شکایت از وکیل چه شرایطی دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی، یکی از تخلفات وکیل که می تواند به ضرر موکل تمام گردد، خودداری وی از شرکت در جلسات دادگاه است. افراد باید بدانند وکیل می تواند هر زمان که بخواهد از پرونده آن ها استعفا دهد، اما اگر این کار را زمانی انجام دهد که موکل وقت کافی برای معرفی وکیل جدید نداشته باشد، مرتکب تخلف انتظامی شده است.

شکایت از وکیل چه شرایطی دارد؟

گاهی ممکن است بعد از انعقاد عقد وکالت، وکیل مرتکب تخلف شود و موکل را با مشکل روبرو کند. در چنین مواردی افراد سعی می نمایند برای حقوق از دست رفته خود بر علیه وکیل شکایت نمایند. به همین منظور برای آشنایی بیشتر با جرائم وکلا و نحوه شکایت از آن ها با خبرنگاران همراه باشید.

تخلفات وکیل نسب به موکل

تخلفات انتظامی وکلا همواره در یک درجه قرار ندارد. این تخلفات در شش گروه دسته بندی می شوند. ارتکاب چند باره بعضی از آن ها باعث می شود تا دفعه دیگر مجازات بیشتری برای وکیل متخلف در نظر گرفته شود. باید در نظر داشت اگر یک وکیل، پروانه وکالت خود را تمدید نکند، حق کانون وکلا را نپردازد یا در شهری که پروانه وکالت او برای آنجا صادر نشده دفتر وکالت دایر کند، مرتکب تخلف انتظامی شده است. اما هیچ کدام از این تخلفات ارتباطی به موکل پیدا نمی نماید و برای وی مسئله ای ایجاد نمی شود. ولی بعضی تخلفات در ارتباط با موکل است و او را متضرر می نماید.

1. اگر موکل سند یا وجهی به وکیل خود می دهد، باید از وی رسید دریافت کند. بنابراین در صورت خودداری وکیل از دادن رسید، مرتکب یکی از تخلفات انتظامی شده است.

2. یکی دیگر از تخلفات وکیل که می تواند به ضرر موکل تمام شود، خودداری وی از شرکت در جلسات دادگاه است. افراد باید بدانند وکیل می تواند هر زمان که بخواهد از پفراینده آن ها استعفا دهد، اما اگر این کار را زمانی انجام دهد که موکل وقت کافی برای معرفی وکیل جدید نداشته باشد، مرتکب تخلف انتظامی شده است.

اما موارد فوق، تخلفات سنگینی به شمار نمی فرایند. جرائم سنگین تر وکلا می تواند شامل موارد زیر باشد:

افشای اسرار موکل

عدم تحویل یک نسخه از وکالتنامه به موکل

تبانی با طرف دعوا و خیانت به موکل (این سنگین ترین تخلف یک وکیل است و او را برای همواره از وکالت محروم می نماید)

قبول وکالت علیه موکل سابق در همان موضوعی که وکالت آن را بر عهده داشته است.

انتقال قرارداد حق الوکاله به دیگری (یعنی وکیل، طلب خود را به شخص دیگری انتقال دهد تا وی از موکل، طلب مذکور را دریافت کند).

مجازات های انتظامی وکلا

مجازات های انتظامی به قرار زیر است.

1. اخطار کتبی

2. توبیخ با درج در پفراینده

3. توبیخ با درج در روزنامه رسمی و مجله کانون؛ این مجازات وکلایی است که مثلاً در جلسه رسیدگی حاضر نشده اند یا رسید اسناد موکل را به او تحویل نداده اند.

4. تنزل درجه؛ به طور مثال اظهارات غیرمحترمانه نسبت به موکل، طرف دعوا، وکیل طرف دعوی و قاضی و کارمندان دادگستری، موجب می شود وکلا از وکیل پایه یک به وکیل پایه دو تنزل درجه بگیرند و دیگر نمی توانند در همه پفراینده ها وکالت نمایند.

5. ممنوعیت از سه ماه تا سه سال؛ در این مدت در صورتی که احتیاج باشد وکیل به دادگاه رجوع کند باید از سمت خود استعفا دهد. این مجازات برای افشای اسرار موکل و چند تخلف دیگر در نظر گرفته شده است.

6. محرومیت دائم از شغل وکالت؛ این مجازات برای شدیدترین تخلفات در نظر گرفته شده که مهم ترین آنها خیانت وکیل به موکلش است.

نحوه شکایت از وکیل

افراد برای شکایت از وکیلی که مرتکب تخلف شده باید به دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری مراجعه نمایند. در واقع بر حسب اینکه پروانه وکالت وکیل متعلق به کدام شهر یا کانون است، باید به دادسرای همان کانون شکایت شود. سپس این مرجع، رسیدگی را آغاز می نماید و پس از احضار وکیل و آنالیز دلایل هر دو طرف، نهایتا رأی صادر می شود. این رأی قابل تجدیدنظر در دادگاه انتظامی قضات است.

مطلب پشنهادی : برای آشنایی بیشتر با نحوه اثبات جرم در دادگاه مطلب اثبات جرم در دادگاه چگونه است؟ را مطالعه کنید.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: پیام دلتا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 71919

به "شکایت از وکیل چه شرایطی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت از وکیل چه شرایطی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید