جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی اصفهان

به گزارش مجله سرگرمی، اصفهان، شهری با تاریخی غنی و فرهنگی پر از شگفتی‌ها است که گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. این شهر به خاطر معماری خیره‌کننده، مساجد زیبا، و بازارهای قدیمی معروف است. اما جاذبه‌های گردشگری اصفهان فقط به چند مکان معروف محدود نمی‌شود. در این مقاله به شما مکان‌های دیدنی دیگری را معرفی می‌کنیم که شاید کمتر شناخته شده باشند اما بی‌شک ارزش بازدید دارند.

جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی اصفهان

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

اصفهان با دارا بودن صدها اثر تاریخی و طبیعی و طبیعت بکر خود، همه ساله پذیرای مسافران زیادی است؛ مسافرانی که خیلی از آنها، بیشتر از اصفهانی ها مکان های دیدنی شهر را می شناسند اما خیلیشان هم به دنبال زیباترین مکان های گردشگری شهر اصفهان هستند تا سفر خوبی را در اصفهان تاریخی بگذرانند.

اصفهان آنقدر جاذبه تاریخی و گردشگری دارد که برای معرفی همه آن ها باید چندین مقاله نوشت. در وجب به وجب این شهر تاریخی نهفته است و هر کدام داستانی در پس خود دارند. سی وسه پل با زاینده رود که قلب تپنده شهر است، برای میهمانان آن خاطره ساز شده است.

اصفهان با قدمتی کهن، همیشه در طول تاریخ مورد توجه عظیمان و حاکمان مملکتی بوده و به همین علت نیز آثار تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده است. زاینده رود در قلب اصفهان جریان دارد و همین رود باعث به وجود آمدم بناهایی مانند سی وسه پل و پل خواجو شده است و غیر از این ها آثار دیگری هم در اطراف آن شکل گرفته است. در این مقاله به معرفی دیگر آثار تاریخی و گردشگری اصفهان می پردازیم:

سی و سه پل

سی و سه پل که آن را پل الله وردی خان هم می نامند، 33 دهانه دارد و در دوران حکومت شاه عباس صفوی روی رودخانه زاینده رود ساخته شد. قدمت این پل به سال 1008 هجری قمری بازمی گردد و بعد از گذشت سه سال از این تاریخ، الله وردی خان اوندیلادزه گرجی مامور به انتها رساندن ساخت پل شد. در دوران صفوی سی وسه پل محل برگزاری مراسم جشن آب پاشان و همچنین مراسم خاج شویان ارامنه این شهر بود. سی وسه پل را می توان یکی از بهترین پل های دنیا و شاهکار معماری ایرانی و صفوی نامید. امکان ندارد کسی به اصفهان بیاید و از سی وسه پل در قلب اصفهان دیدن نکند. سی وسه پل 295 متر طول و 14 متر عرض دارد و در تاریخ 15 دی 1310 به شماره 110 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل خواجو

پل خواجو با 24 دهانه در شرق سی وسه پل روی رودخانه زاینده رود بنا شده است. گفته می گردد این پل در سال 1060 هجری قمری، در زمان حکومت شاه عباس دوم ساخته شده است. در میانه این پل، ساختمان مخصوصی برای اقامت موقت شاه صفوی و خانواده او ساخته شده بود که به بیگربیکی شهرت دارد. طول پل خواجو 133 متر و عرض آن 12 متر است و معماری و کاشی کاری های بسیار زیبا و شگفت انگیزی دارد. پل خواجو چند نام دیگر نیز دارد اما چون در محله ای به همین نام واقع شده، بیشتر آن را به اسم خواجو می شناسند. در گوشه های ضلع شرقی این پل دو شیر سنگی قرار گرفته و گفته می گردد نمادی از سپاهیان بختیاری است که محافظ اصفهان و زاینده رود بودند. این اثر در تاریخ 15 دی ماه 1310 با شماره 111 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل شهرستان

پل شهرستان یکی از پل‌های تاریخی اصفهان است که قدمت آن به دوره ساسانیان بازمی‌گردد. این پل که بر روی زاینده‌رود قرار دارد، یکی از نمونه‌های بی‌نظیر معماری ایرانی است.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت یکی از زیباترین کاخ‌های دوران صفویه در اصفهان است. این کاخ با باغ‌های زیبا و معماری خیره‌کننده، یکی از بهترین مکان‌های دیدنی اصفهان است که بازدید از آن را نباید از دست داد.

مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مساجد زیبا و مشهور اصفهان است که در دوره صفویه ساخته شده است. این مسجد با گنبد زیبا و کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر، یکی از شاهکارهای معماری اسلامی به شمار می‌رود.

مسجد سید

مسجد سید یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین مساجد اصفهان است که در دوره قاجار ساخته شده است. این مسجد با معماری زیبا و کاشی‌کاری‌های منحصربه‌فرد، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اصفهان است.

میدان عتیق

میدان عتیق یکی از قدیمی‌ترین میادین اصفهان است که در دوره سلجوقیان ساخته شده است. این میدان با بازارهای قدیمی و بناهای تاریخی، یکی از مکان‌های دیدنی اصفهان است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

کلیسای وانک

کلیسای وانک یا کلیسای آمنا پرکیچ در محله جلفای اصفهان قرار گرفته است و یکی از کلیساهای تاریخی ارامنه این شهر است. این کلیسا در مساحتی بالغ بر 8731 متر مربع در دوران حکومت شاه عباس دوم بنا شده است. ساختمان کلیسا فقط 3857 متر مربع از این فضا را اشغال نموده و بقیه آن را فضای سبز و باغ وانک تشکیل می دهد. برج ناقوس کلیسا 3 طبقه است و در طبقه دوم ساعتی به وزن 300 کیلوگرم قرار داده اند. گنبد این کلیسا مانند گنبد مساجد ایرانی در عصر ساخته شده است. روی دیوارها، طاق نماها، طوق گنبد و داخل گنبد نیز نقاشی هایی با رنگ روغن ترسیم شده و طلاکاری ها و تذهیبی که در تزئین این کلیسا به کار رفته، در میان دیگر کلیساهای ارامنه منحصربه فرد است. کلیسای وانک اصفهان در تاریخ 15 دی ماه 1310 با شماره 85 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

میدان نقش دنیا

شهر اصفهان یک طرف ،میدان نقش دنیا آن یک طرف دیگر. میدانی که دنیای شده و می توان گفت هم نام عنوانش یک میدان دنیای است. این مجموعه تاریخی که ترکیبی از بناهای تاریخی است قدمت طولانی دارند. این میدان و حواشی آن که شامل مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله ، عمارت عالی قاپو، بازار قیصریه، و بازارهای قدیمی زیبا و متعدد می گردد در زمان صفویه ساخته شده است. این مجموعه که به دستور شاه عباس اول ساخته شده الگو گرفته از باغ نخجوان آذربایجان و کاردست هنرمندان به نام اصفهانی مثل محمد رضا و علی اکبر اصفهانی است.

همه امکانات تفریحی و گشت وگذارجمعی و خانوادگی در این میدان وجود دارد و با توقف در این مکان زمان طولانی را صرف بازدید از بناهای تاریخی آن خواهید کرد.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مساجد ایران است که تاریخ ساخت آن به دوره سلجوقیان بازمی‌گردد. این مسجد با معماری منحصربه‌فرد خود، شامل گنبدها و مناره‌های زیبا، یکی از مهم‌ترین آثار معماری اسلامی به شمار می‌رود.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون یکی دیگر از بناهای تاریخی اصفهان است که در دوره صفویه ساخته شده است. این کاخ با باغ‌های زیبا و استخر بزرگی که در مقابل آن قرار دارد، یکی از بهترین نمونه‌های معماری صفویه محسوب می‌شود.

بازار بزرگ اصفهان

بازار بزرگ اصفهان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای ایران است که تاریخ آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. این بازار شامل انواع فروشگاه‌ها و کارگاه‌های هنری است که می‌توانید در آن‌ها انواع صنایع دستی و سوغاتی‌های محلی را بیابید.

منار جنبان

منار جنبان یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است. این مناره‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با تکان دادن یکی از آن‌ها، مناره دیگر نیز به حرکت درمی‌آید. این پدیده به دلیل ساختار خاص این مناره‌ها است که هر کسی را متحیر می‌کند.

خانه تاریخی بروجردی‌ها

خانه تاریخی بروجردی‌ها یکی از نمونه‌های بارز معماری دوران قاجار در اصفهان است. این خانه با تزئینات گچبری و نقاشی‌های دیواری زیبا، یکی از جذاب‌ترین خانه‌های تاریخی اصفهان محسوب می‌شود.

باغ گل ها

باغ گل های اصفهان مجموعه عظیم تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی است که در حاشیه جنوب شرقی میدان عظیممهر و در نزدیکی رودخانه زاینده رود تاسیس شده است. این باغ شامل باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، چنیدن آب نما، برکه، آمفی تئاتر در فضای باز، مجموعه پرچین، طرح فرشی ایرانی و غیره می گردد. شما در این باغ می توانید شاهد معماری اصیل ایرانی نیز باشید، چون در ساخت این باغ از سبک باغ های ایرانی قدیمی هم استفاده شده است. اگر به اصفهان رفتید، حتما سری به این باغ بزنید و از زیبایی های طبیعی آن لذت ببرید.

قلعه سارویه

قلعه سارویه که نام های دیگری مانند کهن دژ و تپه اشرف نیز دارد، در کنار پل شهرستان و ضلع شمالی زاینده رود قرار گرفته است. گفته می گردد در این بنا کتاب های زیادی نگهداری می شد و در حمله اعراب به ایران ویران شد و امروزه تنها بقایای آن به صورت تپه ای باقی مانده که مردم آن را تپه اشرف می نامند. بعضی از تاریخ شناسان قدمت این بنا را به تهمورس، سومین پادشاه سلسله پیشدادیان نسبت می دهند. اما بعضی دیگر معتقدند این بنا در دوران گشتاسب، از پادشاهان کیانی ساخته شده است. این اثر در 26 ابان 1375 به شماره 1770 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پارک ناژوان

پارک ناژوان یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های اصفهان است که در حاشیه زاینده‌رود قرار دارد. این پارک با فضای سبز گسترده و امکانات فراوان، مکانی عالی برای گذراندن یک روز خوب با خانواده و دوستان است.

مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ یکی از آثار به جا مانده از دوره صفویه است که با معماری بی‌نظیر و کاشی‌کاری‌های زیبا، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان به شمار می‌رود. این مدرسه قدیمی که امروزه به عنوان حوزه علمیه مورد استفاده قرار می‌گیرد، از لحاظ هنری و تاریخی بسیار ارزشمند است.

محله جلفا

محله جلفا یکی از قدیمی‌ترین محله‌های ارمنی‌نشین اصفهان است که با خیابان‌های سنگفرش و خانه‌های تاریخی، فضایی بسیار جذاب و دیدنی دارد. این محله با کلیساها و کافه‌های متعدد، یکی از بهترین مکان‌ها برای گذراندن اوقاتی دلنشین در اصفهان است.

باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین باغ‌های پرندگان در ایران است. این باغ با انواع پرندگان نادر و زیبا، مکانی عالی برای علاقه‌مندان به طبیعت و پرندگان است.

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر اصفهان یکی از بهترین مکان‌ها برای علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی است. این موزه با نمایشگاه‌های دائمی و موقت، آثار هنرمندان ایرانی و بین‌المللی را به نمایش می‌گذارد.

برج کبوترخانه

برج کبوترخانه یکی از معماری‌های خاص و جالب اصفهان است که برای نگهداری کبوترها ساخته شده است. این برج‌ها که در گذشته نقش مهمی در کشاورزی و تولید کود طبیعی داشته‌اند، امروزه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان شناخته می‌شوند.

حمام علی‌قلی آقا

حمام علی‌قلی آقا یکی از حمام‌های تاریخی اصفهان است که به دوره صفویه بازمی‌گردد. این حمام با معماری زیبا و تزئینات کاشی‌کاری، یکی از مکان‌های دیدنی اصفهان است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

نتیجه‌گیری

اصفهان شهری است که با تاریخ و فرهنگ غنی خود، جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در دل خود جای داده است. از مساجد زیبا و بازارهای قدیمی گرفته تا کاخ‌ها و باغ‌های خیره‌کننده، این شهر هر گردشگری را محو زیبایی‌های خود می‌کند. با بازدید از این مکان‌های دیدنی، تجربه‌ای بی‌نظیر از سفر به اصفهان خواهید داشت که تا همیشه در خاطر شما باقی خواهد ماند. پس هر زمان که به اصفهان سفر کردید، حتماً این مکان‌های کمتر شناخته شده اما بسیار زیبا را در لیست بازدیدهای خود قرار دهید.

انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 81688

به "جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید