زائران اربعین چقدر به سماح می پردازند؟

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس ستاد اربعین درباره مبلغ 22 هزارتومان که زوار اربعین در سامانه سماح می پردازند توضیحاتی ارائه کرد.

زائران اربعین چقدر به سماح می پردازند؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در حاشیه دوازدهمین جلسه این ستاد که ظهر امروز با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار گردید، در جمع خبرنگاران درباره سامانه سماح و مبلغی که زوار می پردازند توضیح داد: اگر اجازه دهیم که هرکس دوست دارد خود را بیمه نموده و هرکس نخواهد بیمه نگردد که بی مسئولیتیِ ما در این باره اتفاق افتاده است. مبلغی که هلال احمر از هر زائر در طول سال و در غیر از ایام اربعین برای خدمات درمانی دریافت می نماید 16 هزار تومان است، ولی ما با کوشش این مبلغ را به 7 هزار تومان رسانده ایم؛ همه بیمه گذاران کشور نمی توانند خدمات حداکثری در عراق به زوار ارائه دهند و مبلغ بیمه سال گذشته به ازای هر نفر 16 هزارتومان بوده و ما سال جاری این مبلغ را 15 هزار تومان اعلام نموده ایم. فقط هزینه انتقال به ایران کسی که داخل خاک عراق فوت کند بیش از 20 میلیون تومان است.

وی اضافه کرد: ما خود را خدمتگزار زوار می دانیم و مدافع آنان هستیم، اگر می خواستیم بی مسئولیت باشیم اعلام می کردیم هرکس بیمار شد و مسئله ای برایش پیش آمد، برعهده خود اوست و آن روز کسی سوال نمی کرد که چرا مسئولیت خود را انجام نداده اید؟

رییس ستاد مرکزی اربعین توضیح داد: حتی یک ریال از این 7 هزار تومان و 15 هزار تومان به هیچ دستگاهی داده نمی گردد. این مبلغ با حضور دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی و نماینده ستاد اربعین پیگیری و مطرح شده است. ستاد اربعین مدافع زوار است و این ستاد ریالی از کسی پولی نمی گیرد و ما قبلاً هم اعلام نموده ایم که کار برای اربعین، کارِ دلی است.

وی با بیان اینکه ستاد اربعین حسینی از همه دستگاه ها، نهاد ها و افراد دلسوز تشکیل شده و طی سال درباره موضوعات مختلف آنالیز ها انجام می گیرد، توضیح داد: سال گذشته حدود 200 تن دارو به عراق منتقل شده و افراد زیادی نیز به صورت داوطلبانه خدمات مجانی در عراق ارائه دادند.

ذوالفقاری گفت: ما کوشش خود را برای کاهش هزینه های داشته ایم و درخدمت کسانی که از سر دلسوزی سخنی می گویند نیز هستیم و من از بعضی کسانی که سخنرانی نموده اند، در طول سال دعوت رسمی نموده ام که ستاد اربعین در خدمت شماست و بیایید در جریان باشید و ما از نظرات آن ها استفاده می کنیم. اگر سوالی دارند بگویند، ولی این مسائل را به داخل جامعه نکشانند تا اخلال در برگزاری مراسم اربعین ایجاد نگردد و من این را اخلال می دانم.

وی همچنین درباره کاپوتاژ اتوموبیل ها برای مراسم اربعین گفت: سال گذشته بدون هماهنگی ستاد اربعین تعداد زیادی از اتوبوس ها کاپوتاژ شده و از چرخه حمل و نقل داخل کشور خارج شده بودند. سال جاری تصمیم گرفتیم یک سقفی را برای کاپوتاژ درنظر بگیریم که البته آن هم برای گروه های خاص است، مانند معلولین، افرادی که مشکل جسمی و مشکلاتی از این قبیل دارند و تعداد مشخصی را به هر استان اعلام می کنیم و استان ها بیش از این تعداد اعلام شده حق ندارند که کاپوتاژ نمایند و اتوبوس از چرخه حمل و نقل عمومی خارج گردد.

رئیس ستاد اربعین گفت: یکی از مشکلاتی که در این ایام داریم، بحث حمل و نقل در داخل کشور است و به همین منظور تصمیم گرفتیم 75 درصد از ظرفیت حمل و نقل کشور را برای پیک ایام اربعین در نظر بگیریم، ولی با توجه به پیش بینی هایی که انجام می دهیم، جمعیت در اربعین سال جاری بیشتر می گردد و تعداد خودرویی هم که در اختیار حمل و نقل عمومی است قطعا پاسخگو نیست و در نهایت مجبور می شویم که تعداد کاپوتاژ ها را کم کنیم. سقفی که برای کاپوتاژ در نظر گرفته ایم، 400 برای کل کشور است.

ذوالفقاری درباره خودرو های شخصی از کشور توضیح داد: ماشین های شخصی می توانند به گمرکات مراجعه نموده و طبق توافقاتی که با طرفین عراقی شده می توانند وسائل نقلیه خود را با پرداخت عوارضی که در نظر گرفته شده از کشور خارج و به عراق سفر نمایند. فعلا مرز های چذابه و خسروی برای کاپوتاژ در نظر گرفته شده و مشکل اصلی ما مرز مهران است، چرا که این مرز ازدحام بالاتری داشته و البته این را هم بگویم که برای کاپوتاژ شدن از مرز ها به ویژه مرز چذابه باید حتما با طرف عراقی هماهنگی گردد که مسئله ای برای تردد به وجود نیاید.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می گردد حذف ویزا برای سفر به عراق فقط برای یکبار سفر به این کشور است، گفت: حذف ویزا برای یکبار است و هرکس که پس از درج مهر از مرز خارج شد و به عراق رفت، پس از بازگشت باید برای سفر دوم به عراق در این ایام ویزا بگیرد.

رئیس ستاد اربعین همچنین درپاسخ به سوالی درخصوص تمهیدات اندیشیده شده برای حضور زوار عراقی در ایام شهادت امام رضا (ع) گفت: فعلا فقط ویزای مجانی با دولت عراق عنوان شده و البته هنوز دولت عراق از ما درخواستی ندارند و ممکن است که درخواست گردد و امکان دارد با وزارت خارجه هماهنگی گردد و امکان داشته باشد که لغو ویزا را برای زوار عراقی نیز داشته باشیم.

تور میکونوس: تور میکونوس | تور یونان ارزان قیمت، تور بهار

مجله نماشو: مجله نماشو | مجله گردشگری، مجله سرگرمی، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

تور فرانسه ارزان: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 46645

به "زائران اربعین چقدر به سماح می پردازند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زائران اربعین چقدر به سماح می پردازند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید