قورباغه عجیب که با دهان خود می شنود

به گزارش مجله سرگرمی، وبسایت fa-ct.ir: قورباغه عجیب گاردینر سیشل یکی از کوچکترین دوزیستان دنیا است، با طولی کمتر از 0.5 اینچ (1.27 سانتی متر). اما کوچک بودن تنها چیز جالب توجه درباره آن نیست. مطالعات جدید نشان می دهد این گونه از قورباغه ها، پرده گوش (صماخ) و گوش میانی ندارند، با این حال می توانند قور قور نمایند و قور قور دیگران را هم بشنوند. چطور چنین چیزی ممکن است؟

قورباغه عجیب که با دهان خود می شنود

یک تیم از دانشمندان فرانسوی از دانشگاه های مختلف این کشور، آغاز به کار کردند تا معمای این قورباغه عجیب ریز نقش را حل نمایند. روش شنیدن قورباغه ها مانند پستانداران نیست؛ آنها یک صفحه غضروفیِ خارجی به جای پرده گوش دارند که به طور مستقیم روی پوست واقع شده است. اما قورباغه گاردینر سیشل حتی آن را نیز ندارد.

در ابتدا، دانشمندان باید می فهمیدند که آیا این قورباغه ها اصولاً می توانند بشنوند یا خیر، بنابراین صداهایی را از قورباغه های دیگر ضبط نموده و آن ها را به وسیله بلندگو پخش نمودند. پاسخ آزمایش حاکی از این بود که آنها واقعاً می توانند بشنوند. اما تصویر برداری های اشعه X نشان داد که استخوان های قورباغه ها و در واقع هیچ کدام از ماهیچه ها و اندام های بدن قورباغه قابلیت راهنمایی صدا را ندارند (آنطور که استخوان های فک ما می توانند). پس دانشمندان کامپیوترها را به راه انداخته و آغاز به انجام یک شبیه سازی کردند: چه می شود اگر دهان قورباغه ها مستقیما صدا را به گوش داخلی انتقال دهد، حفره ای درون جمجه قورباغه که میزبان طنین صداهای مختلف است. این شبیه سازی جواب دارد! ریاضیات نشان داد این روش قطعاً می تواند به قورباغه توانایی شنیدن دهد.

این اولین قورباغه ای نیست که با چیزی غیر از پرده گوش می شنود. در سال 2001، تیمی از دانشمندان قورباغه هایی را یافتند که به وسیله ریه های خود می شنیدند. اما این اولین گونه ای است که می بینیم از دهان خود برای این کار استفاده می نماید (حداقل، ما اینطور فکر می کنیم).

فرگشت پرده گوش به تاریخ جدا شدن قاره گندوانا - ابر قاره ای باستانی - باز می شود. دانشمندان گمان می نمایند که این قورباغه عجیب موجودی است که از آن موقع تا به امروز بر جای مانده است، به طوری که به دلیل انزوا در چند جزیره در سیشل، در نزدیکی سواحل ماداگاسکار، بدون تغییر مانده است. با مطالعه قورباغه های گاردینر سیشل، دانشمندان امیدوارند اطلاعاتی را درباره شکل و ظاهر جانوران در قاره گندوانا به دست آورند و اینکه چه چیزی آن ها را از حیوانات اخیراً فرگشت یافته متمایز می نماید.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: برترین ها
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 39329

به "قورباغه عجیب که با دهان خود می شنود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قورباغه عجیب که با دهان خود می شنود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید