تکمیل سد بش قارداش در اولویت نیست

به گزارش مجله سرگرمی، سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: در حال حاضر اولویت وزارت بهداشت برای تکمیل پروژه های سد سازی مربوط به سدهایی است که متعلق به تامین آب شرب هستند.

تکمیل سد بش قارداش در اولویت نیست

مرتضوی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به اینکه عملیات ساخت این پروژه در سال 92 آغاز شد، افزود: کاربری این سد کشاورزی و گردشگری است به همین علت در حال حاضر جز پروژه های اولویت دار وزارت نیرو برای تکمیل نیست.

وی ادامه داد: هدف از اجرای این پروژه ذخیره سازی آب رودخانه فیروزه در پشت سد و پمپاژ آن به باغات پایین دست که حدود 800 هکتار می شود، در زمان کمبود است. هم اکنون این پروژه 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن به 35 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اینکه مدت پیمان این پروژه 14 ماهه بوده اما هم اکنون نیمه کاره رها شده است.

پیش از این جواد مشکینی، مدیر پیشین دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرده بود: رودخانه فیروزه یکی از یکی از رودخانه های موجود در شهرستان بجنورد است که مقدار قابل توجهی از آن در فصل بهار و تابستان به مصرف بخش کشاورزی می رسد اما در فصل زمستان با توجه به اینکه امکان ذخیره سازی خاصی وجود ندارد مقداری از آن استفاده نمی شود.

وی تاکید کرد: البته بخشی از آب این رودخانه نیز آب آب خوان شهرستان بجنورد را تأمین می کند.

به گفته مشکینی، دبی آب رودخانه فیروزه در محل بش قارداش در فصل تابستان 40 تا 50 لیتر بر ثانیه و در زمستان 200 لیتر بر ثانیه است.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 24812

به "تکمیل سد بش قارداش در اولویت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل سد بش قارداش در اولویت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید