در جشن مستقل فیلم کوتاهی ها چه گذشت؟

به گزارش مجله سرگرمی، فیلم سینمایی بچه خور به کارگردانی محمد کارت و تهیه کنندگی سیدمازیار هاشمی با دریافت سه جایزه بیشترین تعداد جوایز را در نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران از آن خود کرد و به این ترتیب پرونده نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه هم بسته شد.

در جشن مستقل فیلم کوتاهی ها چه گذشت؟

به گزارش خبرنگاران، نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران و همچنین افتتاح ویترین اختصاصی فیلم کوتاه در موزه سینما، عصر دوشنبه (29 مردادماه) به دبیری پیمان نهان قدرتی در سینماتوگراف موزه سینما برگزار گردید.

در این مراسم پیش از شروع نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران و اعلام برگزیدگان این دوره، از ویترین اختصاصی فیلم کوتاه در موزه سینما رونمایی شد. در این بخش نشان شایستگی ایسفا به سهراب شهیدثالث اهدا شد که شاهرخ شهیدثالث پسرعموی این هنرمند آن را دریافت کرد و سپس در این ویترین نهاده شد.

امیر شهاب رضویان کارگردان و فیلمنامه نویس که اجرای این مراسم را هم برعهده داشت، با اشاره به اینکه در سال 82 اولین جلسات انجمن فیلم کوتاه را تشکیل دادیم و از سال 84 عضو خانه سینما شدیم و اکنون جزو تشکلات پرجمعیت خانه سینما هستیم اعلام کرد: باز فراوری خوبی تا کنون داشتیم و آینده درخشانی داریم. به نحوی که اگر همین الان هم جریان آموزش لغو گردد تا سالهای سال فیلمساز فیلم کوتاه خواهیم داشت. از سالها پیش به دنبال این بودیم که در موزه فیلم کوتاه داشته باشیم تا اینکه این موضوع را به آقای قاسمخان گفتیم و ایشان هم به رسم رفاقت پذیرفتند. ما از سال 45 در ایران فیلم سازی کوتاه داشتیم و از سال 48 اولین تشکل فیلم کوتاه به وجود آمد که بعدش انجمن سینمای جوان را داشتیم و بعد هم در کانون پرورش فکری این راه را ادامه داد.

در ادامه علیرضا قاسم خان مدیرعامل موزه سینمای ایران با بیان اینکه من به خاطر سالها علاقه و شناختی که به فیلم کوتاه داشتم پذیرفتم تا این ویترین شکل بگیرد اظهار کرد: جا داشته که سالهای قبل این ویترین راه اندازی گردد اما شرایط به گونه ای بود که موزه باید دوباره طراحی می شد. افتتاح این ویترین یک اتفاق ساده نیست با اینکه حجم زیادی را نگرفته است اما قرار دریافت جوایز فیلم کوتاه در کنار اثار بزرگان سینمای ایران نشان از اهمیت این بخش است.

او افزود: می توانیم بگوییم سینمای حرفه ای ایران مدیون سینمای کوتاه است زیرا همیشه با ایده های خلاقی همراه است. با این حال بحث و تحقیقات راجع به فیلم کوتاه خیلی کم انجام گردیده است. به همین دلیل می خواهم مژده دهم که از همین ایام که آیین جشن فیلم کوتاه برگزار می گردد، پروژه ضبط تاریخ شفاهی فیلم کوتاه نیز شروع می گردد و در آینده نزدیک از تمام دست اندرکاران فیلم کوتاه درخواست خواهیم کرد تا برای ثبت تاریخ شفاهی ما راهمراهی نمایند.

سپس سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران پس یادی از عزت الله انتظامی که از اولین کسانی بود که جوایزش را به موزه سینما اهدا کرد، درباره فعالیت های انجمن سینمای جوان گفت: در سال 96 بیش از 2 هزار حضور بین المللی در فیلم کوتاه داشتیم. وقتی این آمار داده شد و به رئیس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد داده شد، آقای وزیر هم باورش نمی شد که این عدد درست است یا نه. پارسال نزدیک به 600 فیلم کوتاه ایرانی در اشکال مختلف خود در بیش از 2 هزار جشنواره بین المللی حضور داشته است که بیش از 300 حضور برای انجمن است و بقیه مربوط به فیلمسازان مستقل است. تا امروز 70 دفتر و نمایندگی در ایران داشته که می خواهیم به 120 نمایندگی برسانیم. سه جشنواره منطقه ای داریم. اما در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت ارز تجهیزات خیلی گران گردیده است اما باز هم با توجه به اعتباراتی که در اختیار داریم سعی در تجهیز دفاتر داریم و در سرانجام می توانم بگویم که وضع سینمای کوتاه ما خیلی خوب است.

در ادامه مسعود امینی تیرانی کارگردان، فیلمساز و عضو انجمن فیلم کوتاه ایران در سخنانی اعلام کرد: نشان ایسفا هر سال در جشن مستقل به بزرگان سینما داده گردیده است اما همیشه دلمان میخواست که یک نفر به عنوان نفر اول تندیس را اهدا کنیم. او کسی نبود جز سهراب شهید ثالث اما چون در میان ما نبود این تصمیم به تعویق می افتاد. تا سال جاری که قرار شد ویترین فیلم کوتاه را داشته باشیم و به نظر رسید که بهترین امکان به وجود آمده است که این نشان را با اجازه خانواده اش در ویترین موزه قرار دهیم. یک سنت قدیمی هم داشتیم که هر سال نشان را هر کسی که می گیرد سال بعد باید همان فرد نشان بعدی را اهدا کند. سال قبل آقای امیر نادری این نشان را دریافتد و سال جاری هم با ارسال ویدئویی این نشان را به خانواده سهراب شهید ثالث اهدا کردند.

سپس نشان فیلم کوتاه ایران بعد از قرائت متن لوح توسط مسعود امینی تیرانی، با حضور محسن امیریوسفی به شاهرخ شهید ثالث تقدیم شد و سپس به همراه دیگر اعضای این انجمن و میهمانان حاضر در مراسم در ویترین موزه سینما قرار داده شد. پیش از این نیز افرادی چون بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، رخشان بنی اعتماد، خسرو سینایی، ناصر تقوایی، امیر نادری و... آن را دریافت نموده بودند.

شاهرخ شهیدثالث پسر عمو سهراب شهید ثالث که برای دریافت این نشان حاضر گردیده بود در سخنانی ضمن تشکر بابت این تصمیم اعلام کرد: در سالهای اخیر آثار سهراب بارها مورد تایید یا نقد نهاده شده است اما بیشتر این افراد کسانی هستند که اصلا سهراب را ندیده اند. سال گذشته با کوشش چندتن از دوستان و بخش فرهنگی سفارت آلمان تعدادی از آثار او با کیفیت عالی فراهم شد.

او در ادامه درباره خلق و خو، سبک و ویژگی های کاری و شخصیتی این هنرمند نیز نکاتی را اعلام کرد.

در سرانجام این بخش نیز محسن امیریوسفی در سخنان کوتاهی گفت: حال فیلم کوتاه مانند گذشته اش خوب است و اکنون به فیلم های درجه یکی تبدیل گردیده است بنابر این سینمای امروز در شرایطی واقع شده است که باید بداند از فیلم کوتاه خیلی چیزها می تواند یاد بگیرد.

در ابتدای آیین نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران، کلیپی از قسمت هایی از صحبت های زنده یاد عزت الله انتظامی درباره نحوه ورودش به تئاتر و سینما از مستند سیر پخش شد. سپس قطعاتی موسیقی به صورت زنده در بخش های مختلف این جشن توسط رضا کولغانی اجرا شد.

در ادامه با یادی از حسن رشیدقامت که سال پیش فوت کرد، ضیاالدین دری و عزت الله انتظامی حضار یک دقیقه به احترام این هنرمندان ایستادند و آنها را تشویق کردند.

امیرشهاب رضویان که اجرای این مراسم را هم برعهده داشت، چراغی را که عزت الله انتظامی در فیلم مینای شهر خاموش در دست داشته را به موزه سینما تقدیم کرد.

در ادامه پیمان نهان قدرتی دبیر این دوره جشن فیلم کوتاه ایران در سخنانی اعلام کرد: 9 سرانجام اعداد و شروعی از یک فصل تازه است. نهمین جشن فیلم کوتاه امشب به سرانجام می رسد و امیدوارم تاکنون بهترین عملکرد را از خود نشان داشته باشیم. من همه فیلمسازانی که به ما اعتبار بخشیدند را برندگان این جشن می دانم، زیرا فیلم کوتاه حاصل اندیشه های بلند است. اینجا صندلی ایجاز است و بی راه نیست که ارتقا فیلم جهان جز با فیلم کوتاه نمی توانست میسر باشد.

در ادامه مراسم جوایز بخش های مختلف این دوره جشن مستقل فیلم کوتاه با حضور هنرمندان به برگزیدگان اهدا شد:

جایزه بهترین فیلم خارجی توسط رضا درمیشیان و مهران موثقی به فیلم بچه ساکت اهدا شد که خواهر فیلمبردار این اثر، جایزه را به نیابت دریافت کرد و سپس ویدئویی کوتاه از کارگردان این اثر پخش شد.

با حضور آتوسا قلم فرسایی و کاظم مولایی نشان شایستگی ایسفا برای بهترین طراحی صحنه و لباس به سعید حسن لو برای فیلم بچه خور تقدیم شد.

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین صدابرداری و صداگذاری به حسین قورچیان برای فیلم موج کوتاه اهدا شد.

حسین قورچیان بعد از دریافت جایزه خود اعلام کرد: جای کاندیداهای فیلم تجربی بسیار خالی است و خیلی حیف است که در این دوره وجود ندارد زیرا که من خودم هم از این راه کار را یاد گرفته ام.

با حضور محمد رسولی، سعید پور اسماعیلی نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلمبرداری به فرشاد محمدی برای فیلم تو هنوز اینجایی تقدیم شد که کارگردان این اثر جایزه را به نیابت از محمدی دریافت کرد.

با حضور عماد خدابخش و بهرام دهقان نشان شایستگی ایسفا برای بهترین تدوین به مجتبی اسماعیل زاده برای فیلم موج کوتاه اهدا شد.

در ادامه مراسم نشان شایستگی ایسفا با حضور کریم لک زاده و مجید برزگر برای بهترین فیلمنامه به آرین وزیردفتری برای فیلم مثل بچه آدم تقدیم شد.

آرین وزیردفتری بعد از دریافت جایزه خود اظهار کرد: امیدوارم بازنگری در آیین نامه انجام گردد و برای بازیگری هم جایزه ای در نظر گرفته گردد به همین دلیل از شادی کرمرودی بازیگر این فیلم دعوت می کنم تا جایزه را دریافت کند.

با حضور محسن امیریوسفی و ناصر ضمیری نشان شایستگی ایسفا برای بهترین کارگردانی به محمد کارت برای فیلم بچه خور اهدا شد.

در آخرین بخش با حضور منوچهر شاهسواری، امیرتوده روستا و مسعود امینی تیرانی نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلم کوتاه به محمد کارت کارگردان و مازیار هاشمی تهیه نماینده برای فیلم بچه خور تقدیم شد.

مازیار هاشمی تهیه نماینده بچه خور در سخنانی اعلام کرد: این فیلم به خاطر حضور محمد کارت و دغدغه مشترک یک گروه 35 نفره به اینجا رسیده است. ما می خواهیم کارهای بزرگتری هم انجام دهیم. خدا همه بزرگان هنرمند درگذشته ایران را رحمت کند و بزرگان زنده را برایمان حفظ کند.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در بخش سرانجامی این آیین با بیان اینکه امشب جشن آرام و خوبی برگزار گردید، اعلام کرد: به نظرم جایزه بهترین فیلم را به تهیه نماینده بدهید بهتر است.

او ادامه داد: من این شانس را داشتم که در برگزاری جشن اول شما سهم کوچکی داشته باشم. ما آن سال ها فکر می کردیم که برای این گروه باید فضای مستقلی ایجاد کنیم و اکنون نهمین دوره این جشن مستقل برگزار گردید. دهمین دوره به هر کس رسید نصف راه را رفته است. امیدوارم این توجه در شما وجود داشته باشد. در تمام این سالها انجمن فیلم کوتاه از منظم ترین و جذاب ترین و خوش برخورد ترین ها بوده و همیشه خانه سینما از تفاهمی که با انها نموده خوشحال است زیرا که سر عهد خود مانده اند.

شاهسواری افزود: با همدیگر به نحوی رفتار نکنیم که دوستانمان از فعالیت دل شکسته شوند. هیچ چیزی فاجعه بارتر از این نیست. من از هیئت مدیره جدید فیلم کوتاه اطلاع زیادی ندارم اما میگویم که مراقب همدیگر باشید تا اینده را بسازید. و تداوم احساسات را ارج نهید.

در سرانجام مراسم هم فیلم کوتاه سینمایی بچه خور به کارگردانی محمد کارت برای حاضران به نمایش درآمد.

در این مراسم منوچهرشاهسواری مدیرعامل خانه سینما، علیرضا رضاداد، مازیار میری، مرتضی رزاق کریمی، سید صادق موسوی، جعفر صانعی مقدم، محسن امیر یوسفی، رضا درمیشیان، غلامرضا موسوی، محمدرضا دلپاک، علیرضا قاسمخان و... حضور داشتند.

از نکات قابل اشاره در این مراسم این بود که دکور و یا هزینه اضافی ای برای طراحی فضای این جشن در نظر گرفته نگردیده بود و همانطور که دبیر جشن در نشست خبری خود بیان نموده بود خبری از تشریفات و یا هزینه های اضافی نبود. نکته دیگر تیله های شیشه ای بود که امیر شهاب رضویان به همراه داشت و به تمام کسانی که چه برای اهدا جایزه و چه دریافت آن می آمدند، تقدیم می کرد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 1249

به "در جشن مستقل فیلم کوتاهی ها چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در جشن مستقل فیلم کوتاهی ها چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید