داستانی متفاوت از کهنه سرباز رضا شاه

به گزارش مجله سرگرمی، تازه ترین کتاب یوسف قوجق با عنوان تاریخ با طعم زغال اخته از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب می شود.

داستانی متفاوت از کهنه سرباز رضا شاه

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، تازه ترین اثر یوسف قوجق با عنوان تاریخ با طعم زغال اخته به زودی از سوی انتشارات سوره مهر روانه کتابفروشی ها می شود.

قوجق که تاکنون با آثار متعددی چون نبرد در قلعه گوک تپه، بادبادک ها در شهر و وقت جنگ دوتارت را کوک کن علاقه خود را به داستان تاریخی ثبت کرده است، این بار در کتاب تازه خود به داستانی در دل تاریخ پهلوی و به ماجراهای دوران رضا شاه می پردازد. جرقه نگارش این داستان، از علاقه یک زن و مرد به هم آغاز می شود؛ زن و مردی که دو روحیه متفاوت داشتند؛ زن که آنا صدایش می زنند، از مخالفان رضاشاه است اما مرد از قزاق ها و کهنه سربازهای او.

این اثر برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است. نویسنده تلاش دارد تا با استفاده از نثری شیرین، شخصیت پردازی و با استفاده از گفت وگوهای متعدد خواندن این اثر را برای مخاطب خود شیرین کند. قوجق در کتاب تازه خود از زوایای مختلف به ماجراها پرداخته است؛ از این جهت صداهای گوناگونی از این کتاب تازه به گوش می رسد.

در بخش هایی از این اثر می خوانیم:

داستان نویس بودم و می دانستم عشق و عاشقی موضوعی نخ نماست. حکایتی کهنه به قدمت بشریت است. چون همه شنیده ایم، دیده ایم یا لااقل حسش کرده ایم؛ یعنی به شکل های مختلف سرمان آمده. اما چیزی که فرهاد آن روز از پدربزرگش گفت، خیلی کنجکاوم کرد.

فرهاد گفت: بعد از این همه سال، هنوز نفهمیده ام عشقِ پیری بلای جان بابابزرگم شد یا شعارهایی که آن روز روی در و دیوار دیده بود، یا شنیدن ماجراهایی از دوره رضاشاه. ماجراهایی که یادم است فکرش را به شدت درگیر کرده بود.

فهمیدم با قصه ای طرفم که موضوعش هم عشق بود و هم سیاست. با کنجکاوی پرسیدم: داستان پدربزرگ مرحومت چیست؟!

نفس عمیقی کشید و گفت: ماجرای مفصلی دارد. در یک کلام اگر بخواهم بگویم، خدابیامرز به شدت طرفدار رضاشاه بود؛ تا اینکه عاشق شد!

وقتی فهمید داستان می نویسم، برقی در چشمانش نشست. گفت: عه، چه خوب!

و اشاره کرد به پشت قاب عکس و گفت: همین می تواند سوژه خوبی باشد برای نوشتن.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 48462

به "داستانی متفاوت از کهنه سرباز رضا شاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستانی متفاوت از کهنه سرباز رضا شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید