قلعه لک لک ها،شگفتی طبیعت شهرستان ماهنشان

به گزارش مجله سرگرمی، قلعه لک لک ها در واقع دیواره های عمودی و صخره ای طبیعی با ظاهری عجیب هستند که که این پرنده آشیانه خود را بر نوک این صخره های عمودی برپا می نماید و چند سال قبل با ایجاد یک جاده از میانه این پدیده طبیعی، این دیواره زیبا به 2 قسمت جداگانه تقسیم شد اما با این وجود لک لک ها، این قلعه منحصر به فرد و همچنین لانه های خود را ترک نکردند.

قلعه لک لک ها،شگفتی طبیعت شهرستان ماهنشان

وجود رودخانه پرآب قزل اوزن از یک سو و همچنین مهربانی اهالی روستا، وجود شرایط آب و هوایی مناسب، مزارع برنج و صخره های مرتفع از دیگر سو، باعث شده است تا لک لک ها تصمیم بگیرند در این قلعه تماشایی، آشیانه سازی نموده و تخم گذاری و جوجه دهی نمایند.

رودخانه پرآب و خروشان قزل اوزن با ماهی های فراوان، بستر را برای زیست این پرندگان مهیا نموده است و در واقع لک لک ها به لحاظ امن بودن منطقه و تغذیه مورد دلخواه، جوار این رودخانه را به عنوان زیستگاه باب میل خود برگزیده است و به غیر از این روستا در بسیاری از روستاهای شهرستان های ایجرود و طارم نیز زیست دارند و علاوه بر رودخانه قزل اوزن، سد گلابر در ایجرود نیز مزید بر این شده است.

رودخانه قزل اوزن یکی از طولانی ترین رودخانه های ایران است که از ارتفاعات استان کردستان سرچشمه گرفته و از ناحیه جنوب غربی وارد زنجان شده و از جنوب به صورت مارپیچ، خدابنده، ماهنشان از شهرستان های این استان و همچنین شمال غرب را دور زده و سپس وارد محدوده شهرستان میانه و خلخال شده و با گردش به سمت شرق در منطقه طارم علیا (آب بر) مرکز شهرستان طارم دوباره وارد خاک استان زنجان و از دهستان گیلوان از استان زنجان خارج شده و با دریافت شاخه شاهرود در شهر منجیل، با نام سفید رود به سمت شمال جریان یافته و در نهایت به دریای خزر می ریزد.

قزل اوزن واژه ای ترکی است و از 2 جزء، قزل به معنای سرخ و اوزن به معنای شناور تشکیل شده است و نام تاریخی این رود در منابع یونان باستان آماردوس (برگرفته از نام قوم آمارد) بوده است. در منابع اسلامی آن را نهر الابیض (به معنای رود سفید) خوانده اند و در سده های میانه تمام این رود به نام سپیدرود یا سفیدرود معروف بود ولی بعدها فقط به بخشی از آن که از منجیل تا دریای خزر واقع شده است، سفیدرود می گفتند که اکنون از سرچشمه این رود تا منجیل به نام قزل اوزن خوانده می گردد.

این پرندگان در اطراف روستاهای قرار گرفته در طول جهت این رودخانه همواره پرآب و خروشان که انواع آبزیان در آن زیست دارند، آشیانه های خود را می سازند و زیبایی های طبیعت زنجان را دوچندان می نمایند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، گفت: لک لک ها سالیان متمادی است که در مناطق طبیعی این استان مشاهده می شوند و در حقیقت الفت و انس بسیار نزدیک و دیرینه با اهالی این مناطق پیدا نموده اند که هیچ آزار و اذیتی برای هم ندارند و اهالی منطقه، ارادت خاص دارند و معتقد به خوش یمن بودن این پرندگان هستند و حضورشان را وفور و فراوانی نعمت می دانند.

پرویز رستمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: در زمان حاضر می توان گفت قریب 500 قطعه لک لک در طول جهت رودخانه قزل اوزن در شهرستان های ایجرود، ماهنشان و طارم، زیست دارند که به حتم همانند سالهای گذشته با سرد شدن هوا به مناطق گرجهت به پرواز درآمده و پس از زمستان گذرانی با نزدیک شدن فصل بهار، مجدد به طبیعت زنجان باز می گردند.

وی گفت: در سرشماری سال 98 پرندگان آبزی و کنار آبزی که در هشت سایت طبیعی پرندگان این استان صورت گرفت، تعداد 11 قطعه لک لک نیز مشاهده شد اما تعداد آنها در این سایت ها بیشتر از این رقم است.

رستمی با بیان اینکه علاوه بر لک لک سفید رنگ، لک لک سیاه نیز در این استان مشاهده شده اما از سوی این اداره کل مستندسازی نشده است، توضیح داد: بیشترین تغذیه این پرنده حرام گوشت اما زیبا و تماشایی، ماهی است و به کشتزارهای اهالی روستا و منطقه نیز آسیبی نمی رسانند.

وی اضافه کرد: لک لک ها پرنده ای عظیم با پاها و گردن دراز و منقار بلند و راست هستند که آهسته به پرواز درآمده و بال می زنند و درحال پرواز نیز پاها و گردن را کشیده و اندکی رو به پایین نگه می دارند، آرام و کند راه می فرایند و نر و ماده هم شکل بوده و بر روی درخت ها، تیرهای برق، صخره ها یا ساختمان ها نشسته و یا آشیانه می سازند.

رستمی ادامه داد: این پرندگان از حواصیل، پلیکان و کرکس، متمایز بوده و به سادگی قابل تشخیص هستند و مهاجرت آنها در دسته های منظم انجام شده و زود انس نیز هستند و در تالاب ها، کشتزارها قابل مشاهده بود و در فصل تخمگذاری و جوجه دهی نیز در نزدیک مناطق مسکونی دیده می شوند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 104759

به "قلعه لک لک ها،شگفتی طبیعت شهرستان ماهنشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه لک لک ها،شگفتی طبیعت شهرستان ماهنشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید