دولت دست روی دست نگذاشته، ایران در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهد نشست

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان در پاسخ به این که برخی از منتقدان معتقدند که دولت عملا کار را رها نموده و منتظر است تا اروپایی ها کاری انجام دهد، گفت: نخیر، دولت کوشش خود را انجام می دهد تا به سهم خود معیشت مردم را تامین کند، اینگونه نیست که دست روی دست گذاشته باشد.

دولت دست روی دست نگذاشته، ایران در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهد نشست

سید کمال خرازی در گفت وگو با خبرنگاران درباره این که با توجه به وعده اروپایی ها تا چه اندازه امکان عملیاتی شدن و یا نشدن سازوکار مالی (SPV) وجود دارد، اظهار کرد: عملی شدن ساز و کار بستگی به اراده اروپایی ها دارد، آن ها تا به حال گام هایی را برداشتند و در صحنه گفتمان و اقدامات سیاسی کارهای خوبی را انجام داده اند، منتهی موقعی این کارها قابل توجه است که اجرا گردد.

وی توضیح داد: در حال حاضر طبق آخرین گفت وگوهایی که اجرا شده، آن ها قول دادند که تا خاتمه امسال میلادی این سازوکار را اجرا نمایند؛ لذا باید صبر کرد و دید که واقعا چقدر این کار را انجام خواهند داد.

وی همچنین اعلام کرد: اما اتکای ما به این چیزها نباید باشد، ما باید به توانایی داخلی، منابع داخلی، قدرت مردمی، ثبات و امنیتی که داریم، اتکا کنیم، راهکارهایی را در داخل کشور پیدا کنیم که چگونه در جهت توسعه اقتصادی گام برداریم به رغم تمام مسائلی که وجود دارد.

ما باید به توانایی داخلی، منابع داخلی، قدرت مردمی، ثبات و امنیتی که داریم، اتکا کنیم، راهکارهایی را در داخل کشور پیدا کنیم که چگونه در جهت توسعه اقتصادی گام برداریم به رغم تمام مسائلی که وجود داردرئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند ایران منتظر SPV است آیا واقعا این طور است؟ یا اینکه کشور در حال اجرا اقداماتی برای مقابله با تحریم ها است؟ گفت: هر دو، در این که اروپایی ها قول دادند SPV را اجرایی نمایند، طبیعتا بایستی این کار را انجام دهند و اگر نگردد، باز تخلفی از طرف اروپایی ها و نقض تعهدات آن ها است.

وی ابراز کرد: می خواهم بگویم اتکای ما نباید به این ابزارها باشد، بایستی در جهت طراحی راهکارهایی در داخل کشور گام برداریم تا بتوانیم مسائل تحریمی و اقتصادی را حل کنیم و دولت هم در این زمینه کوشش خود را انجام می دهد که چگونه می تواند با وجود تمام مسائل معیشت مردم را تامین و توسعه اقتصادی کشور را در حد معقول پی گیری کند.

به نتیجه نرسیدن ساز و کار اروپایی ها، به معنای خروج از برجام نیست

وی درباره این که اگر به هر دلیلی ساز و کار مالی توسط اروپایی ها به نتیجه نرسد، ایران چه تصمیمی را اتخاذ می نماید؟ گفت: ما کار خودمان را باید ادامه دهیم.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این که یعنی در این شرایط از برجام خارج می شویم؟ تاکید نمود: نه این به معنای این نیست که از برجام خارج می شویم، در این صورت، بستگی به تصمیم مقامات عالی کشور دارد، در شرایط خاصی که اروپایی ها کاملا تعهدات خود را نقض نموده و دنبال ننمایند ایران چه کاری خواهد نمود.

ایران در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهد نشست

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان اعلام کرد: البته در این زمینه طراحی هایی را انجام داده اند و بنابراین در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهند نشست، همان طور که در قبال نقض تعهد آمریکا ساکت ننشستند.

وی درباره این که برخی از منتقدان معتقدند که دولت عملا کار را رها نموده و منتظر است تا اروپایی ها کاری انجام دهند، آیا شما هم معتقد هستید که دولت دست روی دست گذاشته و هیچ کاری انجام نمی دهد؟ گفت: نخیر، دولت کوشش خود را انجام می دهد تا به سهم خود معیشت مردم را تامین کند، بنابراین، اینگونه نیست که دست روی دست گذاشته است.

دولت کوشش خود را انجام می دهد تا به سهم خود معیشت مردم را تامین کند، بنابراین، اینگونه نیست که دست روی دست گذاشته است

اتخاذ سیاست های جدید باید مشکل گشا باشد نه مشکل آفرین

وی همچنین اعلام کرد: البته دولت باید در اتخاذ سیاست های جدید دقت بیش تری داشته باشد که سیاست ها مشکل گشا باشد نه مشکل آفرین و این آگاهی نیز در دولت وجود دارد، در نتیجه دولت کوشش خود را انجام می دهد، مردم هم باید از سیاست های دولت حمایت نمایند تا انشاالله ثبات بیشتری در عرصه اقتصادی کشور به وجود آید.

خرازی اضافه نمود: اما اتکای ما بایستی به خودمان باشد و نهایتا باید روی پای خودمان بایستیم، منابع، نیروی انسانی قوی و همسایگان خوبی داریم و باید ببینیم چه راهکارهایی می توانیم طراحی کنیم تا این دوران پر فشار حکومت زورگوی آمریکا را بتوانیم بگذرانیم.

CFT از ابزارهای بین المللی است

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان همچنین درباره این که چرا مساله CFT تا این اندازه در کشور جریان ساز و یا حاشیه ساز شد در حالی که کشورهای دیگر به راحتی آن را پذیرفتند، اظهار کرد: این ها همه ناشی از ماهیت جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی نمی خواهد زیر بار زور و فشار برود. عده ای نگرانی هایی دارند و معتقدند که نکند این ابزارها در آینده مایه فشار گردد، اما از طرفی همه این ابزارها، ابزارهای بین المللی است که اگر بخواهیم در روابط بین الملل خود توسعه داشته باشیم در قالب این ابزارها باید کار کنیم، لذا اختلاف نظر در این مساله است که امیدواریم زودتر تصمیمات لازم در مجموعه گرفته و آن چه که به مصلحت کشور است اتخاذ گردد.

وی در پاسخ به این سوال که طی یک سال اخیر سفرهای مختلفی به کشورهای آسیایی و اروپایی داشته و آیا این سفرها در راستای حفظ برجام و ادامه روند این مساله بوده است یا خیر؟ گفت: خیر، این ها در جهت تببین مواضع جمهوری اسلامی ایران است، ما از همه ابزارها باید در کشور استفاده کنیم که صدای خودمان را به دیگران برسانیم. آنچه که در اثر تبلیغات بیگانگان مایه تشویش بوده را رفع کنیم و زمینه های همکاری بیش تر را با کشورهای مختلف فراهم نموده و تبیین مواضع خود را داشته باشیم، درواقع سفرها در این جهت و برای ایجاد بستری که دولت های بهتر بتوانند با یکدیگر کار نمایند و در جهت منافع دو سویه گام بردارند، بوده است.

برجام مایه امنیت و همکاری بیشتر کشورها است

وی در خاتمه توضیح داد: البته برجام هم یکی از همین بحث ها است، زیرا برجام مایه امنیت و مایه همکاری بیشتر کشورها است، درست است که کشورها اکنون همه تحت فشار آمریکا قرار دارند و خودشان با سیاست های جبارانه آمریکا مشکل دارند، اما در عین حال استقلال کشورها ایجاب می نماید که فراتر از فشارها و خواست آمریکا بتوانند روابط شان را با ایران توسعه دهند و خودشان هم به این مساله اذعان دارند. لذا گفت وگوهایی که انجام داده و صحبت می کنم در جهت تبیین این مواضع است و ایجاد بستری که موجب همکاری بیش تر کشورها گردد.

گفت وگو از خبرنگار خبرنگاران: فاطمه خوش نیت

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 8596

به "دولت دست روی دست نگذاشته، ایران در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهد نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت دست روی دست نگذاشته، ایران در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهد نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید