جایزه جمالزاده برگزیدگان خود را شناخت

به گزارش مجله سرگرمی، مراسم پایانی نخستین دوره جایزه محمدعلی جمالزاده با معرفی برگزیدگان این جایزه برگزار گردید.

جایزه جمالزاده برگزیدگان خود را شناخت

به گزارش ایسنا، دبیر جایزه جمالزاده در مراسم انتهای این جایزه که شامگاه 29 بهمن ماه در تالار هنر برگزار گردید، اظهار کرد: خوشحالیم در آستانه یک صدساله شدن داستان کوتاه مدرن ایرانی به یاد مرحوم سیدمحمدعلی جمالزاده که یکی از سرمایه های نمادین شهر اصفهان است و با همت شهرداری اصفهان، جایزه ای ادبی شروع به کار کرد.

رضا روحانی ادامه داد: امیدواریم که با استمرار جایزه جمالزاده، هرساله جایزه ای نکوتر و با توسعه کمی و کیفی بیشتری برگزار کنیم.

او اضافه نمود: پیوند با عناصر مرتبط با اصفهان لازمه داستان های حاضر در بخش اصفهان بود، ضمن این که این آثار باید از ویژگی های شهری، زیارتی و... و همچنین سبک زندگی مردم اصفهان استفاده داستانی می کردند. در بخش زندگی نگاره های اصفهان پذیرای روایت های واقعی از تجربه زندگی در اصفهان و یا سفر به این شهر به شکل ناداستان بودیم و در بخش آزاد نیز خلاقیت حرف اول را می زد، همچنان که جمالزاده در طول فعالیت حرفه ای خود خواستار ادبیات نو و خلاق بود.

روحانی ارسال 1547 اثر از ایران و خارج از ایران را یک موفقیت برای نخستین دوره برگزاری جایزه جمالزاده دانست و ادامه داد: قطعاً همیشه در اولین تجارب نواقصی وجود دارد و امیدواریم که دوره بعدی این جایزه، با توسعه قابل توجهی روبه رو باشد.

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان نیز سخنش را با اعلام خبر نام گذاری یکی از خیابان های اصفهان به نام سیدمحمدعلی جمالزاده شروع کرد و گفت: بسیار خرسندم که نام محمدعلی جمالزاده به عنوان یکی از چهره های برجسته و شاخص ادبیات ایران که 16 سال در این شهر زندگی کرد و 90 سال مابقی عمرش را به روایت آن پرداخت اکنون بر یکی از خیابان های شهر می درخشد.

او ادامه داد: این نویسنده بزرگ سه دوره حاکمیت قاجاریه، پهلوی ها و جمهوری اسلامی ایران را درک کرد و طبعاً آثار درخشان او حاصل درک عمیقی از این وقایع است.

نوروزی کوشش برای کسب معیارهای شهر فرهنگی را یکی از مواردی دانست که در صدر فهرست شهرهای مهم دنیا واقع شده است و یکی از شاخص های شهر فرهنگی را نیز بسترسازی برای رشد هنر، زیست راحت و بیان آزاد برای هنرمندان معرفی کرد.

او اضافه نمود: چنان چه این مهم در فرآیندی تعیین قرار بگیرد، می توانیم ادعای دنیا شهری نموده و از راهکارهای دنیای در کنار ظرفیت های محلی برای حل مسائل درون شهری بهره مند شویم و در نهایت، شهر را به یک اسطوره بدل کنیم.

شهردار اصفهان با تأکید بر این که اصفهان هم اکنون در چنین راستای واقع شده است، اظهار کرد: این شهر از موقعیتی ویژه برخوردار است. در راستا جاده ابریشم واقع شده است، از حیث جغرافیایی در مرکز کشور قرارگرفته و مهم تر این که میراث دار فضایی ناب از گذشته است که منجر به شکل گیری سبک ها، مکاتب و اندیشه هایی ناب است. چنان چه در عرصه ادبیات همیشه پیش رو بوده و از مصادیق شاخص این پیش روی، برپایی جایزه ملی جمالزاده است.

نوروزی در ادامه از جایزه ملی جمالزاده به عنوان بستری برای رشد هنر و ادبیات نام برد و تأکید کرد: چنین جایزه بزرگی، مقدمات ایجاد گفت وگو میان طیف وسیعی از افراد را فراهم نموده و مسائل اجتماعی بسیاری را مدنظر قرار می دهد. جایزه جمالزاده همچنین قادر است ظرفیت های هنری موجود را به جامعه معرفی کند.

شهردار اصفهان با بیان این که اصفهان از سابقه و میراثی درخشان در عرصه های مختلف برخوردار است، گفت: شهر اصفهان در راستا زیست پذیری واقع شده است و امیدوارم بتوانیم فضایی را در این شهر فراهم کنیم تا نه فقط برای شرکت در جایزه ملی جمالزاده، بلکه برای همیشه، این شهر مقصد اصلی و نهایی همه برای سفر باشد.

حسن میر عابدینی، منتقد ادبی و پژوهشگر نیز خطاب به همه حاضران گفت: درباره جمالزاده حرف زیاد زده می گردد، اما به نسبت کثرت این حرف ها آثار او خوانده نشده، حتی برخی از منتقدان نیز فقط با تکیه بر یکی از آثار او که عمدتاً یکی بود یکی نبود است به نقد جمالزاده پرداخته اند.

نویسنده کتاب شهروند شهرهای داستانی توضیح داد: جمالزاده بر زبان احاطه داشت و زبان مثل یک رود پرخروش در داستان های او جاری بود. با توجه به این که یکی از فقرهای ادبیات داستانی امروز نداشتن شناخت دقیق نویسندگان ما از جامعه، تنوع شخصیت ها و زبان است بازگشت به جمالزاده و جمالزاده خوانی ضروری به نظر می رسد.

پس از خواندن بیانیه هیئت داوران توسط نفیسه مرشدزاده که در آن تأکید می شد اصفهان به قصه و به رود مانند نان شب احتیاج دارد، اسامی برگزیدگان بخش های مختلف نخستین جایزه جمالزاده به این توضیح اعلام شد:

برگزیدگان بخش داستان آزاد:

نفر اول: ناهید عصمتی برای داستان پشت بام نجمه

نفر دوم: مجتبی شول افشارزاده برای داستان سفرهای گلی

نفر سوم: زهرا نی چین برای داستان جای پنجه های بابا

برگزیدگان بخش داستان اصفهان:

نفر اول: مریم منوچهری برای داستان شب خاموش نقش دنیا

نفر دوم: هما جاسمی برای داستان آختامار

نفر سوم: نسیبه فضل اللهی برای داستان اتللوی تابستانی

برگزیدگان بخش زندگی نگاره:

نفر اول: مکرمه شوشتری برای اثر پولاروید

نفر دوم: محسن رهنما برای اثر مردی مقابل رژه

نفر سوم: محمدرضا عبداللهی برای اثر جایی که توپ های هفت سنگ می روند و در آن جا گم می شوند.

در انتها این آیین از پوستر دومین دوره جایزه جمالزاده با حضور علی خدایی، کیومرث پوراحمد، سروش صحت، سارا سالار، محمد طلوعی و جمعی از نویسندگان و هنرمندان رونمایی شد. فراخوان نخستین دوره جایزه جمالزاده مهرماه سال 1397 توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در سه بخش داستان آزاد، داستان اصفهان و زندگی نگاره منتشر شد.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 13088

به "جایزه جمالزاده برگزیدگان خود را شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه جمالزاده برگزیدگان خود را شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید