فرق بین افراد درون گرا و برون گرا را بدانید

به گزارش مجله سرگرمی، یک روانشناس گفت: همه ما دارای تفاوت های شخصیتی با یکدیگر هستیم که سبب بروز رفتار های متفاوت در شرایط یکسان با دیگران می شود.

فرق بین افراد درون گرا و برون گرا را بدانید

کامران ترابی روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره تفاوت بین افراد برون گرا و درون گرا اظهار کرد: همه ما دارای تفاوت های شخصیتی با یکدیگر هستیم و همین موضوع سبب بروز رفتار های متفاوت در شرایط یکسان با دیگران می شود.

او با بیان اینکه می توان اشخاص را به دو گروه درون گرا و برون گرا تقسیم کرد، اضافه نمود: افراد برون گرا مایل به برقراری ارتباط با افراد جدید در بیرون دایره ارتباطی خود هستند، این اشخاص معمولا برای ایجاد ارتباط پیش قدم می شوند و هنگام گفت وگو به چشمان مخاطب زیاد نگاه می کنند و پرانرژی به نظر می رسند.

این روانشناس با بیان اینکه در نقطه مقابل، افراد درون گرا میل چندانی به خروج از دایره امن ارتباطی خود ندارند و افراد جدید را به سختی و به کندی می پذیرند، گفت: افراد درون گرا به چشمان مخاطب کم نگاه نمی کنند و از تماس چشمی پرهیز می کنند، علاوه بر اینکه برای ایجاد ارتباط با دیگران پیش قدم نمی شوند، از تلاش طرف مقابل نیز استقبال نمی کنند.

ترابی درباره روش تشخیص تفاوت های شخصیتی افراد شرح داد: در ابتدا باید گفت هر فردی از هر دو صفت برخوردار است، اما یکی از دیگری قوی تر است، همچنین باید رفتار خود را در شرایطی که تحت فشار و محدودیت کاری یا اجتماعی قرار ندارید، بررسی کنید.

او اضافه نمود: افراد درون گرا باید مشاغلی انتخاب کنند که در آن ها ارباب رجوع یا همکار جدید کمتر وجود دارد مانند حسابداری، بایگانی، کتابداری، پژوهش، طراحی، امکان سنجی، مشاغل IT و غیره. همچنین افراد برون گرا باید مشاغلی مانند روابط عمومی، تدریس، بازاریابی و فروش، مدیریت و غیره را انتخاب کنند.

این روانشناس با اشاره به اینکه اگر با فرد درون گرایی ازدواج کرده اید، برای معاشرت با دوستان و اقوام جدید که آن ها را نمی شناسد به او فشار نیاورید، اضافه نمود: همچنین نباید از معاشرت افراد درون گرا با دیگران جلوگیری کنید.

ترابی شرح داد: بهتر است اشخاص درون گرا و برون گرا با هم ازدواج نکنند، اما اگر این امر رخداد لازم است به هم فضای بیشتری دهند و بخشی از زمان روزانه یا هفتگی را به میل خود معاشرت کنند تا هیچ یک احساس محدودیت و فشار بیش از حد نکند.

او ادامه داد: با گذشت زمان که دایره های ارتباطی زوج ها با هم پیوند می خورد و اشتراک بیشتری ایجاد می شود، این تعارض کاهش چشمگیری خواهد داشت.

این روانشناس بیان نمود: اشخاص درون گرا ممکن است سرد یا بی روح به نظر برسند، بی میلی آن ها به ارتباط را با نامهربانی اشتباه نگیرید. آن ها بی معرفت یا بی روح نیستند، بلکه انرژی خود را برای اشخاص محدودی صرف می کنند، عجله نکنید و به او زمان کافی بدهید.

ترابی با بیان اینکه افراد برون گرا را افرادی ناپایدار، دمدمی و تنوع طلب ندانیم، اضافه نمود: همچنین نباید مهارت ارتباطی را با میل به ارتباط اشتباه بگیریم، چرا که برخی از افراد با وجود میلی که به ارتباط دارند، به دلیل نداشتن مهارت یا اعتماد به نفس کافی پیروز به ایجاد ارتباط نمی شوند و برخی نیز به دلایل شغلی یا اجتماعی مهارت خویش را گسترش داده اند، اما میل چندانی در باطن ندارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 45104

به "فرق بین افراد درون گرا و برون گرا را بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق بین افراد درون گرا و برون گرا را بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید