درسی که پرسپولیس به ما داد

به گزارش مجله سرگرمی، تا به حال توی چشم های شیر زل زده اید؟! اگر این مطلب را می خوانید نشان می دهد که هیچ گاه در چشمان هیچ شیر زنده و آزادی زل نزده اید، چرا که چشم های شیر درنده پیش از دندان های او طعمه را از پای در می آورد.

درسی که پرسپولیس به ما داد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران ، با همین مقدمه کوتاه بد نیست کمی در حال و احوال این روزهای خودمان دوری بزنیم و کمی به این فکر کنیم که بازی را از کجا می بازیم، ما چقدر شیر هستیم؟ چقدر از حریف خودمان شیر می سازیم؟

آن ایتالیای قهرمان

ایتالیا پر از مربی معروف و مشهور است، از کاپلو و آنجلوتی بگیرید تا همین جوان هایی که نسل های جدید مربیان تیم ملی ایتالیا را تشکیل می دهند اما هیچ کدام افتخارات ویتوریو پوتسو یا پوزو را ندارند.

بازیکن و مربی فوتبالی که دو بار پیاپی ایتالیا را به قهرمانی جام دنیای رساند و در المپیک نیز مدال طلا را به رم آورد. هرچند او خالق روش چینش بازیکنان در زمین فوتبال بود اما این که تیم او شکست ناپذیر به نظر می رسید حاصل یک اتفاق دیگر بود.

به جام دنیای 1934 می رویم، به رختکن تیم میزبان در ورزشگاه ملی پی ان اف شهر رم، هرچند بازی در نیمه اول مساوی به پایان رسید اما ایتالیایی ها در مقابل چکسلواکی قدرتمند حرفی برای گفتن نداشتند و از همان نیمه اول می شد حدس زد که جام به پراگ خواهد رفت. ویتوریو بلند شد و در حالی که مشتش را گره کرده بود تابلوی نحوه چینش بازیکنان تیم را رها کرد و با صدایی که کم کم به فریاد تبدیل می شد از دردهای ملت ایتالیا در دوران پس از جنگ دنیای اول گفت؛ از نگاهی که مردم به زمین مسابقه دارند، از فریادهای سکوها، از غرش یک ملت و در پایان طوری که انگار یک آزادیخواه شعار می دهد مشت گره کرده اش را بالا برد و با فریادی بلند گفت: بروید و همان طور که ارتش فاشیستی ایتالیا دروازه های پراگ را در هم می شکند چکسلواکی را به زانو در بیاورید.

تیمی که از رختکن بیرون آمد همانی نبود که وارد رختکن شده بود، ایتالیا با این که در نیمه دوم ابتدا گل خورد چنان زمین مسابقه را جولانگاه خودش کرد که در نهایت بازی با حساب 2 بر یک به سود لاجوردی پوشان تمام شد و جام ژولریمه در رم باقی ماند.

این فینال اما با حرف و حدیث های بسیاری همراه بود، بسیاری معتقد بودند موسولینی برای دستیابی به این جام از تمام توان خود، حتی رشوه دادن به فیفا استفاده کرده و قهرمانی ایتالیا را زیر سوال بردند.

در زمین مسابقه اما فرق می کرد، پوزو ارتشی ساخته بود که برای پیروزی نیازی به هیچ ابزار خارجی نداشتند، آنها شیرهایی بودند که چشم در چشم شدن با آنها نیمی از جان حریف را کم می کرد. چهار سال بعد، درست در ورزشگاه ولودروم شهر بندری مارسی در فرانسه، برزیلی های مغرور که نام خود را برای فینالیست شدن کافی می دیدند در نیمه نهایی مقابل ایتالیا به بازیکنان اصلی خودشان استراحت دادند. آنها شیرهایی را دست کم گرفته بودند که به هیچ عنوان از نام برزیل نمی ترسیدند. ایتالیایی ها خودشان را از قبل پیروز می دانستند، ایتالیایی ها می دانستند برای قهرمانی در این دیدار، اول باید نام برزیل را خارج از مستطیل سبز به زانو در بیاورند، دقیقه شصت دیدار بود که جوزپه مئاتزای معروف طلایی پوشان برزیل را ادب کرد و تیم ملی ایتالیا 2 بر صفر پیش افتاد.

پوزو می دانست اگر تیمش به بردن عادت کند، اگر خود را پیش از مسابقه قهرمان بداند، اگر خود را روبه روی تمام دنیا پیروز بداند، می تواند کارهای بزرگ تر از این را هم انجام بدهد؛ مثل پیروزی در دیدار پایانی مقابل تیم ملی مجارستان با آن پوشکاش افسانه ای!

آن پرسپولیس با جسارت

به تهران بر می گردیم، به 1399، به ورزشگاه آزادی، به همان جایی که تیم پرسپولیس بعد از چهار سال قهرمانی هنوز مدعی قهرمانی است، به همان لحظاتی که سرخپوشان وقتی یک توپ از دست می دهند زمین و زمان را به هم می دوزند تا دوباره صاحب توپ شوند.

پرسپولیسی ها باور کرده اند که آس فوتبال ایران هستند و این باور را به تیم های دیگر دیکته کرده اند، آنها به تیم ها فهمانده اند بردن پرسپولیس کار هر کسی نیست، آنها فهمانده اند تیم ها نباید روی امتیاز دو بازی رفت و برگشت با این تیم حساب کنند، آنها احساس می کنند چاره ای جز پیروزی ندارند و این چیزی است که برانکو، چهار سال و اندی پیش به آنها آموخت. امیر حاج رضایی این جرقه را در ذهن ما ایجاد کرد، این که چرا یک تیم می تواند اینقدر دلیر باشد، این که چرا یک تیم در میانه جدول هم که ایستاده باشد خودش را آن بالاها ببیند، این که یک تیم به جای این که به امتیاز فکر کند به این فکر کند که ناگزیر است، به این فکر کند که چاره ای جز شکست تیم های دیگر ندارد، به این فکر کند که یک سر و گردن از یک لیگ بالاتر است و البته دیگران را وادار کند که به این فکر کنند که این تیم نمی بازد.

به زمان مربیگری برانکو بر می گردیم، به روزی که پنجره های این تیم بسته شد و چند بازیکن را از دست دادند اما شکوه ای در کار نبود؛ این تیم است که باید قهرمان شود، نه یک بازیکن! همین باور حالا به گل محمدی و تیمش هم منتقل شده است. آنها یاد گرفته اند نباید از مسائل به وجود آمده بهانه و حاشیه درست کنند؛ درست مثل بذری که رایکارد در بارسلونا کاشت و گواردیولا آن فصول طلایی را با آن رقم زد و آبی و اناری ها سال ها تنها و تنها از همین طرز تفکر تغذیه می شدند.

آن ماییم که از پیش باخته ایم

ما چقدر مثل پرسپولیس هستیم؟ خیلی از ما پیش از ورود به زمین باخته ایم، ما فکر می کنیم نمی توانیم، فکر می کنیم نمی شود، به این فکر می کنیم که انجام کارهای آسان هم مشکل است، در مقابل کسی ایستاده که دارد به این باور می رسد که می تواند ما را شکست بدهد، دارد به این باور می رسد که پیروزی بر ما غیر ممکن نیست. مثال امیر حاج رضایی برای این اوضاع کارلو آنچلوتی بود که در اولین فصل حضور در چلسی توانست این تیم را قهرمان لیگ برتر انگلستان کند اما در فصل بعد اوضاع خیلی خوبی نداشت. او در روزهای بد تیمش در فصل دوم حرفی به بازیکنانش زد که حال و روز ما در این روزگار است. کارلتو گفت: ما در حال باخت به تیم هایی هستیم که یا متوسط هستند یا برای بقا می جنگند. این مساله ممکن است با فلسفه فوتبال تضادی نداشته باشد اما حریفان متوسط و رو به پایین ما را به این ذهنیت رسانده که می توانند ما را شکست بدهند. این باور، خطرناک ترین عنصری است که علیه تیم ما حرکت می کند. ما در سیاست، علم پزشکی، در اقتصاد، حتی در امور نظامی در ذهن خود شکست را پذیرفته ایم و پیش از این که سوت آغاز بازی به صدا در بیاید دنبال بهانه هایی برای توجیه شکست احتمالی هستیم.

به خاطر بیاورید هزاران باری که با ناامیدی پشت دست مان را به هوا پرت کردیم و گفتیم هیچ چیز درست نمی شود! به خاطر بیاوریم چقدر زانو زدیم، چقدر از پیش خود را بازنده دیدیم، به خاطر بیاوریم چقدر به جای خودمان به دیگران اعتماد کردیم، مثلا چقدر قبل از همین جام دنیای روسیه به تیم ملی خودمان در مقابل اسپانیا خندیدیم، چقدر بازیکنان مان را مسخره کردیم، چقدر از پیش به مراکش باختیم و دست آخر به روی خودمان هم نیاوردیم و ایستاده تشویق کردیم.

تصور کنید آن تیم با اعتماد به نفس ما بودیم که کشور را اداره می کردیم، از هیچ چیز نمی ترسیدیم و خودمان را از پیش در هر رقابتی پیروز می دانستیم، آیا اوضاع از این بهتر نبود؟

آقایان سیاستمدار، آقایان مدیر، آقایان مسؤول، این ما که می گوییم شمایید!

مرتضی درخشان / روزنامه نگار

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 133292

به "درسی که پرسپولیس به ما داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درسی که پرسپولیس به ما داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید