شوره سر و درمان شوره سر علت ایجاد شوره سر چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی، شورهٔ سر ریخته شدن سلول های مردهٔ اِسکالپ (فضای آناتومیک پوست سر٬از رُستَنگاه مو تا گردن) است و نباید با خشکی پوست سر اشتباه گرفته گردد.

شوره سر و درمان شوره سر علت ایجاد شوره سر چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل ازبیتوته پوست انسان در خارجی ترین سطح خود به دلیل داشتن کراتین مدام در حال بازسازی سلولی است و این بدین معنی است که در تماس مداوم با فضای اطراف کرار پوست خارجی (اپیدرم) در لایه بیرونی از بین می فرایند و احتیاج به جایگزینی دارند. این بازسازی در تمام سطح بدن وجود دارد ولی هنگامی که در اسکالپ سر به دلیلی این فرایند مرگ سلولی افزایش پیدا کند به شکل ذرات قابل دیدن یا به اصطلاح شوره سر پدید می آید.

علت ایجاد شوره سر چیست؟

قبل از اینکه به سراغ درمان شوره سر برویم، بهتر است دلایل ایجاد آن را بشناسیم.

1-کم شستن موها

اگر موهایتان را به طور مرتب نشویید، چربی و سلول های پوست سر تجمع پیدا می نمایند و پوست سر شوره می زند.

2- مخمرهایی شبیه قارچ (مالاسه زیا)

ماساله زیا روی کف سر بسیاری از افراد عظیمسال زندگی می نماید؛ اما در برخی افراد موجب سوزش و خارش پوست سر می گردد. همچنین رشد سلول های پوست را بیشتر می نماید.

در نتیجه، سلول های اضافی پوست می میرند، می ریزند و به صورت پوسته های سفید روی مو یا لباس دیده می شوند. هنوز معین نشده است که چرا مالاسه زیا موجب تحریک پوست کف سر در برخی افراد می گردد.

3- پوست خشک

بیشترِ پوسته پوسته های ناشی از پوست خشک، نسبت به علل دیگر بروز شوره، کوچک ترند و چربی کمتری دارند. همچنین، قرمزی و التهاب پوست در این مورد کمتر است. اگر شوره سر شما ناشی از خشکی پوستتان باشد، احتمالاً پوست قسمت های دیگری از بدنتان، مانند پاها و دست هایتان نیز خشک است.

4- حساسیت به محصولات مراقبت از مو (درماتیت تماسی)

گاهی، حساسیت به مواد معینی در محصولات مراقبت از مو یا رنگ مو می تواند موجب قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست سر گردد.

5- پوست چرب و حساس (درماتیت سبوره ای)

این اختلال، یکی از رایج ترین علل بروز شوره سر بوده و نشانه آن، پوستی قرمز و چرب است که با پوسته های سفید یا زرد پوشیده شده است. درماتیت سبوره ای ممکن است بر پوست سر و نواحی که در آن ها غدد چربی فراوان هستند، اثر بگذارد؛ مانند ابروها، اطراف بینی، پشت گوش ها، استخوان جناغ سینه، کشاله ران و گاهی زیر بغل.

انواع شوره سر

شوره سر به دو شکل خشک یا چرب بروز می نماید.

شورهٔ خشک

این دست از شوره ها قابل دیدن و به شکل لایه هایی از پوست سر می باشند. سفید، مسطح، و به آسانی جدا شونده هستند. بیشتر کسانی که به این نوع شوره دچار می شوند موهای خشکی دارند. در بیشتر موارد سبب خارش آزار دهنده ای می شوند و خاراندن آن، فرایند افزایش و تکثیرشان را تندتر می نماید. همچنین خارش آن ها سبب ملتهب شدن پوست سر و کوشش بیشتر پوست برای نوسازی و در نتیجه افزایش شوره می گردد.

شورهٔ چرب

ذرات کوچکتر، گرد تر و کمی زرد رنگ هستند. به صورت ذرات چربی به پوست سر چسبیده و جدا کردن آن ها سخت تر و باعث زخم شدن می گردد. سبب احساس خارش زیادی می شوند و اغلب نشانی از ریزش مو می باشند و با توجه به این نکته از خارش سر در شوره چرب باید اکیداً پرهیز گردد.

درمان شوره سر

در درمان شوره سر علاوه بر راه حلهای دارویی و استفاده از شامپوهای ویژه ضد شوره (Anti Dandruff) مانند پیریتیون زینک و سلنیوم سولفاید و کتوکنازول می توان از روشهای مراقبت پوست نیز استفاده نمود.

- پرهیز از خارش پوست سر

- ماساژ پوست سر و استفاده از فشار پخش شدهٔ دوش آب در هنگام شستشو

- استفاده از آب با گرمای مناسب برای شستشوی سر

- خشک کردن موی سر بدون استفاده از خشک کن و در صورت استفاده با دمای پائین

- بهداشت سر و عوض کردن دائم روکش بالش خواب

- عدم استعمال دخانیات در صورت امکان

- استفاده از شامپوی ملایم و مناسب با توجه به پوست سر (از نظر خشکی یا چرب بودن)

- درمان های سنّتی

درمان های خانگی برای رفع شوره سر

رفع شوره با جوش شیرین:

برای رفع شوره سر باید یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب مخلوط کنید و موهایتان را با این محلول شستشو دهید. همچنین می توانید پس از مرطوب کردن مو، مقداری جوش شیرین به موهایتان بزنید سپس مو های خود را با آب بشویید. ممکن است در روز های نخست استفاده از جوش شیرین مو ها خشک شوند، اما پس از چند هفته، پوست سر آغاز به فراوری روغن طبیعی می نماید.

ماست:

ماست، نه تنها ماده بسیار خوبی برای مو و پوست سر شما است، بلکه یک راه عالی برای از بین بردن شوره سر نیز می باشد. ماست ساده را بردارید و آن را روی پوست خود بمالید.اجازه دهید 20 دقیقه بماند و سپس آن را بشویید ، حالا از کمی شامپو برای شستن پوست سر خود بهره ببرید.

روش دوم :ماست در کنار دنیایی از خواص برای رفع کردن شوره سر هم درمانی عالی قلمداد می گردد. راه و زمان درست اینطور است که ماست را با نوک انگشتانتان به کف سر مالیده و بعد از 10-15 دقیقه به خوبی آبکشی کنید و بعد از آن موهایتان را طبق روال طبیعی استحمام بشویید.

روغن زیتون:

روغن زیتون گرم برای جلوگیری از شوره سر بسیار مفید است. به مرطوب کردن پوست سر یاری و رشد موی سالم را تسهیل می نماید. راهنمای ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

کمی روغن زیتون را بردارید و آن را روی حرارت غیر مستقیم گرم کنید. روغن زیتون گرم را با نوک انگشتان خود به پوست سر ماساژ دهید و پنج دقیقه با حرکات دایره ای آن را مالش دهید. سپس موهای خود را در یک حوله بپوشانید و به مدت 30 دقیقه یا یک شب صبر کنید. پس از آن موهای خود را با آب بشویید. این درمان را روزانه حدود 7 روز تکرار کنید.

سرکه سیب:

سرکه سیب و آب گرم را به طور مساوی مخلوط کنید. سپس آن را روی موهای خشک خود ریخته و ماساژ دهید. توجه داشته باشید که این محلول پوست سر شما را به طور کامل بپوشاند. پس از چند دقیقه موی خود را با آب شستشو دهید. این کار را هفته ای دو بار تکرار کنید.

اسیدیته سرکه سیب میزان PH پوست سر را تغییر می دهد در نتیجه رشد قارچ سر سخت می گردد.

آب لیمو :

وقتی به حمام میروید و شست و شوی سر خود را کامل میکنید در مرحله نهایی یک قاشق آب لیمو را بر کف سر خود بمالید ، تکرار این کار وجود شوره را درمان میکند .

آسپرین:

آسپرین حاوی یک ماده ای تحت عنوان اسید سالیسیلیک است که در بسیاری از شامپوها از آن برای مهار کردن شوره سر استفاده می نمایند. پیشنهاد میگردد برای کنترل شوره سر، هر دو پودر آسپرین و شامپو را با یکدیگر ترکیب نموده و روی سر خود ماساژ دهید، توجه داشته باشید این شامپوی آغشته به پودر آسپرین میبایست به مدت 2 دقیقه روی پوست سر شما باقی بماند.

سیر:

سیر، این میوه شگفت انگیز که حکیم و طبیب عظیم ایران زمین ابوعلی سینا نیز سالیان پیش از آن برای درمان ریزش مو و مستحکم تر کردن ریشه های مو تجویز نموده بود میتواند تا حدود زیادی به رفع کردن شوره سر شما یاری نماینده باشید. سیر با خواص ضد قارچی که دارد برای از بین بردن باکتری که باعث شوره سر هستند بسیار موثر است.

شنبلیله:

شنبلیله را یک صبح تا شب در آب خیس نموده سپس آن را که بصورت خمیری در امده به سر بمالید .

آلوئه ورا:

آلوئه ورا، به دلیل داشتن خاصیت خنک نمایندگی خارش پوست سر شمار را کاهش می دهد .

با استفاده از سیر می توانید شوره پوست سر خود را درمان کنید برای رفع بوی بد آن را با عسل مخلوط کنید.سیر خاصیت ضد قارچی دارد.

روغن نارگیل:

روغن نارگیل برای مرطوب کردن پوسته خشک سر بسیار مفید است. این رطوبت باعث کاهش شوره سر می گردد. پس سه قاشق چایخوری روغن نارگیل را به پوست سرتان بمالید و بگذارید برای حداقل یک ساعت بماند. سپس موهای خود را با یک شامپوی مناسب و آب بشویید.

درمان طبی شوره سر:

برای رفع شوره مختصر سر می توانید از شامپوهای طبی ضدشوره از جمله سلنیوم سولفید، کتوکونازول، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و انواع شامپوهای پلی تار و شامپو های آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون های نرم نماینده پوست استفاده کنید.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 112231

به "شوره سر و درمان شوره سر علت ایجاد شوره سر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوره سر و درمان شوره سر علت ایجاد شوره سر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید