لپتاپ اینکه چه سخت افزاری در آن قرار گرفته است اهمیت زیادی دارد. با این حال، ظاهر و طراحی بدنه استفاده شده در آن هم بسیار مهم است. برای مثال لپتاپ های باریک و سبک حتی اگر در دسته گیمینگ جای بگیرند، به میزان لپتاپ های بزرگ تر توانایی ندارند. این موضوعی واضح و منطقی است و علت آن هم به استفاده از یک سیستم خنک نماینده بزرگ و قوی بازمی شود. این احتمال وجود دارد که اگر در لپ تاپی باریک و ظریف، قوی ترین گزینه را بین پردازنده گرافیکی و پردازنده اصلی انتخاب کنیم، به مشکل داغ شدن و نهایتا پایین آمدن فرکانس پردازشی (throttling) برخورد کنیم و اساسا آن سخت افزار قوی که انتخاب نموده ایم، بلااستفاده شود.

یکی از مثال های شاخص در این زمینه سری زفیروس (Zephyrus) ایسوس است. این دستگاه ها به صورت باریک و سبک ساخته شده تا بسیار زیبا باشند. از طرفی این لپتا پ ها به راحتی قابل حمل بوده و می توان آن ها را جابجا کرد. نکته اینجاست که سری زفیروس بیشتراً به علت بدنه باریک، توانایی خنک نمایندگی زیادی ندارند. از این رو کارت های گرافیکی با فرکانس پردازنده پایین تری دارند. از طرفی کانفیگ های بسیار زیادی از این لپ تاپ وارد بازار شده است. برای مثال لپتاپ M16 یک کانفیگ با پردازنده Core i9 با فرکانس بالا و ولتاژ بالا دارد که گرمای بسیار زیادی فراوری و توان استفاده شما را محدود می نماید.

اگر فرضا این مدل لپ تاپ را انتخاب نموده اید، از نظر قابلیت های مختلفی که ارایه می دهد و حتی از دیدگاه طراحی هم عالی است و می توانید انتخاب خود را حفظ کنید. حال به لطف کاستوم کانفیگ های مختلف که وارد بازار شده است، می توانید همین مدل لپ تاپ را با توجه به احتیاج خود پیدا و تهیه کنید.

این که از یک مدل لپ تاپ، کانفیگ های مختلفی وجود داشته باشد چه سودی دارد؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم این موضوع به شما یاری خواهد نمود تا برترین مورد را با توجه به کار خود انتخاب کنید. اساسا ظاهر و قابلیت های اصلی لپ تاپ خود را انتخاب نموده اید و حالا به بعضی از معینات سخت افزاری و داخلی آن فکر می کنید. به این موضوع باید توجه کرد که بودجه خرید شما نیز به هنگام انتخاب اهمیت بسیار زیادی دارد. در میان مواردی که گفتیم، حافظه ذخیره و حافظه رم تأثیر چندانی روی قیمت نهایی یک لپ تاپ ندارند. اما در مقابل پردازنده اصلی و مخصوصاً پردازنده گرافیکی تأثیر به شدت زیادی روی قیمت نهایی دستگاه خواهند گذاشت.

همین موارد باعث می شوند تا یک مدل لپ تاپ مثل همان لیجن 5 در کانفیگ های متفاوت، تفاوت قیمتی حتی تا 20 میلیون تومان داشته باشند. به این معنا که شما می توانید مدل پایه با پردازنده های ضعیف تر با قیمت پایین تر را انتخاب کنید یا اینکه هزینه بیشتری نموده و یک دستگاه قوی تر بگیرید. بحث اصلی اینجاست که از لحاظ ظاهری هر دو به یک شکل هستند. شاید کمی در زمینه وزن تفاوت داشته باشند. اگر بخواهیم دقیق تر آنالیز کنیم امکان دارد که از لحاظ تکنولوژی خنک نماینده نیز متفاوت باشند. با این حال بحث اینجاست که مدل، ظاهر و بخش قابل توجهی از قابلیت های دستگاه یکی است.

برترین کاستوم کانفیگ چیست؟

چون بحث اصلی ما گیمینگ است، به همین علت به این کاربری می پردازیم. اینکه کارت گرافیکی و پردازنده چه مدلی باشد به طور کامل به کاربرد و بودجه شما بستگی دارد. از این رو نمی توان گفت که کدام مورد از همه بهتر است. به طور معمول پردازنده Core i7 و Ryzen 7 انتخاب های خوب و مطمئنی هستند. به این علت که حالتی میانه در زمینه قدرت و قیمت دارند. از طرفی بیش از حد هم داغ نمی شوند. در زمینه گرافیکی به طور کامل به بازی و کاری که انجام می دهید بستگی دارد. به این موارد به طور کامل در راهنمای خرید لپتاپ گیمینگ اشاره نموده ایم.

مواردی که می توان گفت را به شما می گویم:

  • حافظه: در خصوص حافظه حجم متغیر و وابسته به کاربری شما است. با این حال شما به طور قطع احتیاج به یک حافظه جامد دارید. هرچه حجم آن بیشتر باشد بهتر است. در مواردی مثل زفیروس که دیگر جایی برای هارد وجود نداشته و به طور کامل شما با حافظه جامد روبرو هستید. در خصوص نسل حافظه جامد بالای نسل 3 باشد بهتر است. نسل 3 و 4 هر دو سرعت بسیار بالایی داشته و عناوین به راحتی اجرا می شوند.
  • رم: رم شما در کمترین حالت باید 16 باشد. بازی های امروزی رم زیادی را اشغال نموده و برای انجام اعمال دیگر نیز شما احتیاج به رم بالا دارید. در خصوص نسل رم باید گفت که در حال حاضر DDR4 هم جوابگو است. با این حال با توجه به پشتیبانی پردازنده های نو از رم DDR5 و سرعت بسیار بالای این موارد، آینده رم های DDR4 معین نیست.
  • صفحه نمایش: این مورد هم به کاربرد شما بستگی دارد. با این حال یک حداقل دارد. آن هم رزولوشن 1080p با نرخ به روزرسانی 120 هرتز است. همینطور اینکه تکنولوژی صفحه نمایش IPS و بهتر مثل OLED باشد. پنل های TN برای چشم ها بسیار آزاردهنده بوده و در استفاده طولانی مدت قطعاً شما را خسته خواهند کرد. البته در رنج قیمتی بالای 30 میلیون تومان موارد با پنل TN بسیار کم هستند.

به جز مواردی که گفته شد، بقیه قسمت های لپتاپ به طور کامل به کاربری شما بستگی دارد. از این رو شما باید در خرید لپتاپ به همه مواردی که می خواهید توجه کنید. همینطور اینکه با دقت مدل لپتاپ را انتخاب کنید. به علت اینکه موارد بسیار زیادی وجود دارند. در سرانجام نیز باید گفت که در خرید لپتاپ بودجه و کاربری شما در اولویت قرار گرفته است. اگر شما از لپتاپ خود کار زیادی نمی خواهید، احتیاجی نیست برای آن هزینه زیادی هم بکنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آذر 1401 بروزرسانی: 2 آذر 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164435

به "لپ تاپ کاستوم کانفیگ چیست؟ چرا یک مدل لپ تاپ ده ها گزینه خرید دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لپ تاپ کاستوم کانفیگ چیست؟ چرا یک مدل لپ تاپ ده ها گزینه خرید دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید