خروج امارات از آخرین جزیره یمن؛ آیا حقیقت دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی، نیروهای یمنی مدعی شدند که امارات از آخرین جزیره یمن در غرب این کشور نیز خارج شد اما دیگر منابع فاش کردند که امارات این جزیره را تحویل نیروهای تحت امر خود داده است.

خروج امارات از آخرین جزیره یمن؛ آیا حقیقت دارد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعضی رسانه های یمنی، امروز مدعی شدند که امارات در ادامه خروج از بعضی مواضع در غرب یمن، از آخرین جزیره در دریای سرخ نیز خارج شد. اما بعضی منابع دیگر، پشت پرده این اقدام را فاش کردند.

سرهنگ وضاح الدبیش سخنگوی نیروهای دولت مستعفی یمن امروز به خبرگزاری شینهوا گفت، نیروهای اماراتی امروز و به شکل رسمی، جزیره زقر را تحویل نیروهای گارد ساحلی وابسته به دولت یمن [عبدربه منصور هادی] دادند.

جزیره زقر در 52 مایلی بندر الحدیده در آب های غربی یمن در دریای سرخ قرار گرفته است.

موقعیت جزیره در غرب یمن

این مقام وابسته به دولت مستعفی یمن گفت که این جزیره تسلیم طارق محمد صالح (معروف به طارق عفاش) فرمانده نیروهای موسوم به نیروهای مقاومت ملی شده است.

به گفته الدبیش نیروهای اماراتی جزیره را با تجهیزات نظامی از جمله قایق های جنگی و شناسایی و دیگر ادوات نظامی آن کامل تحویل داده اند.

این مقام یمنی مدعی شد که جزیره زقر آخرین جزیره ای بود که اماراتی ها در غرب یمن در آن حضور داشتند و پیش از آن جزیره میون در نزدیکی تنگه باب المندب را تحویل داده بودند. 1500 نیروی یمنی از گارد ساحلی وابسته به دولت منصور هادی در زقر مستقر شده است.

حقیقت چیز دیگری است

هم زمان بعضی منابع یمنی گزارش کردند که حقیقت تحویل آخرین جزیره چیز دیگری است.

وبگاه خبری مأرب پرس یمن نوشت: حضور سرتیپ طارق عفاش برادرزاده علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن در جزیره زقر، سوال برانگیز شده است. او یکی از بازوهای نظامی امارات در یمن است. منابع آگاه به ما گفتند که امارات این جزیره را به طارق صالح تسلیم نموده؛ کسی که فرمانده نیروهای شبه نظامی در جبهه ساحل غربی یمن است.

مأرب پرس نوشت: امارات جزیره را در جنوب دریای سرخ به شکل صوری به گارد مرزی یمن تحویل داد اما مهره خود، طارق صالح را در آنجا گماشت. طارق در سخنانی در این جزیره اعلام نمود که زقر را دو ماه پیش تحویل گرفته و الان کار نیروی گارد ساحلی در آن شروع می گردد که محل کار آنان در طول و امتداد مرز آبی غربی یمن از باب المندب است تا الدریهمی در جنوب استان الحدیده. او در ادامه سخنش ابراز امیدواری کرد که محل فعالیت این نیروها تا شهر الحدیده برسد و گفت ان شاء الله در آینده تا شهر الحدیده.

عربستان و امارات طی سه سال گذشته با چندین عملیات سنگین و با هزاران نیروی نظامی و شبه نظامی و با پشتیبانی دریایی آمریکا و فرانسه هم نتوانستند شهر الحدیده در غرب یمن را اشغال نمایند.

طارق صالح معروف به طارق عفاش در سخنان خود به تمجید از امارات پرداخت و گفت که پیش ایان هم به این جزیره سفر نموده است.

نیروهای امارات ژوئیه گذشته اعلام نمودند که از این جزیره خارج می شوند. امارات اعلام نمود که در چارچوب سیاست جدید خود برای کاهش حضور نظامی در یمن از این جزیره و دیگر جزایر یمن خارج می گردد اما به گفته منابع یمنی، کنترل مناطق را به دست شبه نظامیان وابسته به خود داده است.

برای نمونه امارات به بهانه آموزش نیروهای یمنی مقداری از نیروهای خود را در جزایری که از آن خارج شده نگاه داشته است.

ائتلاف سعودی اماراتی در سپتامبر سال 2016 بر جزیره زقر در جنوب دریای سرخ که 185 کیلومتر مربع مساحت دارد، کنترل پیدا نموده بودند. جزیره زقر از بزرگ ترین جزایر یمن است که در کنار جزیره حنیش به دلیل اشراف بر گذرگاه آبی در جنوب غرب یمن، اهمیت راهبردی دارد.

ص

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 55976

به "خروج امارات از آخرین جزیره یمن؛ آیا حقیقت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج امارات از آخرین جزیره یمن؛ آیا حقیقت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید