جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 22 فروردین 1400

به گزارش مجله سرگرمی، شاخص بورس برای دو هفته متوالی هر روز کمتر و کمتر می شود و امروز هم کار خود را با فرایند نزولی آغاز کرده است. طوری که بعد گذشت 30 دقیقه از آغاز معاملات، شاخص کل بورس تهران شش هزار و 200 واحد کاهش داشته و به حدود یک میلیون و 234 هزار واحد رسیده است. هرچند نشانه های خفیفی از جمع آوری صف های فروش مشاهده می شود، اما همچنان بیش از 90 درصد نماد های بازار سرمایه قرمزپوش هستند. تا اینجای کار فولاد، فملی، شستا، فارس، فخوز، خودرو و شتران بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص کل گذاشته اند. نوسان ناچیز هشت صدم درصدی شاخص هم وزن نشان می دهد امروز هم حجم معاملات پایین در نماد های کوچک باعث شده قیمت پایانی سهام آن ها تغییر چندانی نداشته باشد.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 22 فروردین 1400

90 درصد نماد ها در مدار نزولی

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه 22 فروردین ماه، در بین 249 نماد بورسی معامله شده تنها 18 نماد سبزپوش هستند و 231 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند. در بازار فرابورس هم از 137 نماد معامله شده در ساعات ابتدایی، 113 نماد با کاهش قیمت سهام روبرو شده و 24 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند. در مجموع می توان گفت امروز هم مثل روز گذشته بیش از 90 درصد نماد های بورسی فرایند نزولی دارند و بعید است بتوانیم نسبت به معاملات امروز بازار سرمایه امیدوارمی چندانی داشته باشیم.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه 22 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در ساعات ابتدایی معاملات امروز نشان می دهد تعداد زیادی از صندوق های سرمایه گذاری از کاهش هرچه بیشتر قیمت واحدهای سرمایه گذاری منصرف شده و امروز نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شوند و حتی برخی از آنها به رنگ سبز درآمده اند. پالایش و دارا یکم از این قاعده مستثنی نیستند. شاید دلیل این اتفاق جمع آوری صف فروش در چند نماد شاخص ساز باشد. برای مثال در گروه بانک ها، صف فروش وبملت جمع آورده شده و شاهد بازگشت قیمت آن به نرخ روز گذشته هستیم. هرچند دیگر نمادهای گروه از جمله ونوین، وبصادر، وتجارت، وسینا، وخاور و ... عموما صف فروش دارند. محصولات شیمیایی امروز تماما قرمزرنگ هستند. آریا، فارس، تاپیکو، زاگرس، شپدیس و نمادهای کوچک گروه با صف فروش دست و پنجه نرم می کنند. در گروه فلزات اساسی هم صف فروش فولاد و فخوز جمع آوری شده اما این دو نماد هنوز نتوانسته اند رنگ سبز به خود بگیرند. در آن سو فملیو فایرا در کنار نمادهای کوچک فلزی همچنان صف فروش دارند. شرکت ها چند رشته ای صنعتی اغلب قرمزپوش هستند و با کاهش قیمت دو درصدی روبرو شده اند اما در بینشان شستا پیروز شده به قیمت روز گذشته برگردد. از جمله دیگر گروه های سراسر قرمزرنگ بازار که عمدتا صف فروش دارند می توان به خودرو، استخراج کانه های فلزی، سرمایه گذاری ها، نیروگاه ها، فرآورده های نفتی، دارویی ها، بیمه ها، حمل و نقل و رایانه اشاره کرد.

انتظار برای فروش 5.3 هزار میلیارد تومان سهام

ارزش صف فروش تشکیل شده برای 480 نماد یعنی 77 درصد بازار سرمایه در ساعات سرانجامی معاملات امروز به حدود پنج هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است. موردی که نشان می دهد تعداد صف های فروش نسبت به دیروز کمی کاهش داشته، اما تغییری در ارزش صف ها ایجاد نشده است. در آن سوی بازار امروز 14 نماد یعنی دو درصد کل بازار صف خرید دارند و ارزش صف آن ها حدود 131 میلیارد تومان است.

تنها سه نماد صف خرید میلیاردی دارند

در بین معدود نماد های دارای صف خرید بازار امروز، تنها سه نماد بورسی و فرابورسی صف خرید میلیاردی دارند و دیگر نماد ها متعلق به بازار پایه هستند. سنگین ترین صف خرید طبق معمول در اختیار نماد غگیلا است که امروز ارزش آن به حدود 50 میلیارد تومان رسیده. قیستو از بازار پایه با صف خرید 23 میلیاردی در رتبه دوم و شصدف با صف خرید 11.7 میلیاردی در رتبه سوم واقع شده است. معیار، کباده، غبشهر، پلوله، تمحرکه و شرنگی از دیگر نماد های دارای صف خرید در بازار قرمزرنگ امروز هستند.

برکت؛ سنگین ترین صف فروش بازار

رقابت نزدیک برکت و شپنا برای تصاحب عنوان سنگین ترین صف فروش بازار سرمایه، با پیروزی برکت به سرانجام رسید. ارزش صف فروش سهام گروه دارویی برکت در ساعات سرانجامی معاملات امروز به حدود 90 میلیارد تومان رسیده و خریداری برای آن وجود ندارد. شپنا با صف فروش 87 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و خساپا با صف فروش 76 میلیارد تومانی پشت سر آن در رتبه سوم واقع شده است. خزر، شبندر، کویر، وتجارت، سمگا، سنیر، ثنوسا، قثابت، کاذر، غصینو، ثالوند، فملی، وبصادر، خودرو، های وب، رافزا و خنصیر از جمله نماد های دارای صف فروش هستند که ارزش صف همگی آن ها بالاتر از 40 میلیارد تومان است.

کاهش دوباره 9.8 هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز یکشنبه 22 فروردین ماه 1400 بار دیگر 9 هزار و 775 واحد کاهش پیدا کرد و به رقم یک میلیون و 230 هزار و 920 واحد رسید. در این روز شاخص کل 79 صدم و شاخص هم وزن 19 صدم درصد کاهش داشتند و نشان می دهد نماد های کوچک همچنان از سپر دفاعی حجم مبنا استفاده می کنند، اما این موضوع به معنای نبود نقدشوندگی در این نماد ها است. امروز جمع آوری صف فروش چند نماد شاخص ساز کمکی که به بورس نکرد و نهایتا فولاد، فملی، فارس، کچاد، شستا، شپنا و تاپیکو با فرایند نزولی سهام خود بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص کل بورس گذاشتند.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز یکشنبه 22 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

صندوق های سرمایه گذاری ETF دیروز بیش از دو برابر قیمت سهام اصلی شرکت ها فرایند نزولی داشتند و به جای دو درصد، چهار درصد ضرر نصیب سرمایه گذارانشان کردند. شاید همین اتفاق باعث شد امروز آنها به جای رنگ قرمز، سبزپوش باشند و عموما با کمی افزایش قیمت به کار خود سرانجام دهند. پالایش و دارا یکم از این قاعده مستثنی نبودند و با قیمت روز گذشته معامله شدند. در گروه فلزات اساسی فولاد و فملی در کنار نمادهای کوچک بازار نتوانستند کاری برای صف فروش سنگین خود کنند. در عوض فخوز، میدکو، کاوه، فلوله و هرمز صف فروش را جمع آوری کردند. در گروه بانک ها اغلب نمادها صف فروش سنگین داشتند. وبملت پیروز شد تا سرانجام معاملات به محدوده سبزرنگ راه پیدا کند و بازارگردان های وپاسار و وملل جلوی کاهش قیمت سهام را گرفتند. گروه محصولات شیمیایی امروز سراسر قرمزرنگ بود و تنها نمادهای بوعلی جم پیلن و شفن جلوی تشکیل صف فروش را گرفتند. دیگر گروه ها هم عموما با صف فروش دست و پنجه نرم می کردند و از معدود نمادهای سبزرنگ نقشه بازار می توان به خزامیا از گروه خودرو، غپاک و غبشهر از گروه محصولات غذایی، حتاید از حمل و نقل و ثباغ از انبوهسازی اشاره کرد.

بازاری به وسعت یک صرافی ارز دیجیتال

معامله گران بورس امروز حدود یک میلیارد و 700 میلیون سهام و اوراق مالی را در قالب 227 هزار معامله به ارزش حدود دو هزار میلیارد تومان دادوستد کردند. در فرابورس هم شاهد معاملات هزار میلیارد تومانی بودیم. موردی که نشان می دهد کل معاملات بازار سرمایه ایران در این روز ها به ارزش معاملات یک صرافی ارز دیجیتال است. بازاری بی رونق که امکان نقدشوندگی را از سهامدارانش گرفته. امروز نماد های اپال، شستا، فولاد، وبملت؛ خزامیا، بوعلی و غپاک پرتراکنش ترین نماد های بورس و بپیوند، آریا، بگیلان، وهور و بپاس پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 478 میلیارد تومان پول از بورس

سهامدارانی که از هر فرصتی برای فروش سهامشان استفاده می کنند، امروز پیروز به خروج 478 میلیارد تومان سرمایه خود از بورس شدند. عمده خروج پول حقیقی امروز در 30 دقیقه ابتدایی بازار و قبل از تشکیل صف های فروش رخ داد. بیشترین خروج پول حقیقی و حمایت حقوقی در بازار امروز مربوط به نماد های وبملت، اپال، شپنا، فولاد، وپاسار، آریا، وپست، وهور، فخوز و فملی است. از آن سو امروز نماد های غبشهر، خزامیا و سمازن شاهد ورود پول حقیقی بودند. هرچند حجم این پول چندان بالا نبود.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 139511

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 22 فروردین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 22 فروردین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید