قدیمی ترین شهرهای گردشگری جهان

به گزارش مجله سرگرمی، قدیمی‌ترین شهرهای گردشگری جهان، گنجینه‌هایی از تاریخ و فرهنگ هستند که مقصدی محبوب برای مسافران از سراسر جهان به شمار می‌روند. این شهرها، شاهد تمدن‌های بزرگ و کوچک بوده اند و داستان های زیادی برای گفتن دارند. از معماری باشکوه و بناهای تاریخی گرفته تا بازارهای سنتی و غذاهای خوشمزه، قدیمی‌ترین شهرهای گردشگری جهان، چیزی برای همه دارند.

در این مقاله، به ده مورد از قدیمی ترین شهرهای گردشگری جهان اشاره می‌کنیم و در مورد جاذبه‌های آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

قدیمی ترین شهرهای گردشگری جهان

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

آتن، یونان

آتن، پایتخت یونان، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که قدمت آن به بیش از 5000 سال می‌رسد. آتن، مهد تمدن غرب و زادگاه دموکراسی است و به همین دلیل، از اهمیت تاریخی و فرهنگی زیادی برخوردار است.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آتن عبارتند از:

 • آکروپلیس: آکروپلیس، گروهی از بناهای تاریخی یونانی است که در بالای تپه‌ای در مرکز شهر آتن قرار دارد. این بناها، از جمله پارتنون، معبد ارکتیون و معبد آتنا نایک، از مهم‌ترین آثار باستانی جهان به شمار می‌روند.
 • موزه آکروپلیس: در موزه آکروپلیس، می‌توان مجموعه‌ای از یافته‌های باستان‌شناسی را مشاهده کرد که از آکروپلیس به دست آمده اند. این موزه، یکی از بهترین موزه‌های باستان‌شناسی جهان است.
 • تئاتر دیونیسوس: تئاتر دیونیسوس، قدیمی‌ترین تئاتر در جهان است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تئاتر، یکی از مهم‌ترین مکان‌های فرهنگی آتن است و میزبان بسیاری از جشنواره‌های تئاتر و موسیقی است.

بیروت، لبنان

بیروت، پایتخت لبنان، یکی دیگر از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که قدمت آن به بیش از 5000 سال می‌رسد. بیروت، شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است و به همین دلیل، از اهمیت زیادی برای گردشگران برخوردار است.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بیروت عبارتند از:

 • موزه ملی بیروت: در موزه ملی بیروت، می‌توان مجموعه‌ای از آثار باستانی را مشاهده کرد که از سراسر لبنان به دست آمده اند. این موزه، یکی از بهترین موزه‌های باستان‌شناسی در خاورمیانه است.
 • صخره‌های رحمانه: صخره‌های رحمانه، مجموعه‌ای از مجسمه‌های سنگی متعلق به دوران روم باستان است که در منطقه بیروت قرار دارد. این مجسمه‌ها، از جمله مجسمه عظیم ژوپیتر، از مهم‌ترین آثار باستانی لبنان به شمار می‌روند.
 • مسجد محمد امین: مسجد محمد امین، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مساجد لبنان است. این مسجد، در مرکز شهر بیروت قرار دارد و دارای معماری باشکوهی است.

غازی عینتاب، ترکیه

Gaziantep شهری در جنوب شرقی ترکیه است که قدمت آن به بیش از 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که همچنان مسکونی است.

غاز عینتاب در طول تاریخ شاهد حوادث و تحولات بسیاری بوده است. این شهر بارها فتح و تخریب شده، اما همیشه دوباره احیا شده است. غازی عینتاب امروزه شهری مدرن و پررونق است، اما همچنان آثار باستانی زیادی از دوران‌های مختلف تاریخی را در خود جای داده است.

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری غازی عینتاب می‌توان به قلعه غازی عینتاب، موزه باستان‌شناسی غازی عینتاب، بازار مسگران و بازار مصالح ساختمانی اشاره کرد.

اسکندریه، مصر

اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که قدمت آن به بیش از 2300 سال می‌رسد. اسکندریه، توسط اسکندر مقدونی در سال 332 قبل از میلاد مسیح تأسیس شد و به سرعت به یکی از مهم‌ترین شهرهای جهان باستان تبدیل شد.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اسکندریه عبارتند از:

 • کتابخانه اسکندریه: کتابخانه اسکندریه، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کتابخانه‌های جهان باستان بود. این کتابخانه، در سال 48 قبل از میلاد مسیح توسط ژولیوس سزار به آتش کشیده شد و از بین رفت. اما در سال 2002، کتابخانه جدید اسکندریه افتتاح شد که یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان معاصر است.
 • قلعه قایتبای: قلعه قایتبای، قلعه‌ای متعلق به دوران مملوکان است که در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد. این قلعه، یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی اسکندریه به شمار می‌رود.
 • ستون پومپی: ستون پومپی، ستونی یادبود متعلق به دوران روم باستان است که در میدان پومپی قرار دارد. این ستون، یکی از مهم‌ترین آثار باستانی اسکندریه به شمار می‌رود.

واراناسی، هندوستان

واراناسی، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که قدمت آن به بیش از 5000 سال می‌رسد. واراناسی، یکی از مقدس‌ترین شهرهای هندوستان است و به همین دلیل، از اهمیت زیادی برای گردشگران از سراسر جهان برخوردار است.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری واراناسی عبارتند از:

 • گات‌های واراناسی: گات‌ها، سکوهایی هستند که در امتداد رود گنگ قرار دارند. این گات‌ها، محل انجام مراسم مذهبی هندوها هستند.
 • معبد کاشی ویشوانات: معبد کاشی ویشوانات، یکی از مقدس‌ترین معابد هندوستان است. این معبد، به خدای شیوا تقدیم شده است.
 • دانشگاه بنارس: دانشگاه بنارس، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هندوستان است. این دانشگاه، در سال 1727 توسط مهاراجه جیسینگ دوم تأسیس شد.

بلخ، افغانستان

بلخ، شهری در شمال افغانستان است که قدمت آن به بیش از 3000 سال می‌رسد. بلخ، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان و یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن‌های باستانی در آسیا است.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بلخ عبارتند از:

 • مسجد جامع بلخ: مسجد جامع بلخ، یکی از قدیمی‌ترین مساجد افغانستان است. این مسجد، در قرن 8 میلادی ساخته شده است و یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی بلخ به شمار می‌رود.
 • آثار باستانی شهر قدیم بلخ: شهر قدیم بلخ، محل سکونت تمدن‌های باستانی زیادی بوده است. در این شهر، آثار باستانی زیادی از جمله ارگ، معبد و قصر وجود دارد.
 • باغ‌های شهر بلخ: شهر بلخ، به باغ‌های سرسبز و زیبای خود معروف است. در این شهر، باغ‌های زیادی وجود دارد که محل استراحت و تفریح مردم هستند.

اریحا، فلسطین

ارریحا، شهری در کرانه باختری رود اردن است که قدمت آن به بیش از 11000 سال می‌رسد. اریحا، قدیمی‌ترین شهر جهان است که همچنان محل سکونت انسان است.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اریحا عبارتند از:

 • تل سلطان: تل سلطان، تپه‌ای باستانی است که در مرکز شهر اریحا قرار دارد. این تپه، محل سکونت انسان‌ها از دوران نوسنگی بوده است و از مهم‌ترین مکان‌های باستان‌شناسی جهان به شمار می‌رود.
 • کاخ هشتم: کاخ هشتم، کاخی متعلق به دوران برنز است که در تل سلطان کشف شده است. این کاخ، از جمله بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین کاخ‌های دوران خود بوده است.
 • درخت زکات: درخت زکات، درختی است که گفته می‌شود حضرت زکریا در زیر آن به شهادت رسیده است. این درخت، یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها برای مسلمانان است.

 ایروان، ارمنستان

ایروان، پایتخت ارمنستان، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که قدمت آن به بیش از 2800 سال می‌رسد. ایروان، شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است و به همین دلیل، از اهمیت زیادی برای گردشگران برخوردار است.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایروان عبارتند از:

 • میدان جمهوری: میدان جمهوری، میدان اصلی شهر ایروان است که در مرکز شهر قرار دارد. این میدان، окружен ساختمان‌های دولتی و اداری است و دارای معماری باشکوهی است.
 • موزه ماتنادران: در موزه ماتنادران، می‌توان مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌های قدیمی ارمنی را مشاهده کرد. این موزه، یکی از مهم‌ترین موزه‌های دست‌نوشته در جهان است.
 • کلیسای جامع ایروان: کلیسای جامع ایروان، کلیسای اصلی ارمنستان است که در مرکز شهر ایروان قرار دارد. این کلیسا، در قرن 20 میلادی ساخته شده است و دارای معماری باشکوهی است.

کرکوک، عراق

کرکوک، شهری در شمال عراق است که قدمت آن به بیش از 5000 سال می‌رسد. کرکوک، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان و یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن‌های باستانی در خاورمیانه است.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کرکوک عبارتند از:

 • قلعه کرکوک: قلعه کرکوک، قلعه‌ای متعلق به دوران آشوریان است که در مرکز شهر کرکوک قرار دارد. این قلعه، یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کرکوک به شمار می‌رود.
 • کاخ کرکوک: کاخ کرکوک، کاخی متعلق به دوران آشوریان است که در نزدیکی شهر کرکوک قرار دارد. این کاخ، یکی از مهم‌ترین آثار باستانی آشوریان به شمار می‌رود.
 • موزه کرکوک: موزه کرکوک، مجموعه‌ای از آثار باستانی را به نمایش می‌گذارد.
انتشار: 9 آبان 1402 بروزرسانی: 9 آبان 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 74222

به "قدیمی ترین شهرهای گردشگری جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین شهرهای گردشگری جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید