زیباترین قلعه های جهان؛ شاهکارهای معماری

به گزارش مجله سرگرمی، قصرها و کاخ‌های تاریخی نه تنها شاهدان گویای تمدن‌های باستانی هستند، بلکه نشان از شکوه، عظمت و ذوق هنری بشر در طول تاریخ دارند. این بناهای با شکوه که برخی از آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته‌اند، همچنان مسافران و گردشگران زیادی را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشانند. در این نوشتار به معرفی تعدادی از زیباترین و شاخص‌ترین قصرهای جهان می‌پردازیم.

زیباترین قلعه های جهان؛ شاهکارهای معماری

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

قصر پوتالا ، تبت

قصر پوتالا نام صومعه مقدس بودائیان و اقامتگاه سابق دالایی لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار گرفته است. قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ قرار گرفته است. در قصر پوتالا بیش از بیست هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی نظیر هنری قرار گرفته است. با وجود اینکه قصر پوتالا دارای یک هزار اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما، تنها دارای مساحتی به اندازه 0٬465 متر مربع بوده است. قصر پوتالا شامل قصر سفید و قصر سرخ و ساختمان های الحاقی آن ها است. قصر پوتالا همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. قصر پوتالا نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است. این مجموعه بر فراز کوهستان سرخ در مرکز دره لهاسا و در ارتفاع 3700 متری از سطح زمین واقع شده است. قصر پوتالا از شاهکارهای مهم معماری تبتی است.

کاخ ورسای، فرانسه

کاخ ورسای مجموعه کاخ هایی در شهر ورسای در نزدیکی پاریس است که به عنوان بزرگترین کاخ های سلطنتی جهان شناخته می گردد. این کاخ سابقاً در دهکده ای به همین نام در نزدیکی پاریس قرار داشت اما امروزه این دهکده و کاخ جزء حومه پاریس محسوب می شوند. از سال 1682 تا سال 1789 که به اجبار انقلابیون خانواده سلطنتی به پاریس منتقل شدند، این کاخ محل زندگی و دربار حکومتی شاهان فرانسه بود. معاهده ورسای که به جنگ جهانی اول انتها داد در این کاخ عقد شده است. این کاخ به عنوان یکی از میراث جهانی توسط یونسکو انتخاب شده است.

قصر چمبورد ، فرانسه

قصر ییلاقی چمبورد در فرانسه نماد عشق یکی از اعضای خانواده سلطنتی به یک دختر بود. گفته می گردد شاه فرانسیس اول این مکان را به علت نزدیک بودن به قصر معشوقه اش، کلاود روهان که در حوالی همین منطقه بوده انتخاب نموده است. قصر چمبورد دارای 440 اتاق ، 365 شومینه و 84 راه پله است؛ همچنین بزرگترین قصر در دره لوار فرانسه است. ترکیباتی از هنر معماری رنسانس فرانسه و معماری کلاسیک ایتالیایی در ساخت این قصر دیده می شوند.

قصر الحمرا ، اسپانیا

الحمرا کاخی است مشرف بر شهر گِرانادا (غرناطه) در اسپانیا، که به عنوان یکی از شاخص ترین نمونه های هنر شمال آفریقا (عرب) و شاید یکی از مشهورترین بناهای اسلامی جهان بشمار می آید. این بنا شامل چندین قسمت مجزا است که در دوره های مختلف ساخته شده اند. نام کاخ که به معنای سرخگون است، بنا به نظر بسیاری، از رنگ غالب بر بنا گرفته شده است.

قصر تابستانی ، چین

قصر تابستانی یکی از قصرهای دیدنی شهر پکن است و در قسمت غرب قرار گرفته است. این قصر بر روی تپه ای به ارتفاع 60 متر قرار گرفته است و با متعلقاتش با مساحت 2.9 کیلومتر مربع یکی از قصرهای دیدنی چین است. قصر تابستانی پکن یکی از مشهورترین باغ های بزرگ و سلطنتی جهان است. این قصر که در سال 1750 میلادی ساخته شده است یکی از شاهکارهای طراحی و سلیقه چینی است. قصر تابستانی و باغ سلطنتی پکن در قرن نوزدهم میلادی در هجوم نیروهای خارجی از جمله انگلیسی ها و فرانسوی ها ویران شد. بخش هایی از این قصر در این هجوم آتش گرفت اما در سال 1888 میلادی امپراتریس دواگر سیکسی از محل بودجه نیروی دریایی چین به مرمت مجدد این مجموعه اقدام کرد. اما این قصر در سال 1900 میلادی در هجوم نیروهای متحد که شامل هشت کشور بوده است مجدداً آسیب دید. تا اینکه در اوایل قرن بیستم میلادی مجدداً ترمیم شد. مجموعه قصر تابستانی پکن شامل بیش از سه هزار قصر کوچک و بزرگ ، پل و تالار و بسیاری چیزهای دیگر است.

قصر اسکون بران ، اتریش

قصر اسکون بران محل سکونت تابستانی خانواده سلطنتی در وین اتریش است. این قصر یکی از مهم ترین یادبودهای فرهنگی در اتریش است. از سال 1960 این قصر یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری وین به حساب می آید به طوری که در سال 2009 بیش از 5 میلیون گردشگر از این مجموعه دیدن کردند. در سال 1996 این قصر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

قصر میسور ، هندوستان

قصر میسور در شهری به همین نام در جنوب هندوستان قرار گرفته است. این قصر اقامت گاه رسمی خانواده سلطنتی میسور و محل برگزاری میهمانی های دربار است. میسور را معمولاً به عنوان شهر قصرها می شناسند اگر چه اصطلاح قصر میسور به یکی از ساختمان های داخلی قصر مربوط می گردد. شاهان ودیار که حکمرانان محلی میسور هستند ابتدا در قرن چهاردم شروع به ساخت قصر کردند. ساخت قصر کنونی از سال 1897 شروع ، در سال 1912 کامل و در سال 1940 گسترده تر شد. هم اکنون قصر میسور بعد از تاج محل یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری هند است به طوری که سالانه 2.7 میلیون بازدید نماینده دارد. چند نکته جالب در خصوص بازدید کردن از این قصر وجود دارد و آن این که اگر چه گردشگران قادر به بازدید از قصر هستند اما حق عکس برداری در داخل قصر را ندارند و برای ورود به قصر باید کفش های خود را در بیاورند.

قصر ملی پنا، پرتغال

قصر ملی پنا در پرتغال، قدیمی ترین قصر الهام گرفته از مکتب هنری رمانتیک اروپا، بر بالای تپه ای بر فراز شهر سینترا واقع شده و روز روشن از شهر لیسبون پرتغال قابل رویت است. در ابتدا در قرن پانزدهم میلادی به عنوان یک قصر ساخته شد، اما بعدها پس از نوسازی ، به عنوان صومعه تقدیم کلیسا شد. این قصر در زلزله سال 1755 به شدت آسیب دید، تا اینکه شاهزاده فرناندو در 1838 آن را بازسازی کرد. سبک معماری آن ترکیبی از سبک رمانتیک و آفریقایی است. این قصر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و یکی از عجایب هفتگانه پرتغال است.

شهر ممنوعه ، چین

شهر ممنوعه شهری قدیمی در منطقه پکن، پایتخت کشور چین است و یکی از مهمترین دیدنی های تاریخی این کشور به شمار می آید. این شهر به روایتی وسیع ترین و کامل ترین مجموعه معماری چوبی در جهان به شمار می رود. احداث شهر ممنوعه در سال 1406 میلادی با دستور جو دی دومین امپراتور سلسله مینگ شروع شد و ظرف 14 سال ساخته شد. تا سال 1911 میلادی و نابودی سلسله چینگ (قریب 500 سال) جمعا 24 امپراتور در این شهر ممنوعه اقامت نموده و بر چین فرمان رانده اند. از سال 1924 بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای عموم آزاد شد و ممنوعه بودن آن انتها پذیرفت. شهر ممنوعه کاملا طبق نظام تشریفاتی سلسله های فئودالی و اصول طبقاتی ساخته شده است. طرح کلی، وسعت ، شیوه معماری، رنگ و تزیینات همه نمایانگر امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی است. سه قصر این مجموعه یعنی قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه که توجه را بیشتر جلب می نمایند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپراتوران و برپایی مراسم پرشکوه بوده است. قصر تای حه، مرکز تمام شهر ممنوعه و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می گردد. این قصر دارای مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه است. این قصر در شمال میدان بر سکوی مرمری سفید رنگی به مساحت 30 هزار متر مربع و بلندای 8 متر ساخته شده است.

قصر باکینگهام ، انگلستان

قصر باکینگهام که اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیا است در شهر وست مینستر قرار گرفته است. این قصر همچنین یکی از بزرگ ترین قصر های سلطتنی فعال جهانست. قصر باکینگهام در سال 1703 برای جان شفیلد، دوک باکینگهام ساخته شد. در سال 1762 جورج سوم، پادشاه وقت بریتانیا و ایرلند این قصر را برای محل اقامت خود برگزید و از آن پس این قصر به محل برگزاری مراسم رسمی و تشریفاتی دربار بریتانیا تبدیل شد.

نکات تکمیلی

1: قصر پوتالا در شهر لهاسای تبت، یکی از شاهکارهای معماری بودایی است. این قصر که زمانی اقامتگاه دالایی لاماها بوده، با بیش از یک هزار اتاق و بیش از 20 هزار اثر هنری، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در تبت به شمار می‌رود. قصر پوتالا که نامش را از کوه مقدس پوتالا در آیین بودا گرفته، در ارتفاع 3700 متری از سطح دریا قرار دارد.

2: کاخ ورسای در نزدیکی پاریس، بزرگترین کاخ سلطنتی جهان است. این مجموعه باشکوه که از سال 1682 تا 1789 محل اقامت پادشاهان فرانسه بوده، به عنوان یکی از میراث جهانی توسط یونسکو انتخاب شده است. معاهده پایان بخش جنگ جهانی اول نیز در همین کاخ به امضا رسید.

3: قصر چمبورد در دره لوار فرانسه، زیباترین نمونه از ترکیب هنر معماری رنسانس فرانسه و سبک کلاسیک ایتالیایی است. این قصر 440 اتاق، 365 شومینه و 84 راه پله دارد و گفته می‌شود شاه فرانسیس اول آن را به خاطر نزدیکی به محل سکونت معشوقه‌اش ساخته است.

4: الحمرا، کاخ مشرف بر شهر گرانادا در اسپانیا، یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های هنر اسلامی و شمال آفریقایی در جهان است. این بنای چندقسمتی که در دوره‌های مختلف ساخته شده، نام خود را از رنگ سرخ غالب بر آن گرفته است.

5: قصر تابستانی پکن که در قرن 18م ساخته شده، یکی از مشهورترین باغ‌ها و قصرهای سلطنتی چین است. این مجموعه عظیم که شامل بیش از 3 هزار قصر کوچک و بزرگ، پل و تالار است، در گذشته چندین بار توسط نیروهای خارجی ویران و سپس مرمت شده است.

6: قصر اسکون بران در وین اتریش، محل سکونت تابستانی خانواده سلطنتی این کشور است. این قصر که از سال 1960 یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری وین به شمار می‌رود، در سال 1996 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

7: قصر میسور در جنوب هندوستان، اقامتگاه رسمی خانواده سلطنتی میسور و محل برگزاری میهمانی‌های دربار بوده است. ساخت این قصر از قرن چهاردم آغاز شد اما قصر کنونی در سال‌های 1897 تا 1940 ساخته و گسترش یافت. امروزه این قصر پس از تاج محل، از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری هند است.

8: قصر ملی پنا در پرتغال، قدیمی‌ترین قصر الهام گرفته از مکتب رمانتیک اروپاست. این قصر که در قرن 15م ساخته شد اما بعدها به صومعه‌ای تقدیم به کلیسا تبدیل شد، سبک معماری ترکیبی از رمانتیک و آفریقایی دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

9: شهر ممنوعه در پکن، بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان به شمار می‌رود. این شهر که در سال 1406 میلادی ساخته شد، تا سال 1911 محل اقامت 24 امپراتور سلسله‌های مینگ و چینگ چین بود.

10: قصر باکینگهام در لندن، اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی انگلستان و یکی از بزرگ‌ترین قصرهای سلطنتی فعال در جهان است. این قصر در سال 1703 ساخته شد اما از سال 1762 به بعد به محل برگزاری مراسم رسمی و تشریفاتی دربار بریتانیا تبدیل شد.

سخن پایانی

قصرها و کاخ‌های تاریخی فراتر از بناهای زیبا و باشکوه، گنجینه‌های ارزشمند فرهنگی و تاریخی برای بشریت هستند. این آثار گرانبها، شاهدان گویای پیشرفت‌ها و دستاوردهای معماری، هنری و فناوری در طول تاریخ بوده و همچنان الهام‌بخش هنرمندان، معماران و سایر اندیشمندان امروزی هستند. حفاظت و نگهداری از این میراث ارزشمند بشری، وظیفه‌ای مهم برای همگان است تا نسل‌های آینده نیز بتوانند از زیبایی و شکوه آن‌ها لذت ببرند و از درس‌های تاریخی این آثار عظیم بیاموزند. سفر به قصرها و کاخ‌های تاریخی، فرصتی بی‌نظیر برای تجربه تاریخ، هنر و فرهنگ است که هیچ گردشگری نباید آن را از دست بدهد.

انتشار: 17 خرداد 1403 بروزرسانی: 17 خرداد 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 65416

به "زیباترین قلعه های جهان؛ شاهکارهای معماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین قلعه های جهان؛ شاهکارهای معماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید