لزوم افزایش تبادلات علمی-فرهنگی با کشورهای همسایه

به گزارش مجله سرگرمی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ملاقات با سید عباس موسوی، سفیر جدید ایران در باکو بر لزوم افزایش ارتباطات علمی با کشورهای همسایه ایران تاکید نمود.

لزوم افزایش تبادلات علمی-فرهنگی با کشورهای همسایه

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ملاقات با سید عباس موسوی، سفیر جدید ایران در باکو بر لزوم افزایش ارتباطات علمی با کشورهای همسایه ایران تاکید نمود.

غلامی با سید عباس موسوی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه و سفیر جدید ایران در باکو ملاقات و درخصوص ظرفیت های قابل ارائه آموزش عالی کشور برای همکاری با کشور آذربایجان سخن گفت.

وزیر علوم، در این ملاقات با اشاره به لزوم توجه بیش از پیش به همکاری های فرهنگی با کشورهای اطراف ایران گفت: در دو سال گذشته حرکت خوبی در راستا پذیرش دانشجو وجود داشته که گاهی با موانعی روبرو بوده است که یکی از این موانع مباحث مربوط به ویزا و دیگری شیوع ویروس کرونا در ماه های اخیر بوده است.

وی با بیان اینکه در حوزه پارک های علم و فناوری در 15 سال اخیر پیشرفت های خوبی داشته ایم، اضافه نمود: وزارت علوم هم اکنون 37 پارک علم و فناوری را در اختیار دارد که 6 هزار شرکت دانش بنیان در داخل و یا حوالی آنها فعالیت می نمایند، همچنین 197 مرکز رشد در دانشگاه های مختلف کشور مستقر هستند.

غلامی با تاکید بر آمادگی کامل وزارت علوم برای در اختیار گذاشتن تجربیات خود اعلام نمود: از جمله ظرفیت های قابل پیگیری بین ایران و آذربایجان بحث ایجاد پارک های علم و فناوری مشترک است، همچنین در زمینه فعالیت های مشترک تحقیقاتی هم می توانیم وارد همکاری با آذربایجان شویم.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه مشترکات فرهنگی ایران و آذربایجان امکان افزایش تبادلات علمی را بیشتر می نماید، اضافه نمود: اساتید کشورمان در حوزه علوم انسانی ظرفیت خوبی برای همکاری هستند. کرسی های زبان و ادبیات فارسی نیز ظرفیت دیگری برای همکاری می تواند باشد. ایران شناسی، تاریخ و باستان شناسی از جمله رشته هایی هستند که می توانیم دستاوردهای آموزش عالی خود را به آذربایجان انتقال دهیم.

وزیر علوم در انتها گفت: ارتباط دانشگاه های دو کشور باید به وسیله برگزاری نشست های مشترک بیشتر گردد. هدف ما از ارتباط با کشورهای همسایه همچنین آذربایجان فقط تبادل دانشجو نبوده و به دنبال ارتباط های فرهنگی بیشتری هستیم.

حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی نیز در این ملاقات گفت: به دانشگاه های کشور در حوزه دریای خزر، ماموریت ارتباط بیشتر با کشورهای حوزه دریای خزر را داده ایم و تا به امروز اقدامات خوبی نیز در این زمینه از سوی دانشگاه گیلان به ثمر رسیده است.

به گفته وی، از دیگر ظرفیت های همکاری می توان به امکان برگزاری نشست مشترک دانشگاه های برتر دو کشور اشاره نمود.

سیدعباس موسوی، سفیر جدید ایران در باکو نیز در این ملاقات به ارائه آماری از شرایط آموزش عالی آذربایجان پرداخت و گفت: تعداد دانشجوهای ایرانی محصل در آذربایجان 1200 نفر بوده که بیشتر این تعداد از میان دانشجویان علوم پزشکی هستند.

وی اعلام نمود: خوشبختانه تمایل و آمادگی لازم از طرف آذربایجان برای افزایش مناسبات و همکاری های علمی، پژوهشی و فناورانه با ایران اعلام شده است.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 101686

به "لزوم افزایش تبادلات علمی-فرهنگی با کشورهای همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم افزایش تبادلات علمی-فرهنگی با کشورهای همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید