خبرنگاران 500 تن کلزا در میامی خریداری شد

به گزارش مجله سرگرمی، شاهرود- خبرنگاران- رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان میامی گفت: سال جاری تاکنون 500 تن کلزا از کشاورزان شهرستان میامی خریداری و به کارخانه روغن کشی فرستاده شده است.

خبرنگاران 500 تن کلزا در میامی خریداری شد

مهدی حق پرست روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه نخستین برداشت کلزای میامی در بخش کالپوش انجام شد، ادامه داد: این محصول برای فرآوری و روغن کشی به تهران منتقل می گردد و تاکنون 180 تن کلزای میامی ارسال شده است.

وی قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا را 34 هزار و 500 ریال مطرح نمود و اضافه کرد: بهای خرید به محض تحویل محصول به حساب کشاورزان واریز می گردد.

رئیس اداره تعاون روستایی میامی گفت: در جریان بارش های شدید و جاری شدن سیلاب، سال جاری بیش از 200 هکتار از اراضی کشاورزی میامی دچار آب گرفتگی شد که در نتیجه 10 درصد از مزارع کلزا خسارت دید.

وی همچنین از خرید تضمینی گندم در سه مرکز میامی، ری آباد و فرومد اطلاع داد و گفت: تاکنون 2 هزار و 600 تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان این شهرستان خریداری شده است.

حق پرست با اشاره به اینکه همزمان با خرید تضمینی گندم، انبار یک هزار تنی شرکت تعاونی میامی هم به بهره برداری رسیده است، اضافه کرد: 2 مرکز خرید گندم و کلزا در بخش کالپوش راه اندازی شده است.

در سال زراعی جاری حدود 340 هکتار از اراضی دیم و 300 هکتار از اراضی آبی شهرستان میامی زیر کشت محصول راهبردی کلزا رفت.

سال گذشته 700 تن کلزا در میامی برداشت شد.

کلزا یکی از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 40 تا 45 درصد روغن و 25 تا 35 درصد پروتئین می باشد که به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و درصد اندک اسیدهای چرب اشباع شده همانند زیتون جزو با ارزش ترین روغن های خوراکی است.

پروتئین موجود در کنجاله کلزا نیز در تغذیه دام و طیور استفاده می گردد و کاشت آن دارای مزیت و فایده بسیار است.

شهرستان میامی به خاطر آب و هوای مناسب و بارش های جوی مطلوب، قطب کشاورزی استان سمنان بوده و در فراوری چند محصول مانند چغندر قند، گندم و آفتابگردان دیم مقام اول را دارد.

در این شهرستان 69 هزار و 755 هکتار زمین کشاورزی و باغی وجود دارد، هر سال 35 هزار هکتار زیر کشت انواع محصولات دیموآبی می رود.

سطح باغ های این شهرستان سه هزار و 582 هکتار بوده و انواع محصولات باغی مانند پسته، زردآلو، سیب، انگور ودیگرمحصولات فراوری می گردد.

میامی در شرق استان سمنان، با 2 بخش مرکزی و کالپوش با 49 روستا بیش از 40 هزار تن جمعیت دارد که 88 درصد آنها در روستاها به کشاورزی، باغداری و دامداری اشتغال دارند.

7357/7408 / 6167

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 29370

به "خبرنگاران 500 تن کلزا در میامی خریداری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 500 تن کلزا در میامی خریداری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید