دنیا زیر سایه ترور؛ مهم ترین رویداد های بین المللی دهه گذشته

به گزارش مجله سرگرمی، روزنامه جام جم - زهرا ساختمانیان: ورود به سال 2020 میلادی، مجالی برای مرور حوادث و رخداد های مهمی است که طی یک دهه اخیر در کشور های مختلف به وقوع پیوسته است؛ حوادثی که تأثیرگذاری بعضی از آنها، تنها محدود به حوزه جغرافیایی و سیاسی آن کشور نبوده و دیگر بازیگران حوزه روابط بین الملل را نیز درگیر نموده است.

دنیا زیر سایه ترور؛ مهم ترین رویداد های بین المللی دهه گذشته

فراتر از آن، مرور این حوادث کنار یکدیگر، بیانگر آن است که طی ده سال اخیر (از سال 2010 تا به امروز) دنیا سیاست چه روز های پرافت و خیزی را سپری نموده و این تحولات می تواند چه تأثیری در راهبرد پردازی، تصمیم گیری و حتی رفتارسنجی کشور ها از اکنون تا یک دهه آینده داشته باشد. دامنه تأثیرگذاری بسیاری از حوادثی که از آن ها نام خواهیم برد، تنها محدود به یک دهه سپری شده نبوده و قطعاً به دهه آینده نیز تسری پیدا خواهد نمود. امروز در صفحه بین الملل این حوادث مهم را دنبال می کنیم.

آمریکا

کاسترو با این هیبتش حالا 3 سال می شود که دیگر پیش ما نیست.

مرگ مرد اول کاراکاس

هوگوچاوز، رئیس جمهور سابق ونزوئلا در 5 مارس سال 2013 میلادی و در 58 سالگی، به دلیل ابتلا به سرطان در کاراکاس درگذشت. چاوز، شصت و چهارمین رئیس جمهور ونزوئلا بود. وی به عنوان رهبر حزب بولیواری چپ و انقلاب بولیواری شناخته می شد. تکیه چاوز بر الگو های سوسیالیستی به خصوص در حوزه اقتصاد، ضدیت وی با دنیای سازی نئولیبرالیستی و ایستادگی وی در برابر ایالات متحده، از ویژگی های خاص رئیس جمهور سابق ونزوئلا بود.

زندانی و آزادی رئیس جمهور سابق برزیل

لولا داسیلوا، از پیروز ترین رهبران سیاسی و مالی در آمریکای لاتین وکشور برزیل محسوب می شود. وی از ابتدای سال 2003 میلادی تا سال 2011 رئیس جمهور این کشور آمریکای لاتین بود. مارس 2016 پلیس با مراجعه به خانه لولا داسیلوا در حومه سائوپائولو، وی را دستگیر کرد. پلیس علت دستگیری او را وجود مدارکی مبنی بر دریافت سود غیرقانونی از شرکت نفتی پتروبراس اظهار داشت. داسیلوا توسط دادگاه در سال 2018 به 12 سال حبس به دلیل پولشویی محکوم شد، اما نوامبر سال 2019 از a زندان آزاد شد.

مرگ بانی جنگ خلیج فارس

30 نوامبر 2018، جورج اچ دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده و بانی جنگ خلیج فارس، در 94 سالگی درگذشت. او سال های 1989 تا 1993 رئیس جمهور آمریکا بود. در سال 1991، بوش در رأس ائتلافی متشکل از بعضی کشور های غربی ـ عربی برای جلوگیری از اشغال کویت توسط عراق، جنگ خلیج فارس را علیه صدام به راه انداخت.

وداع با چریک پیر

25 نوامبر 2016، فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا در نود سالگی درگذشت. کاسترو که رکورددار قرار دریافت در معرض ترور بود در سال های آخر، از قدرت کناره گیری نموده بود و برادرش رائول همه کاره کوبا بود. پس از مرگ کاسترو، روابط کوبا و آمریکا توسعه بیشتری پیدا کرد.

آسیا

مهاتیر محمد با 94 سال سن حال مسن ترین سیاستمدار دنیاست.

مرگ رهبر کره شمالی و انتقال قدرت به اون

کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی در 17 دسامبر سال 2011 میلادی و در 70 سالگی درگذشت. کیم جونگ ایل، رئیس کمیسیون دفاع ملی کره شمالی، فرمانده کل ارتش خلق کره شمالی و فراتر از آن، دبیر کل حزب کمونیست کره بود. کیم جونگ ایل پس از مرگ پدرش کیم ایل سونگ در سال 1994 میلادی، جانشین او شده بود.

مرگ پادشاه

23 ژانویه سال 2015 میلادی، ملک عبدا... پادشاه سابق عربستان سعودی پس از طی دوره ای بیماری درگذشت. ملک عبدا... فرزند دوازدهم ملک عبدالعزیز، بنیانگذار عربستان سعودی و ششمین پادشاه این کشور از خاندان آل سعود در سال های 2005-2015 بود. ملک عبدا... در زمان سلطنتش، روابط نزدیکی با ایالات متحده و بریتانیا داشت و میلیارد ها دلار تجهیزات نظامی از آن ها خرید.

ملاعمر: زندگی پنهان، مرگ پنهان

ملامحمد عمر، رهبر طالبان بنابر ادعای این گروه، در ماه می سال 2013 میلادی در بیمارستانی در افغانستان درگذشت. ملاعمر از سال 1996 میلادی تا سال 2001، رهبر حکومت طالبان در افغانستان بود. از ملاعمر کمتر تصویر و عکسی در فضای رسانه ای موجود است. حتی منابع خبری و رسانه ای افغان و طالبان، بر سر اعلام سن ملاعمر در زمان درگذشت با یکدیگر اختلاف داشته اند.

نسل کشی مسلمانان در میانمار

از 9 اکتبر سال 2016 میلادی تا کنون، کشتار، شکنجه و آزار مسلمانان روهینگیا در میانمار ادامه داشته است. این اقدام، در سایه حمایت اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل از دولت و ارتش میانمار و گروه های بودایی صورت می گیرد. مسلمانان در حالی که دهه هاست ساکن میانمار هستند، از داشتن حق شهفرایندی محروم بوده و صرفا دارای کارت هویتی هستند.

سرانجام بن لادن

دوم می سال 2011 میلادی، اسامه بن لادن رهبر القاعده و یکی از مهره های وابسته به دستگاه های امنیتی ایالات متحده و عربستان سعودی، توسط گروه فرماندهی مشترک عملیات ویژه نیرو های نظامی ایالات متحده آمریکا در ابیت آباد پاکستان کشته شد. اوباما رئیس جمهور وقت این کشور، دستور قتل وی را صادر کرد. پس از آن نیز جسد بن لادن به دریا انداخته شد تا کمترین نشانه ای از او باقی نماند.

خانم رئیس جمهور در زندان

10 مارس 2017 میلادی، پارک گئون هه رئیس جمهور سابق کره جنوبی رسما برکنار شد. او پس از وقوع اعتراضات گسترده از سمت خود کنار رفت. خانم رئیس جمهور مظنون به دریافت رشوه و سوء استفاده از قدرت برای تثبیت موقعیت لی جای یونگ، معاون مدیر عامل شرکت سامسونگ بوده است. فراتر از آن، پس از آنالیز های بیشتر، پارک گئون هه، به برداشت پول از بودجه سازمان اطلاعات کره جنوبی و مشارکت در گزینش نامزد های حزب حاکم برای انتخابات در زمانی که در مسند ریاست جمهوری حضور داشت نیز محکوم شد. وی در مجموع به 32 سال حبس محکوم شد که در حال تحمل آن است.

بازگشت نخست وزیر محبوب

دهم ماه می 2018، ماهاتیر محمد، کسی که از او به عنوان معمار مالزی جدید یاد می شود، توانست با پیروزی ائتلاف انتخاباتی خود، بار دیگر به رأس معادلات سیاسی و اجرایی کوالالامپور باز شود. ماهاتیر محمد پیشتر از سال 1981 تا سال 2003 به عنوان چهارمین نخست وزیر مالزی فعالیت کرد که طولانی ترین دوره تصدی این مقام بوده است. او هم اکنون با داشتن 94 سال، پیرترین نخست وزیر دنیا محسوب می شود.

ظهور و سقوط داعش

سال 2013 بود که داعش به عنوان یک گروه تروریستی خشن در دنیا معروف شد و شروع کرد به اشغال عراق، سوریه و هر جایی که دستش می رسید. این گروه طی پنج سال جنایات بی شماری را رقم زد و باعث کشته، زخمی و آواره شدن ده ها هزار نفر شد. نهایتا سال گذشته و باحضور نیرو های ایرانی، پفراینده داعش پیچیده شد.

اقیانوسیه

نژادپرستان علیه مسلمانان

15 مارس سال 2019، برنتون ترنت با سلاح نیمه اتوماتیک وارد مسجد نور در کرایست چرچ شد و روی حاضران آتش گشود که این حمله 42 شهید برجای گذاشت. پس از چند دقیقه او به مرکز اسلامی لینوود در نزدیکی مسجد رفت و در آنجا نیز به سوی کسانی که در آن مرکز بودند تیراندازی کرد. در این مرکز نیز هفت نفر از مسلمانان به شهادت رسیدند. در نیوزیلند مجازات اعدام لغو شده و حداکثر مجازات در این کشور حبس ابد است.

وقتی استرالیا هم طعم ناامنی را چشید

از سال 2014 میلادی تا به امروز، چندین بار شاهد وقوع عملیات های تروریستی در استرالیا بوده ایم پس از بحران گروگانگیری در 15 دسامبر 2014 در سیدنی (که 9 کشته و زخمی بر جای گذاشت)، خطرناک ترین اقدام تروریستی، مربوط به توطئه بمب گذاری در فرودگاه سیدنی در 30 جولای 2017 بود که توسط پلیس خنثی شد.

تراژدی پناهجویان در نائورو

از سال 2018 میلادی، اخبار و گزارش هایی تکان دهنده در مورد شرایط وخیم و اسفبار پناهجویان در استرالیا و نائورو منتشر شد. مقامات استرالیایی ادعا نموده اند هدف از این اقدام، جلوگیری از ورود پناهجویان به داخل خاک استرالیا بوده است. همچنین دولت استرالیا اعلام نموده است که شرایط اسفبار و بلاتکلیف پناهجویان در نائورو، باید درس عبرتی برای سایر کسانی باشد که می خواهند برای مهاجرت راهی استرالیا شوند.

آفریقا

ماندلا احتمالا مهم ترین چهره ای است که آفریقا در این دهه از دست داد.

مرگ پیرترین رئیس جمهور دنیا

رابرت موگابه، رئیس جمهور پیشین زیمبابوه در 6 سپتامبر سال 2019 میلادی و در 95 سالگی درگذشت. او از سال 1975میلادی، اتحادیه ملی آفریقایی زیمبابوه-جبهه میهنی (زانو-پی اف) را رهبری می کرد. موگابه 93 ساله که پیرترین رئیس جمهور دنیا بود در 14 نوامبر 2017 توسط ارتش زیمبابوه دستگیر و بازداشت خانگی شد. دستگیری موگابه به 37 سال حکومت وی بر زیمبابوه، سرانجام داد و او ناچار به استعفا از مسند ریاست جمهوری شد.

بیداری اسلامی، کابوس غرب

وقوع بیداری اسلامی در دنیا اسلام از سال 2011 میلادی، آن هم در حالی که زمینه های آن از سال ها قبل و به دنبال رشد آگاهی مسلمانان منطقه و خصوصا نسل جوان آن ها فراهم شده بود، بسیاری از محاسبات پیشین غرب در قبال دنیای اسلام را دگرگون ساخته است. این قیام ها از نیمه دوم سال 2011 میلادی شروع شد. اولین آن در تونس بود و پس از آن در مصر، لیبی، یمن و بحرین ادامه یافت.

عاقبت خونین دیکتاتور لیبی

معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی و عامل کشتار هزاران نفر از شهفرایندان لیبیایی در طول 34 سال حضور در قدرت، 20 اکتبر 2011 میلادی به قتل رسید. پس از وقوع بیداری اسلامی در لیبی، قذافی ناچار به فرار از طرابلس شد. وی پس از ماه ها درگیری و فرار از دست انقلابیون لیبی، در شهر محل زادگاه خود، سرت دستگیر شد و اندکی بعد به دست انقلابیون کشته شد. از سال 1977 میلادی تا سال 2011 نیز قذافی به صورت مستمر در رأس قدرت حضور داشت.

درگذشت دبیر کل

کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد در تاریخ 18 اوت 2018 در 80 سالگی درگذشت. کوفی عنان عملا نخستین دبیرکل سازمان ملل متحد بود که قبلا سال ها در داخل خود این سازمان و در پست های مختلف خدمت نموده بود. در جریان جنگ بوسنی و هرزگوین، کوفی عنان به عنوان رهبر گروه صلح بان در بوسنی از سوی سازمان ملل انتخاب شد. وی در بین اعضای مجمع عمومی سازمان ملل، به کم حاشیه بودن و البته در بعضی موارد انفعال شهرت داشت.

مرگ قاتل آپارتاید

نلسون ماندلا، رهبر محبوب آفریقای جنوبی که به آزادیخواهی و مبارزه در برابر حکومت آپارتاید آفریقای جنوبی مشهور بود، در 5 دسامبر سال 2013 میلادی و بر اثر کهولت سن درگذشت. ماندلا، نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود که سال 1994 و در یک انتخابات دموکراتیک عمومی پیروز شد. ماندلا در طول 27 سال زندان- که بیشتر آن را در یک سلول در جزیره روبن سپری کرد- به مشهورترین چهره مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی تبدیل شد.

اروپا

اوکراین در سال های اخیر با مسائل زیادی دست و پنجه نرم نموده.

زندانی و آزاد شدن تیموشنکو یکی از نشانه های بحران این کشور است.

بازگشت پوتین به اتاق ریاست جمهوری

آگوست سال 2012 میلادی، دوران حضور دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه در قدرت به سرانجام رسید و همین موضوع، مجال و بستر قانونی لازم برای بازگشت ولادیمیر پوتین به قدرت را فراهم کرد. از آن موقع تا کنون، پوتین با محبوبیتی بالا در روسیه، همچنان رئیس جمهور این کشور است و مدودف نیز در کنار وی، پست نخست وزیری را در دست دارد.

حمله خونین نژادپرستانه در اسکاندیناوی

22 جولای سال 2011 میلادی، شاهد وقوع دو حمله نژادپرستانه در کشور نروژ بودیم. در نخستین حمله، شاهد انفجار یک بمب دست ساز در مرکز شهر اسلو (پایتخت نروژ) بودیم. در حمله دوم که ساعاتی پس از حمله اول صورت گرفت، یک فرد نژاپرست نروژی به نام آندرس برویک وارد کمپ نوجوانان حزب کارگر نروژ در جزیره اوت اویا شد و ده ها عضو کم سن و سال این حزب را به رگبار بست. در مجموع این دو حمله (که عامل هر دوی آن ها یک نفر بوده است) 77 نفر جان خود را از دست دادند. آندرس برویک، پس از این جنایات، تنها به 21 سال زندان (بر اساس قوانین نروژ) محکوم شد و در زندان نیز از بهترین امکانات ممکن برخوردار است.

دست مریزاد داعش به دولت های اروپایی

داعش در نوامبر سال 2015 و مارس سال 2016، حملات گسترده ای را در فرانسه و بلژیک علیه شهفرایندان این دو کشور صورت داد. در پاریس 130 نفر کشته و 368 نفر مجروح شدند. در حملات بلژیک نیز سه انفجار در بروکسل، پایتخت بلژیک رخ داد که دو انفجار آن در فرودگاه بروکسل و دیگری در ایستگاه مترو به وقوع پیوست. در این انفجار ها 34 نفر کشته و 136 نفر زخمی شدند.

فراز و فرود تیموشنکو در اوکراین

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین اوکراین از سال 2007 تا 2010 میلادی، در 11 اکتبر 2011 به اتهام تخطی از حدود اختیارات قانونی خود و صدور دستور امضای قرارداد انرژی میان اوکراین و روسیه به هفت سال زندان محکوم شد 21 فوریه 2014 در پی ادامه درگیری های مخالفان و موافقان دولت اوکراین و تسخیر کاخ ریاست جمهوری توسط مخالفان، مجلس این کشور به آزادی تیموشنکو از زندان رأی مثبت داد و در 22 فوریه وی از زندان آزاد شد.

تروری که همه را شوکه کرد

آندره کارلوف سفیرسابق روسیه در ترکیه، 19 دسامبر 2016 در شهر آنکارا و هنگامی که از یک رخداد هنری بازدید می کرد، به ضرب گلوله کشته شد. کارلوف در حاشیه بازدید از این نمایشگاه هنری، مشغول سخنرانی بود که مردی مسلح به او تیراندازی کرد و از حاضران خواست محل را ترک نمایند. سپس مرد مسلح دوباره بالای سر سفیر روسیه رفته و چند تیر دیگر به او شلیک کرد. قاتل نیز دقایقی بعد از ترور کشته شد.

بحران مهاجران سوری

متعاقب تشدید بحران های امنیتی در کشور سوریه که ناشی از حضور تروریست های تکفیری و شدت دریافت اقدامات آن ها علیه شهفرایندان این کشور، میلیون ها نفر از جنگ زدگان و آوارگان راهی کشور های مجاور و متعاقبا کشور های اروپایی شدند. این فرایند از سال 2015 میلادی تا به امروز به صورت مستمر ادامه داشته است.

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: برترین ها
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 96197

به "دنیا زیر سایه ترور؛ مهم ترین رویداد های بین المللی دهه گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا زیر سایه ترور؛ مهم ترین رویداد های بین المللی دهه گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید