10 فیلم مجذوب کننده برای عشاق غذا

به گزارش مجله سرگرمی، غذا بخش جدانشدنی از فرهنگ هر کشوری است و گاهی اولین روزنه برای شناخت یک ملت فرهنگ غذایی آن ها است. مثلا فرقی نمی کند دیوانه غذاهای ایتالیایی هستید یا نه، احتمالا یکی از اولین چیزهایی که پس از شنیدن واژه ایتالیا به ذهنتان می رسد پیتزا و پاستا است.

10 فیلم مجذوب کننده برای عشاق غذا

حالا تصور کنید شکمو هم باشید، کافی است یک بشقاب غذای خوش رنگ و لعاب ببینید تا با کله در هر فرهنگ بیگانه ای شیرجه بزنید و به وسیله تحلیل مواد غذایی، مقدار ادویه های به کار رفته، سرعت پخت غذا، توجه به جزئیات و صدها المانی که فقط عشاق غذا از آن ها سر درمی آورند به سبک زندگی مردمان یک شهر یا کشور پی ببرید.

حتی اگر از آشپزی بیزار هم باشید نمی توانید آن را یک شاخه هنری تمام عیار به حساب نیاورید. آشپزی یک آیین است، نوعی مدیتیشن که با سمفونی خوش آهنگ جلز ولز سبزیجات در تابه، عطر مدهوش نماینده فلفل سیاه آسیاب شده و طعم گس و ترش لیموی تازه قابل توصیف است.

با این اوصاف طبیعی است که بسیاری از فیلم سازان این سوژه هیجان انگیز را از دست ندهند و از غذا و آشپزی به اسم موضوع اصلی فیلم یا برای ایجاد مجذوب کنندهیت های بصری و پیشبرد داستان استفاده نمایند. در هر صورت دیدنی فرآیند طبخ غذا و خوراکی های هیجان انگیز برای بسیاری از مردمان این کره خاکی به میزان ای مجذوب کننده است که حاضرند فیلم را بارها و بارها دیدن نمایند. در این مطلب که منحصرا برای شکموها تهیه شده به سراغ معرفی فیلم هایی رفتیم که غذا و آشپزی در آن ها حرف اول و آخر را می زنند؛ فیلم هایی با احتمال تحریک غدد بزاقی و البته ایجاد میل به آشپزی در هر ساعتی از شبانه روز!

10- سرآشپز (Chef)

 • سال انتشار: 2014
 • کارگردان: جان فاورو
 • بازیگران: جان فاورو، جان لگویزمائو، بابی کاناوله، اسکارلت جوهانسون، داستین هافمن، سوفیا ورگارا
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 87 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.3 از 10

سرآشپز یک فیلم مستقلِ خوش ساخت و اثری پرشور است که به جان فاورو اجازه داد در خصوص صنایع غذایی بیش تر بیاموزد و به اسم کارگردان و بازیگر تجربه ای نزدیک به یک سرآشپز واقعی داشته باشد.

کارل کسپر سرآشپز یکی از معروف ترین رستوران های بین المللی، در کار خودش برترین است و هواداران زیادی از سراسر جهان برای امتحان کردن دست پخت او به رستوران می آیند اما محبوبیت کسپر دوام زیادی ندارد و با انتشار نظرات تند یک منتقد غذا درباره دست پختش، مشتریان رستوران کم می شوند. کسپر بعد از اخراج شدن از کاری که دوستش داشت، تصمیم می گیرد برای اثبات مهارت هایش در یک کامیون مشغول به پخت و توزیع غذا گردد.

سرآشپز مملو از تصاویر هیجان انگیز از نمای نزدیکِ غذاهای خوش و رنگ لعاب است و در بخش های زیادی از فیلم شاهد مهارت باورنکردنی کسپر در طبخ غذا هستیم اما تمام فیلم به خوراکی های لذیذ محدود نمی گردد و پیروزی پس از کوشش بی وقفه را به یاد مخاطب می آورد و در کنار غذا از رابطه کسپر و پسرش هم لذت خواهید برد.

جان فاورو در سرآشپز از ستارگان مارول مثل رابرت داونی جونیور و اسکارلت جوهانسون یاری گرفته اما طرح مجذوب کننده و دوست داشتنی فیلم را قربانی حضور بیش از میزان آن ها ننموده و از مهارت هایشان در جای درست و در حداقلی ترین شکل ممکن استفاده نموده است.

9- جولی و جولیا (Julie And Julia)

 • سال انتشار: 2009
 • کارگردان: نورا افرون
 • بازیگران: مریل استریپ، امی آدامز، استنلی توچی، کریس مسینا، لیندا ایمند
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 77 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.1 از 10

فیلمی درباره غذا، دنبال کردن رویاها و گره خوردن دو زندگی کاملا متفاوت به یکدیگر و تاثیری که بر هم می گذراند. جولی و جولیا فیلمی است که به میزان غذاهای فرانسوی ظریف، پر جزئیات و خوش رنگ و لعاب است.

زندگی دو زن در بازه های زمانی مختلف به واسطه هنر آشپزی به یکدیگر پیوند می خورد. در بخشی از فیلم جولیا چایلد (مریل استریپ) آشپز معروف فرانسوی و نویسنده کتاب های آشپزی را می بینیم و سیر تحول او و تاثیری که غذا و طبخ هنرمندانه آن بر زندگی اش گذاشت به تصویر کشیده می گردد. چند سال بعد و در گوشه ای دیگر از جهان با جولی پاول (امی آدامز) زن آمریکایی آشنا می شویم که خسته از حرفه منشی گری تصمیم می گیرد هر روز یکی از دستور پخت های کتاب جولیا چایلد را امتحان کند و درباره آن در وبلاگش بنویسد.

مریل استریپ در جولی و جولیا خیره نماینده ظاهر شد و جوایز سینمایی مطرحی از جمله گلدن گلوب و انجمن منتقدان را از آن خود کرد. در سراسر فیلم اشتیاق شخصیت های اصلی در تک تک لحظاتی که مشغول آشپزی هستند به خوبی احساس می گردد، بدون شک عشاق آشپزی از دیدنی این سکانس ها لذت خواهند برد و احتمالا هوس طبخ غذا آن هم از نوع فرانسوی به سرشان می زند.

8- راتاتویی (Ratatouille)

 • سال انتشار: 2007
 • کارگردان: برد برد
 • صداپیشگان: پتن اسوالت، رو رومانو، پترسون، برن گرت، پیتر اوتول
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 96 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8 از 10

راتاتویی یکی از مهم ترین آثار پیکسار و احتمالا یکی از شناخته شده ترین انیمیشن های جهان برای عشاق غذا است. موش سرآشپزی به نام رَمی در یکی از شهرهای کوچک فرانسه هر روز رویای آشپزی در یک رستوران عظیم را در سر می پروراند اما خانواده و دوستانش معتقدند از آنجایی که او یک موش است و به صورت طبیعی نباید در هیچ آشپزخانه ای حضور داشته باشد، در این جهت پیروز نمی گردد.

تا اینکه رَمی بالاخره تصمیم می گیرد با مهاجرت به پاریس رویاهایش را دنبال کند؛ بنابراین با یک آشپز تازه کار دست به یکی می نماید تا در یکی از محبوب ترین رستوران های شهر غذاهای موردعلاقه اش را درست کند.

یکی از محبوب ترین غذاهای رَمی راتاتویی است که حضورش در انیمیشن به میزان ای پررنگ بود که نام فیلم هم از آن گرفته شد. جالب است بدانید سکانس های پخت راتاتویی از هر برنامه آشپزی دقیق تر است و آن قدر با ظرافت ساخته شده که عشق یک سرآشپز به کارش را به خوبی منتقل می نماید.

اگر یک شکموی عشق آشپزی باشید بعد از دیدنی این انیمیشن حداقل یک بار سعی کردید که سیب زمینی، بادمجان، کدو و گوجه را یک میزان برش بزنید، با نظم و ترتیب کنار هم قرار دهید و در نهایت غذا را با یک سس گوجه فرنگی معرکه تکمیل کنید. البته احتمالا بعد از اینکه متوجه شدید نتیجه همان یتیمچه خودمان است، خستگی به تنتان مانده!

7- شاهدخت و قورباغه (The Princess And The قورباغه)

 • سال انتشار: 2009
 • کارگردان: ران کلمنتس، جان ماسکر
 • صداپیشگان: آنیکا نونیروس، برونو کمپوس، جنیفر کدی، جنیفر لوئیس، کیت دیوید
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 85 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.1 از 10

انیمیشن خوش ساخت دیزنی در نگاه اول ارتباط زیادی به غذا ندارد اما در حقیقت غذا هم مثل موسیقی جاز در تار و پود شاهدخت و قورباغه تنیده شده و بدون آن ها چیزی در داستان اصلی کم است.

شاهزاده ای در اثر طلسم یک جادوگر بدجنس به قورباغه تبدیل می گردد و ادامه زندگی اش را در برکه می گذراند. این طلسم سیاه فقط به دست یک شاهدخت باطل می گردد اما در قصه ما هیچ شاهزاده خانمی وجود ندارد و یک دختر خدمتکار به نام تیانا کسی است که می تواند شاهزاده را نجات دهد.

یکی از خوراکی هایی که به واسطه شاهدخت و قورباغه بسیار شناخته شد گامبو (Gumbo) است. در بخش هایی از انیمیشن تیانا و پدرش را در حال پخت این غذا می بینیم و ظاهرا یک دستور پخت خانوادگی بین آن ها وجود دارد که این خوراکی را خوشمزه تر از چیزی که واقعا هست، می نماید. گامبو نوعی غذا شبیه به سوپ است که با برنج، سبزیجاتی مثل بامیه و میگو پخته می گردد و در دوبله های فارسی به نام سوپ بامیه ترجمه شده است.

در هر صورت این گامبوی هوس انگیز به میزان تیانا در داستان نقش کلیدی دارد و رویایی است که بالاخره به آن می رسد و پیروز می گردد گامبوی خانوادگی شان که به نوعی میراث پدرش بود را در یک رستوران گرم و صمیمی برای مشتریان طبخ کند.

6- پیشخدمت (Waitress)

 • سال انتشار: 2007
 • کارگردان: آدرین شلی
 • بازیگران: کری راسل، ناتان فیلون، چریل هینز، آدرین شلی، لو تمپل، اندی گریفیث
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 89 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7 از 10

پیشخدمت از محبوب ترین و پرفروش ترین کمدی های 2007 بود. با این حال آدرین شلی مستعد و زیبا که کارگردانی فیلم را بر عهده داشت و در سکانس هایی هم ایفای نقش نموده بود، یک سال پیش از اکران فیلم در منزل شخصی اش به وسیله یک دزد به قتل رسید و هیچ وقت نتوانست نتیجه کارش را در سینما ببیند.

از ماجرای مرگ تراژیک خانم کارگردان که بگذریم می رسیم به مقوله مجذوب کننده و دل فریب غذا که در اینجا هم تمرکز اصلی داستان نیست ولی تمام حوادث حول محور آن می چرخد و به هیچ اسم نمی توان از سکانس های خوشمزه شیرینی پزی چشم پوشی کرد.

پیشخدمت جوانی به نام جنا که در زندگی زناشویی اش با مسائل ریزودرشتی دست وپنجه نرم می نماید، بعدازاینکه متوجه بارداری اش می گردد به رابطه شکست خورده اش ادامه می دهد اما هر روز رویای شیرینی پزی و افتتاح یک قنادی جمع و جور را در سر می پروراند. سکانس های شیرینی پزی جنا به میزان ای دیدنیی از آب درآمده که می توان رایحه تارت های دلپذیرش را از جلوی تلویزیون هم استشمام کرد و احتمالا با سرانجام فیلم، سراغ یخچال و کابینت ها بروید و هر خوراکی شیرینی که جلوی دست بود را با اشتیاق میل کنید!

5- سفر صد پایی (The Hundred-Foot Journey)

 • سال انتشار: 2014
 • کارگردان: لاسه هالستروم
 • بازیگران: هلن میرن، اوم پوری، شارلوت ل بن، کلمان سیبونی، جوهی چاولا
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 68 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.3 از 10

برعکس دو گزینه قبلی که در آن ها غذا نقش محوری نداشت اتفاقا در سفر صد پایی اصل کاری است و همه جنگ ها، دعواها، دوستی ها و دشمنی ها را شکل می دهد. فیلم درباره یک رقابت غذایی تمام عیار است که احتمالا پیش تر نمونه های مشابه آن را دیدن کردید اما این یکی از نظر مجذوب کنندهیت و البته غذاهای خوش رنگ و لعاب هندی و فرانسوی در نوع خودش منحصربه فرد است.

یک خانواده هندی بعد از مهاجرت به شهر کوچکی در فرانسه تصمیم می گیرند کسب وکار خودشان را ایجاد نمایند و با تاسیس یک رستوران کوچک غذاهای تند و تیز هندی را به فرانسوی ها عرضه نمایند. اما رستوران محلی که در فاصله نزدیکی از آن ها واقع شده است، موقعیت حرفه ای اش را در خطر می بیند و یک جنگ تمام عیار بین رستورانی شکل می گیرد.

غذا در سفر صد پایی همه چیز است و لاسه هالستروم آن را نمادی از فرهنگ در نظر گرفته که هم به یاری آن اختلافات میان شرق و غرب را آنالیز می نماید و هم نشان می دهد در صورت تلفیق این فرهنگ های در ظاهر بیگانه ، جهان چقدر جای قشنگ و رنگی تری برای زندگی است.

4- نمک و فلفل (Salt N Pepper)

 • سال انتشار: 2011
 • کارگردان: عاشق ابو
 • بازیگران: آصف علی، شویتا منون، بابوراج
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 71 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.4 از 10

در رده چهارم لیست تصمیم گرفتیم درباره یک فیلم هندی و غذاهای خوشمزه و ساده آسیایی صحبت کنیم. نمک و فلفل از آن فیلم های مهجور درباره آشپزی است که احتمالا آن را ندیدید اما حتی اگر هوادار فیلم هندی نیستید هم پیشنهاد می کنیم این فیلم خوش رنگ و لعاب و البته خوشمزه را از دست ندهید.

ظاهرا نمک و فلفل یک داستان عاشقانه هندی به سبک رایج بسیاری از فیلم های بالیوودی است. با این حال خلاصه چند کلمه ای فیلم می گردد؛ داستانی درباره پخت دوسا احتمالا می پرسید دوسا چیست؟ یک نوع غذای اصیل جنوب هند است که تقریبا شبیه کرپ پخته می گردد اما مواد خمیری را برنج، انواع حبوبات مثل عدس سفید یا باقلای سیاه و مخمر تشکیل می دهد. این غذا همراه چاشنی های تند و تیز هندی خورده می گردد.

اما برگردیم به فیلم؛ ماجرای عاشقانه فیلم از جای شروع می گردد که دو انسان شکمو اشتباهی با یکدیگر تماس تلفنی برقرار می نمایند و مکالمه شان از انواع دوسا و طرز تهیه شان به یک رابطه عاشقانه ختم می گردد. در واقع نمک و فلفل درباره یک علاقه مشترک است که دو نفر از جهانهای متفاوت را به هم نزدیک می نماید و این دقیقا اتفاقی است که در جهانی واقعی بسیاری از روابط را شکل می دهد.

3- سفر (The Trip)

 • تاریخ انتشار: 2010
 • کارگردان: مایکل وینترباتم
 • بازیگران: مارگو استیلی، استیو کوگان، راب برایدون، کلیر کیلان
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 89 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7 از 10

این شبه مستند هم از آن آثاری نیست که خیلی دیده شده باشد اما ماجرای به شدت مجذوب کننده و خوشمزه آن اسپین آف های زیادی را برای فیلم به همراه آورد و در هر قسمت شخصیت های اصلی را می بینیم که برای امتحان کردن غذا به نقاط مختلف جهان سفر می نمایند.

ماجرا درباره بازیگری به نام استیو (استیو کوگان) است که برای امتحان کردن غذاهای رستوران های زنجیره ای در شمال انگلستان دعوت می گردد. او تصور می نماید فرصت خوبی برای یک سفر عاشقانه دارد اما بعد از قطع رابطه با معشوقه اش مجبور می گردد دوستش راب (راب برایدون) را همراه خودش ببرد.

ظاهرا ماجرای اصلی فیلم درباره امتحان کردن غذاهای ناشناخته و نظر دادن چند منتقد غذا است اما فراتر از آن به روابط اجتماعی که یک غذای خوب می تواند شروعنماینده آن باشد، اشاره می نماید. پیشنهاد می کنیم اگر به فیلم های مستند درباره خوراکی ها و منتقدان غذا علاقه مندید، این سفر بی نظیر همراه استیو و باب را به هیچ اسم از دست ندهید.

2- سوخته (Burnt)

 • سال انتشار: 2015
 • کارگردان: جان ولز
 • بازیگران: بردلی کوپر، اما تامپسون، سینا میلر، دانیل برول، اما ترومن، آلیسیا ویکاندر، لیلی جونز
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 28 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.6 از 10

از همین ابتدا بگوییم که سوخته با واکنش های منفی منتقدان روبرو شد و عموما آن را اثری کم ارزش و کلیشه ای دانستند که حتی از پس تمام کردن خرده داستان هایش هم برنمی آید. با همه این اوصاف مخاطبان به ویژه عشاق غذا از این فیلم خوش رنگ و لعاب استقبال کردند. به عبارت دیگر اگر در پی داستان مجذوب کننده و غیرقابل پیش بینی هستید، سوخته گزینه مناسبی برای شما نیست اما اگر در پی شبه مستندی هستید که مملو از لحظات استرس آور کار در آشپزخانه و البته نماهای بسته از بشقاب های غذای زیبا و هوس انگیزاست، سوخته دقیقا برای شما ساخته شده.

ماجرا درباره یک سرآشپز با استعداد به نام آدام جونز (بردلی کوپر) است که به خاطر زیاده روی در مصرف الکل شغل موردعلاقه اش در یکی از برترین رستوران های فرانسه را از دست می دهد. سه سال بعد آدام به لندن می رود تا موقعیت حرفه ای از دست رفته اش را بازیابی کند و رستوران بی نقصی را تاسیس کند.

در سوخته شاهد روابط میان آشپزها، لحظات سخت و پراسترس کار در آشپزخانه یک رستوران لوکس و کوشش های آدام برای گرفتن ستاره از منتقدان غذا به همراه مقادیر زیادی خوراکی زیبا، خوش رنگ احتمالا خوشمزه هستیم. سوخته از آن فیلم هایی است که پس از دیدنیش سراغ آشپزی و تزیین یک بشقاب غذای بی نقص و درجه یک می روید.

1- ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی (Willy Wonka And The Chocolate Factory)

 • سال انتشار: 1971
 • کارگردان: مل استوارت
 • بازیگران: جین وایلدر، جک آلبرتسون، پیتر اوستروم، جولی داون کول، دنیس نیکرسون
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 91 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.8 از 10

بسیاری از فیلم های این لیست از غذا به اسم موضوعی محوری برای بیان مفاهیم مهم تری استفاده کردند. البته ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی هم از این قاعده مستثنا نیست و از غذا برای بیان اهمیت دوستی و خانواده استفاده می نماید اما برای مخاطبانی که در پی سرگرمی با غذا هستند، مناسب ترین گزینه لیست است؛ به ویژه اگر عاشق شکلات و شیرینی هستید از این سفره خوشمزه حسابی لذت خواهید برد.

ماجرا درباره یک کارخانه شکلات سازی معروف است که چندین سال است که درهایش را به روی بازدیدنمایندگان بسته است. تا اینکه ویلی وانکا مدیر کارخانه تصمیم می گیرد پنج کارت طلایی را در بسته های شکلات جاسازی کند و برندگان خوش شانس را به تور بازدید از کارخانه دعوت نمایند. یک پسربچه فقیر به نام چارلی برنده یکی از کارت ها می گردد و به همراه پدرعظیمش این سفر هیجان انگیز را شروع می نماید.

سکانس های بسیار زیادی در ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی وجود دارد که آرزو می کنید علیرغم همه آزارها و بیماری های روحی ویلی وانکا در تور هیجان انگیز او حضور داشتید و دلی از عزا درمی آوردید.

در سال 2005 تیم برتون داستان محبوب رولد دال را بازسازی کرد و نام آن را چارلی و کارخانه شکلات سازی گذاشت و جانی دپ را برای ایفای نقش ویلی وانکا انتخاب کرد. این فیلم هم هواداران زیادی دارد و از جمله بازسازی های خوب تاریخ سینما به تعداد می رود که پیشنهاد می کنیم دیدنی این اثر مجذوب کننده را هم از دست ندهید.

منبع: screenrant

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

pariha.com: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 155727

به "10 فیلم مجذوب کننده برای عشاق غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فیلم مجذوب کننده برای عشاق غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید