صنعت پتروشیمی ایران رقیب و تهدید منطقه ای ندارد

به گزارش مجله سرگرمی، نهم دی ماه روز ملی صنعت پتروشیمی نام گرفته است. درآمد ایران از صنعت پتروشیمی در سال 1397 حدود 17.1 میلیارد دلار بوده است؛ ایران سالانه بیش از 20 میلیون تن محصولات تولیدی مجتمع های پتروشیمی به بیش از 60 کشور صادر می نماید. کشورهایی که بیشتر آنها سال هاست مشتری محصولات پتروشیمی ایران هستند و این نکته باعث شده بسیاری از کارشناسان اعلام نمایند، اعمال فشار تحریم های این صنعت بر ایران از سوی آمریکا بسیار سخت خواهد بود زیرا جایگزین کردن محصولات پتروشیمی ایران با تولیدات دیگر کشورها به این سادگی ها و در کوتاه مدت ممکن نیست.

صنعت پتروشیمی ایران رقیب و تهدید منطقه ای ندارد

مهدی شریفی نیک نفس، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از صندلی این صنعت در ایران می گوید: صنعت پتروشیمی موتور محرکه توسعه کشور است؛ این صنعت یکی از مزیت های مالی است و حدود 17درصد صادرات گاز جهان از طرف ایران تأمین می گردد.

او می گوید: ایران به لحاظ تنوع خوراک پتروشیمی در منطقه فزونی خاصی دارد؛ سالانه 65 میلیون تن فراوری داریم و 60 پروزه پتروشیمی در حال ساخت هست. در 4-5 سال آینده ظرفیت پتروشیمی ایران با بهره برداری این طرح ها به 140 میلیون تن در سال می رسد.

او ادامه می دهد: این راهی برای جلوگیری از خام فروشی پتروشیمی خواهد بود و از طرف دیگر این صنعت می تواند جایگزین نفت گردد. خوراک پتروشیمی ها معادل روزی یک میلیون و 400 هزار بشکه نفت است. اگر به جای خام فروشی، نفت به محصولات پتروشیمی تبدیل گردد، هم زنجیره تکیل شده و باعث اشتغال زایی می گردد و هم اینکه ارزش افزوده خیلی بالایی خواهد داشت.

در شرایط تحریم پتروشیمی چگونه کار می نماید؟ مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی پاسخ می دهد: این صنعت کار خود را انجام می دهد؛ هیچ کدام از کشورهای فراورینماینده و صاحب صنعت پتروشیمی، امکان فراوری و جایگزینی حدود 25 میلیون تن محصولات صادراتی پتروشیمی تهران را ندارند و همان طور که در صنعت نفت مدعی شده بودند، کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی می توانند جایگزین شوند، در اینجا حتی ادعایی وجود نخواهد داشت. ماهیت صنعت پتروشیمی به گونه ای است که تقاضا برای دریافت محصولات پتروشیمی نسبت به سطح فراوری در سطح بین الملل و بازار جهانی جلوتر است. ما در 9 ماهه امسال توانسته ایم در حوزه فروش به اهداف معین شده برسیم.

به گفته شریفی نیک نفس، هم اکنون بیش از 250 تا 300 محصول متنوع در سبد محصولات پتروشیمی ایران وجود دارد که به اتکای این تنوع محصول، بازار صادراتی ایران گسترده شده است. جایگزینی این بازار گسترده کار آسانی نیست و شرکت های پتروشیمی جهان برای فراوری این تنوع محصول نیازمند سرمایه گذاری کلان و طولانی مدت هستند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی می گوید: ماهیت صنعت پتروشیمی به گونه ای است که تقاضا برای دریافت محصولات پتروشیمی نسبت به سطح فراوری در فضای بین المللی و بازار جهانی جلوتر است، به گونه ای که آنچه امروز فراوری می گردد، کفاف نیازها را نمی دهد. هیچ کدام از کشورهای فراورینماینده و صاحب صنعت پتروشیمی، امکان فراوری و جایگزینی حدود 25 میلیون تن محصولات صادراتی پتروشیمی تهران را ندارند. آن طور که در صنعت نفت مدعی شده بودند، کشورهای منطقه می توانند جایگزین شوند، در اینجا حتی ادعایی وجود نخواهد داشت. اگر فرض را بر این بگذاریم که محصولات پتروشیمی ایران به بازارهای جهانی وارد نگردد، شکاف شدیدتری بین عرضه و تقاضای محصولات به وجود خواهد آمد که این موضوع تکانه های قیمتی در بازار جهانی ایجاد می نماید.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است اگرچه تحریم ها بر فرایند کار تاثیرگذار است ولی این صنعت کار خود را انجام می دهد؛ اگرچه تحریم صنعت پتروشیمی جابه جایی این محصولات را سخت می نماید، اما روال کار متوقف نمی گردد و خیلی از مجتمع ها که خوراک کافی دارند از 100 درصد ظرفیت خود استفاده می نمایند. تنوع محصولات پتروشیمی و راهکارهایی که ایران در پیش گرفته مانع بزرگی بر سر راه تحریم این صنعت است.

به گفته شریفی نیک نفس، حدود 60 درصد مشتریان صنعت پتروشیمی ایران در قاره آسیا متمرکز شده اند؛ چین، هند، ویتنامو مالزی عمده آنها هستند. به دلیل تنوع مشتریان صنعت پتروشیمی 60 درصد مشتریان این صنعت در قاره آسیا قرار دارند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است: صنعت پتروشیمی بعد از نفت، بیشترین ارزآوری را برای ایران دارد؛ ما باید زنجیره این صنعت را تکمیل کنیم. 15 کشور منطقه و پیوستن ایران به پیمان اتحادیه مالی اوراسیا فرصت بزرگی برای این صنعت است؛ اگر زنجیره بخصوص در حوزه صنایع پایین دستی تکمیل گردد، صنعت پتروشیمی ایران آینده خوبی خواهد داشت.

شریفی نیک نفس درباره لایحه بودجه هم می گوید: در لایحه بودجه سال آینده صندلیی مستقل برای فروش محصولات پتروشیمی دیده نشده است؛ صنعت پتروشیمی در اختیار بخش خصوصی است اما موضوع ارزآوری و صادرات غیرنفتی حتماً در آمارهای بانکی مرکزی، GDP و تأثیر آن بر بودجه قابل آنالیز و تحلیل است. اما آن گونه که بعضی عنوان می نمایند صادرات پتروشیمی جای نفت را در بودجه گرفته، این درست نیست.

به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، هزینه های دولت در بودجه با درآمدهای مالیاتی، انتشار اوراق بدهی و واگذاری بخشی از دارایی های دولتی تأمین خواهد شد ولی اینکه هرکدام از این روش ها چه تبعات و تاثیری خواهد داشت، جای بحث زیادی دارد. به نظر می رسد دولت در سال آینده با کسر بودجه زیادی روبرو خواهد شد و محاسبه های دولت در این حوزه دقیق و منطبق بر واقعیت مالی و اقتصاد سیاسی کشور نیست؛ ممکن است درنهایت دولت به استقراض از بانک مرکزی روی آورد که تبعات تورمی آن در سال آینده خیلی بالا خواهد بود.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

banoirane.ir: بانوی ایران | مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 65664

به "صنعت پتروشیمی ایران رقیب و تهدید منطقه ای ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت پتروشیمی ایران رقیب و تهدید منطقه ای ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید