حکم نجات آشوراده

به گزارش مجله سرگرمی، دادستانی کل کشور دستور توقف واگذاری آشوراده و منتفی شدن اجرای پروژه های گردشگری در این ذخیره گاه زیست کره را صادر کرد.

حکم نجات آشوراده

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، تنها جزیره ایرانی دریای خزر با دستور معاونت قضایی دادستان کل کشور از خطر تخریب و تغییر کاربری همیشگی نجات یافت.

اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده به عنوان یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری در سال 93 به استان گلستان به تصویب رسید، ولی با مخالفت های بیشمار از سوی متخصصان روبرو شد. 22 هکتار از مساحت آشوراده که در دل پناهگاه حیات وحش میانکاله قرار گرفته است قرار بود شامل طرح گردشگری شود که حالا حکم نجات این زیستگاه مهم صادر شده است. ماجرای واگذاری آشوراده به حدود 2 دهه قبل و ماه های پایانی دولت اصلاحات بازمی شود. زمانی که معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست در کوشش برای واگذاری این منطقه ارزشمند محیط زیستی بود و با در بسته روبرو شد. پس از آن بار دیگر در دولت بهاری ها ماجرای واگذاری آشوراده مطرح شد و فاطمه واعظ جوادی، معاون وقت این سازمان با جدیت از آشوراده دفاع کرد و این منطقه حفاظت شده مصون ماند. اما در دولت تدبیر و امید بار دیگر با تصدی ابتکار بر سازمان حفاظت محیط زیست ماجرای واگذاری آشوراده جدی شد و این جزیره مهم زیست محیطی کشور این بار با موضوع وزارت میراث فرهنگی به بهانه رونق گردشگری مصوبه هیأت وزیران را گرفت و فعالان محیط زیست و کارشناسان صدای اعتراض را بلند کردند و درنهایت دادستانی حکم توقف طرح گردشگری آشوراده و واگذاری این جزیره را صادر کرد. بدین ترتیب طرحی که سازمان حفاظت محیط زیست با موضوع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و البته سازمان همیاری شهرداری های استان گلستان به دنبال اجرای آن بودند. احداث منطقه نمونه گردشگری در جزیره آشوراده بود که اجرای آن با 2 مصوبه در اسناد بالادستی کشور مغایرت داشت.

محمد داسمه، وکیل پرونده شکایت ستاد مردمی نجات آشوراده از مجریان و تصویب کنندگان طرح واگذاری آشوراده برای اجرای پروژه های گردشگری با اعلام خبر توقف اجرای این طرح به دستور دادستانی کل کشور به همشهری گفت: در سال 94 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوبه ای را به تصویب رساند که براساس آن صدور هرگونه مجوز ساخت مناطق نمونه گردشگری در مناطق چهارگانه محیط زیست اکیدا ممنوع است. پناهگاه حیات وحش میانکاله و جزیره آشوراده نیز جزو مناطق چهارگانه محیط زیست است.

سال 97 نیز شورای عالی معماری و شهرسازی، ایجاد هرگونه شهرک گردشگری در مناطق چهارگانه محیط زیست را مطلقا ممنوع خاطرنشان کرد. علاوه براین، براساس دستورالعمل تهیه طرح های مدیریت حفاظتی که در نشریه 257 ابلاغی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شد، آمده است که پناهگاه حیات وحش فاقد زون تفرجی متمرکز است که این دستورالعمل نیز در تأیید مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری است.

وکیل پرونده شکایت ستاد مردمی نجات آشوراده با اشاره به مکاتباتی که سال گذشته با دادستانی کل کشور برای نجات آشوراده داشت، گفت: اسنادی که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و امیر عبدوس، مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست گرگان، در مکاتبات خود در خصوص آشوراده ابلاغ کردند شامل ارزیابی زیست محیطی، تفاهمنامه سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با بخش خصوصی و ابلاغیه های داخلی در سازمان می شود که زیر عنوان منطقه نمونه گردشگری آشوراده است. درحالی که همین عنوان نیز با مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری در تناقض کامل است. محمد داسمه خاطرنشان کرد: همین تعارض با مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری منجر به صدور دستور توقف واگذاری آشوراده برای اجرای طرح های گردشگری از سوی معاون حقوق عامه، معاونت قضایی دادستان کل کشور شد و این حکم به دادستان گرگان نیز ابلاغ شد. طرح گردشگری آشوراده که در یک دوره تحت عنوان طبیعت گردی مطرح شد شامل ساخت اسکله، جهت دسترسی، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت های مورد احتیاج حضور گردشگران بود و قرار بود با سرمایه گذاری 400 میلیارد تومانی بخش دولتی و خصوصی تا 3 سال پس از تصویب به بهره برداری برسد. این طرح در حالی ارائه شد که جزیره آشوراده تمام سال میزبان انواع پرندگان بومی و مهاجر است و در ردیف نخستین مناطق زیست کره دنیا معرفی و ثبت شده است. به گفته وکیل پرونده شکایت ستاد مردمی نجات آشوراده که خود فعال محیط زیست است، طراحان تغییر کاربری آشوراده، حق تبدیل این منطقه برای طبیعت گردی را هم ندارند. چون سازمان جنگل ها و مراتع نیز براساس قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع با این موضوع موافقت نمی نماید؛ بنابراین مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری شامل همه ذخیره گاه های زیست کره است و نمی توان 22 هکتار از آشوراده را برای ساخت وساز جدا کرد.

اگر واگذار می شد

واگذاری جزیره آشوراده به بخش خصوصی با هدف رونق گردشگری، با اعتراض فعالان محیط زیست و حتی کارشناسان این حوزه روبرو شد به طوری که به گفته علی محمد شاعری، نماینده وقت نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس دهم، این واگذاری به یک شخص حقیقی بوی زمین خواری می دهد و به معنای زیر پا گذاشتن مفاد معاهده بین المللی رامسر است. محمد داسمه نیز می گوید: سازمان حفاظت محیط زیست، مالک عرصه های طبیعی نیست و صرفا در تمام امور، قائم مقام دولت است. در نتیجه صلاحیت واگذاری ندارد و اگر واگذاری صورت می گرفت، سرمایه گذار می توانست با پیشرفت های فیزیکی با استفاده از قانون برطرف موانع سرمایه گذاری و فراوری، سند انتقال عرصه ملی یکی از مهم ترین مناطق ارزشمند محیط زیستی را بگیرد. به گزارش همشهری، کارشناس رسمی دادگستری نیز در این پرونده اعلام نموده است که اجرای طرح گردشگری آشوراده در راستای حفاظت از این منطقه نیست و با اهداف سازمان حفاظت محیط زیست در تقابل است که منجر به تخریب آخرین و امن ترین زیستگاه فوک خزری و پرندگان آبزی و کنارآبزی می شود. محمد داسمه می گوید: تمام دستوراتی که معاونت قضایی دادستان کل کشور به عنوان عالی ترین مرجع قضایی رسیدگی در دادسرا ها صادر می نماید در راستای اجرای ماده 22 و 290 قانون آیین دادرسی کیفری است و برای همه دادسرا ها لازم الاجراست.

به گفته محمد داسمه، در وصف جرم کیفری در پرونده آشوراده نیز باید بدانیم مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست در ماجرای واگذاری آشوراده در دادسرای کارکنان دولت نیز پیگیری می شود.

خدیجه رضوی، دبیر ستاد مردمی نجات آشوراده نیز از کوشش دستگاه قضایی و سازمان جنگل ها در حمایت از توقف اجرای طرح گردشگری در آشوراده قدردانی کرد و به همشهری گفت: 40 درصد خاویار ایران در نزدیکی جزیره آَشوراده به دست می آید و اگر کسی ادعای کارآفرینی دارد باید بتواند برای اشتغال زایی مردم از فراوری ماهی خاویاری حمایت کند. علاوه بر این، آشوراده و میانکاله، پناهگاه فوک خزری و پرندگان مهاجر است و نمی گذاریم این منطقه به سرنوشت جزیره کیش و تخریب بدون بازگشت طبیعت دچار شود. از نظر او دستور توقف واگذاری آشوراده برای مدیران حوزه محیط زیست یک پیغام دارد. آن ها دیگر نمی توانند پشت در های بسته برای محیط زیست کشور تصمیم بگیرند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 98791

به "حکم نجات آشوراده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم نجات آشوراده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید