شایعه ها از فیلم دیمنز سولز می گویند؛ آیا چنین چیزی شدنی است؟

به گزارش مجله سرگرمی، وب سایت Giant Freaking Robot به تازگی مطلبی منتشر کرده و در آن ادعا می کند که به گفته منابع خصوصی موثق، شرکت سونی قصد دارد تا یک فیلم سینمایی از روی بازی دیمنز سولز بسازد. هیچ اطلاعاتی درباره این که این فیلم چگونه خواهد بود اعلام نشده و اصلا نمی دانیم تبدیل کردن بازی دیمنز سولز به یک فیلم سینمایی چگونه قرار است رخ بدهد.

شایعه ها از فیلم دیمنز سولز می گویند؛ آیا چنین چیزی شدنی است؟

بازی دیمنز سولز آغازگر راهی بود که دارک سولز آن را ادامه داد و بعد از خلق شدن این راستا، خیل عظیمی از بازی های دهه گذشته در آن پا گذاشتند. سری بازی های سولز با گیم پلی چالش برانگیز، مبارزات خاص، دنیای غنی و طراحی مراحل کم نظیر پیروز شدند تا لقب شاهکار را دریافت کنند. عناصری که در بازی های سولز وجود دارند به اشکال مختلف منبع الهام بازی های زیادی شده اند؛ طوری که این روز ها از گاد آو وار گرفته تا بازی های تیراندازی و سکوبازی، به هرجایی که نگاه می کنیم می توانیم رد پای بازی های سری سولز را ببینیم.

اصلی ترین دلیلی که بازی های سری سولز به چنین محبوبیتی دست یافته و حسابی تأثیرگذار بوده اند چیزی بجز کیفیت و جزییات شگفت انگیز آن ها نیست. آثار سری سولز بازی های ویدیویی خالصی هستند که به شکل های مختلف از پتانسیل های این هنر تازه نفس استفاده می کنند. المان هایی که آن ها را فقط و فقط در هنر بازی های ویدیویی می بینیم، در بازی های سولز برای انتقال داستان و حس استفاده شده اند. این بازی ها از طریق گشت وگذار در محیط و تماشای آن، صحبت با شخصیت هایی که دنیا را از زاویه دید خود تعریف می کنند، پیدا کردن و خواندن توضیحات آیتم های داخل باز، موسیقی و حتی نحوه مبارزه با دشمنان ارتباطی محکم با بازیکن برقرار می کنند. این ها پل هایی هستند که در هیچ هنری به جز بازی های ویدیویی پیدا نمی شوند.

همان طور که نمی توان فیلم های کریستوفر نولان را به کتاب تبدیل کرد، همان طور که نمی توان صدای مایکل جکسون را به یک تابلوی نقاشی منتقل کرد؛ همان طور که نمی توان بو را از طریق حس لامسه دریافت کرد یا حس رنگ ها را با صدا نشان داد، تبدیل کردن دیمنز سولز به یک فیلم شدنی نیست! البته از نظر عملی تمام چیز هایی یاد شده قابل انجام هستند و برای مثال می توان اسم یک رنگ خاص را به زبان آورد. اما از آنجا که حسی که خود رنگ قرمز منتقل می کند از طریق صدا قابل انتقال نیست، چنین تبدیلاتی اصولا شدنی نیستند.

این مشکل دقیقا چیزی است که ما را درباره اقتباس یک فیلم از روی بازی دیمنز سولز دچار سردرگمی می کند. البته در موقعیت های بسیار نادر و سپردن کار به دست هنرمندان خبره، آن هم بعد از سنجش های متعدد برای بررسی ممکن و ارزشمند بودن اقتباس می توان سمت چنین کاری رفت. پس از جدا کردن برخی از المان های اولیه، بدون صدمه زدن به هویت اثر اصلی و افزودن عناصری از هنر مقصد، می توان اثر تازه ای داشت که ارزش نوینی در خود دارد و اثر اولیه را به مرحله ای جدید رسانده. حالا به دنیای واقعی باز گردیم. دنیایی که در آن بعید است ساخت فیلم دیمنز سولز به جهت چنین مقاصد ارزشمندی باشد.

هر وقت که صحبت از بازی هایی فاخر که پتانسیل های هنر خود را با افتخار نشان می دهند می شود، سری بازی های سولز از مثال های مهم هستند. چند ماه پیش بود که بازسازی بازی دیمنز سولز با گرافیکی خیره کننده به عنوان یکی از اولین بازی های کنسول پلی استیشن 5 عرضه شد و توجه و ستایش فراوانی دریافت کرد. این موضوع ظاهرا باعث شده که بر اساس منابع داخلی قابل اعتماد وب سایت Giant Freaking Robot، شرکت سونی تصمیم بگیرد تا یک فیلم سینمایی از روی بازی دیمنز سولز بسازد.

این وب سایت بعد از این که حسابی از منابع خود تعریف کرده و بیان کرده که اطلاعات قبلی منتشر شده از این منابع همگی درست از آب در آمده اند، از ساخت فیلم دیمنز سولز خبر می دهد. همه می دانند مدتی است که شرکت سونی تصمیم به ساخت فیلم و سریال از روی بازی های انحصاری خود گرفته از آنجا که این شرکت صاحب امتیاز بازی دیمنز سولز است، ساخته شدن یک فیلم از روی این بازی غیرممکن نخواهد بود.

اصلا نمی دانیم چگونه ممکن است فیلمی از روی بازی دیمنز سولز ساخته شود و حق میراث سنگین این بازی را ادا کند. یقینا تبدیل مستقیم تک تک المان های بازی دیمنز سولز به یک فیلم ممکن نیست. اگر المان هایی که دیمنز سولز را به یک بازی تبدیل کرده اند را حذف کنیم و بخواهیم از چیزهای باقی مانده استفاده کنیم، صرفا دنیای این بازی می ماند تا بر پایه آن داستان یک فیلم روایت شود. حالا بعد از این اتفاق، زمانی که تمام ویژگی هایی که بازی دیمنز سولز را دیمنز سولز کرده اند حذف شوند، چقدر از ارزش اولیه باقی می ماند؟ نتیجه یک فیلم معمولی و حتی شاید ضعیف خواهد بود که در سرزمین بالاتاریا جریان دارد. این فیلم بدون داشتن ویژگی های شاخص بازی دیمنز سولز، چندان حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

با وجود اینکه هیچ اطلاعاتی از فیلم دیمنز سولز نداریم اما باید بگوییم فقط در صورتی که در ساخت این فیلم خصوصیت های جدیدی اضافه شوند و تغییرات اساسی و متعدد در راستا اقتباس روی بازی صورت گیرد می توان منتظر یک فیلم خوب بود. این قضیه ما را سر خانه اول باز می گرداند. به فرض اگر تغییرات ایجاد شوند و فیلم دیمنز سولز هم خوب از آب در بیاید، آن گاه با فیلمی طرف خواهیم بود که بجز اسم مکان ها و شخصیت های بازی دیمنز سولز، شباهتی با منبع اصلی خود ندارد. برای تبدیل کردن بازی دیمنز سولز به یک فیلم قابل قبول باید به قدری از منبع اصلی فاصله گرفت که ارتباط چندانی میان بازی و فیلم نماند.

با تمام این توصیفات حتی هنوز تعیین نشده که فیلم دیمنز سولز واقعی است و حتی اگر واقعی باشد هم اصلا نمی دانیم که سازنده ها چه برنامه هایی در سر دارند. به هر حال یک شایعه ساده بهانه خوبی بود تا کمی به تفکر وادار شویم و بیش از پیش بببنیم که هنر موردعلاقه مان وجوه خاص خود را دارد. فکر کردن در مورد اقتباس یک فیلم از روی یکی از خالص ترین بازی های ویدیویی تاریخ، منحصربه فرد بودن بازی های ویدیویی را به خوبی نشان می دهند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 141092

به "شایعه ها از فیلم دیمنز سولز می گویند؛ آیا چنین چیزی شدنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه ها از فیلم دیمنز سولز می گویند؛ آیا چنین چیزی شدنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید