خبرنگاران ایرج طهماسب: اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید!

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- ایرج طهماسب خطاب به نوجوانان گفت: هنرمند به کسی می گویند که خودش است. اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید. نباید ادای کسی را دربیاورید. قهرمان فیلم شما باید در زندگی واقعیتان وجود داشته باشد.

خبرنگاران ایرج طهماسب: اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید!

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی خبرنگاران از ستاد اطلاع رسانی جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان، نشست انتقال تجربه با حضور ایرج طهماسب و با موضوع سینما، حقیقت یا خیال به صورت برخط در مرکز نوآوری صبا برگزار گردید.

طهماسب در این نشست در تعامل با نوجوانان به صورت برخط نهاده شد و بخشی از تجارب خود را به آنها انتقال داد. وی در بخشی از صحبت های خود در این نشست مجازی گفت: دو شکل سینما داریم؛ یکی از اشکال آن مستند است که به مسائل واقعی می پردازد، مورد بعدی سینمای داستانی است. همچنین سینمای رایج هم داریم که واقعی نیست و بیشتر به نکات موجود در زندگی مان اشاره دارد. شما به عنوان یک فیلمساز باید راستا حیرت تان را به سمت هرکدام از آن ها تغییر دهید. یکی از کارهای شما این است که روش و راه خودتان در شکل قصه گفتن را پیدا کنید.

وی در تشریح انواع سینما توضیح داد: گونه های فیلمسازی بسیار ساده به وجود آمده است. سینمای تراژدیک، سینمایی است که به سمت بدی ها حرکت می نماید. در سینمای کمدی همه چیز خوب است و به سینمایی که بین این دو قرار می گیرد، درام می گویند. سینما از حال انسان ها شکل گرفته است. اگر می خواهیم فیلم بسازیم باید ببینیم حالمان چطور است وچه چیزی را می خواهیم انتقال بدهیم. هر فیلمی که شما را به فکر می اندازد، سینمای درام است که در ایران بسیار فراوری می شود. برای فیلمساز شدن مهم است که از قبل راجع به آن فکر کنیم.

طهماسب با اشاره به انواع ژانر بیان نمود: ژانر به مشاغل برمی شود. فیلمی که در آن نظامی ها باشند، فیلم جنگی است. اگر کابوی ها در آن حضور داشته باشند، وسترن است. به تعداد مشاغل گونه های مختلف فیلمسازی داریم. وقتی ژانرهای فیلم باهم ترکیب می شوند به آن گروتسک گفته می شود.

وی در توصیه ای به نوجوانان علاقمند به فیلمسازی بیان نمود: برای نوشتن به شما پیشنهاد می کنم که مانند نویسنده های عظیم ننویسید. فیلمنامه مانند نامه نوشتن است که در آن توضیح حال برای دیگران عنوان می شود و سناریو نام حرفه ای آن است که برای گروه فراوری نوشته می شود. توصیه می کنم راجع به کسی یا چیزی بنویسید که آن را می شناسید. اصل کار شما به عنوان هنرمند دادن پیغام یا آموزش نیست بلکه به این فکر کنید، چیزی که می نویسید برای مخاطب جالب باشد. مخاطب به دنبال سرگرمی است. فیلنامه خوب چیزی است که با خواندن آن لذت ببرید و تمام تصویرهایش را تداعی کنید. هنرمند به کسی می گویند که خودش است. اگر خودتان باشید فیلمساز پیروزی می شوید. نباید ادای کسی را دربیاورید. قهرمان فیلم شما باید در زندگی واقعیتان وجود داشته باشد.

طهماسب گفت: کارگردانی یکی از کارهای سخت است و کارگردان بد می تواند یک فیلمنامه را خراب کند. کارگردان باید در تمام موارد متخصص بوده و با صدا و تصویر به شکل عالی آشنایی داشته باشد. شما باید راجع به افراد در فیلمتان حرف بزنید. همه نکات در فیلمسازی مهم است. سینما تلفیق تصویر و صداست و اگر به این دو مسلط شوید، پیروز می شوید. فیلمسازی را از دنیای اطرافتان آغاز کنید. همچنین کار عروسکی احتیاج به دوره و کلاس دارد و باید یاد بگیرید که عروسک با انسان فرق داشته و دنیای خودش را دارد.

وی ادامه داد: آخرین نفری که در پروژه فیلمسازی وجود دارد، ادیتور است. او کسی است که پازل چیدن را خوب می داند. کارگردانی که پازل فیلمسازی را بلد نباشد، سراغ ادیتور می رود. شما باید برای شخصیتی که می سازید، کوشش کنید تا شخصیتتان ماندگار شود.

طهماسب تاکید نمود: دنیای انیمیشن خیال انگیز است. کارتونی که کوشش می نماید تا شبیه فیلم شود، وقت خودش را تلف نموده است. فرق فیلم کوتاه و بلند در این است که موضوع فیلم کوتاه کم است. مقصد و یا هدفی که انتخاب می کنید، بلندی و یا کوتاهی فیلم شمارا مشخص می نماید. همانطور که یاد گرفته ایم حرف بزنیم، باید فیلم بسازیم و به این مقوله نگاه جدی نداشته باشیم. موضوع فیلمسازی در اطرافمان زیاد است اما به آن توجه نمی کنیم. البته که نداشته های مان می تواند موضوع فیلمسازی باشد. هدف ما در المپیاد فیلمسازی این است که شما خودتان باشید و شبیه دیگری نشوید.

این کارگردان سینما با اشاره به نکاتی در فیلمسازی اضافه نمود: فیلم صنعتی جزو سینمای مستند است و فیلم های تجاری در گروه سینمای سرگرمی قرار می گیرند. شما باید ایده اولیه را در دفتر بنویسید. هر نکته ای که شما را ذوق زده می نماید، یادداشت کنید و آن را پرورش دهید. موضوع بعدی توجه به پیرنگ است که رنگ و لعاب فیلم را تشکیل می دهد. همچنین به یاد داشته باشید که بهترین فیلم این است که هرچند وقت یک بار جزئیاتش یادتان بیاید. کسی در فیلمسازی پیروز می شود که هرچه که از کودکی دیده را تبدیل به فیلم کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 115164

به "خبرنگاران ایرج طهماسب: اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایرج طهماسب: اگر خودتان باشید فیلمساز موفقی می شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید