جزئیات عرضه نفت خام در بورس تعیین شد

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از عرضه نفت خام در بورس از تاریخ ششم آبان ماه اطلاع داد و گفت: حداقل حجم قابل خرید 35 هزار بشکه است.

جزئیات عرضه نفت خام در بورس تعیین شد

به گزارش مجله سرگرمی، علی کاردر امروز در چهارمین کنگره راهبردی نفت و نیرو با بیان اینکه حرکت از حاکمیت به سمت کارفرمایی، تغییر ساختار کارفرمایی و برون سپاری و خصوصی سازی از رویکردهای محوری شرکت ملی نفت ایران است، گفت: برای توسعه سه میدان با شرکت های خارجی در حال مذاکره هستیم تا ظرف دو هفته آینده درباره انعقاد قرارداد IPC خبرهایی خواهیم داشت.

به گفته وی قرارداد با کنسرسیوم پرگس برای توسعه میدان کرنج نهایی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه درباره استراتژی ها و بسترهای قانونی این شرکت شرح داد: یکی از استراتژی ها تحول رویکرد اجرای پروژه های بالادستی از هزینه محور به سمت میدان محور است که این استراتژی طبق ماده 12 قانون حل موانع فراوری و مصوبات هیات وزیران درباره قراردادهای بالادستی دنبال می گردد. استراتژی بعدی برون سپاری بخش میان دست و پایین دست به بخش خصوصی طبق قوانین بالادستی از جمله قانون برنامه و قانون برطرف موانع فراوری است.

کاردر با بیان اینکه جمع آوری گازهای مشعل طبق ماده 48 قانون برنامه ششم توسعه کشور از دیگر استراتژی های شرکت ملی نفت است، گفت: نگه داشت و افزایش فراوری نفت، عرضه نفت خام در بورس و استفاده از اوراق بدهی جهت پرداخت بدهی ها به ترتیب طبق ماده 12 قانون برطرف موانع فراوری و قانون برنامه ششم توسعه کشور از دیگر استراتژی های شرکت ملی نفت است.

وی در ادامه با اشاره به عرضه نفت خام در بورس، اظهار کرد: اطلاعیه عرضه در 23 مهرماه منتشر شد و عرضه در ششم آبان ماه صورت می گیرد. میزان عرضه یک میلیون بشکه نفت خام سبک در رینگ بین المللی بورس انرژی است. تسویه معامله به صورت 20 درصد ریالی (نقدی) و 80 درصد ارزی (اعتباری) است و قیمت پایه براساس قیمت های معاملاتی امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در اطلاعیه عرضه اعلام شده و متقاضیان روی قیمت نفت خام رقابت می نمایند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: قیمت نهایی فروش، براساس نوسان قیمت نفت خام تا زمان تحریم تعدیل شده و مبنای تسویه قرار می گیرد. برای بخش 80 درصد ارزی اعتباری خریدار باید ضمانتنامه ریالی معادل 125 درصد بخش ارزی ارائه کند که پس از تسویه کامل آزاد می گردد. حداقل حجم قابل خرید 35 هزار بشکه بوده و شرط شرکت در معامله صرفا پرداخت معادل ریالی 10 درصد ارزش سفارش به صورت نقدی قبل از آغاز عرضه است.

برگزاری هشت مناقصه بر اجرای طرح های نگه داشت

کاردر با تاکید بر این که اجازه نمی دهیم خدشه ای به توسعه صنعت نفت ایران وارد گردد، اظهار کرد: در اجرای طرح های نگه داشت و افزایش توان فراوری میادین نفتی تاکنون هشت مناقصه برگزار، یک قرارداد منعقد و اسناد دیگر طرح ها نهایی شده است.

وی اضافه کرد: بحث تامین منابع طرح ها هم نهایی شده و با همکاری بورس مدل اوراق منفعت را طراحی کردیم که ظرف دو تا سه هفته آینده در بازار بورس عرضه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 4743

به "جزئیات عرضه نفت خام در بورس تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه نفت خام در بورس تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید