تپه 7هزارساله دشت بهشت معین عرصه و حریم شد

به گزارش مجله سرگرمی، تپه 7هزارساله دشت بهشت که مدت هاست بر اثر انجام فعالیت های عمرانی و کشاورزی آسیب دیده است به منظور محافظت و کاهش صدمات به این محوطه تاریخی مشخص عرصه و حریم شد.

تپه 7هزارساله دشت بهشت معین عرصه و حریم شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد احمدی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز شنبه 12 آبان 97 با اعلام این خبر و با اشاره به این نکته که افزایش جمعیت و نبود توسعه اقتصادی در بخش های مختلف سبب رشد و گسترش شهرها و به تبع آن حاشیه نشینی شده توضیح داد: درحال حاضر با گسترش و توسعه روزافزون بافت و معابر شهری، تپه دشت بهشت در شرایط حفاظتی نامناسبی قرار گرفته است.

او اضافه نمود: از این رو روشن کردن وضعیت عرصه و حریم دشت بهشت و ارایه ضوابط حفاظتی مناسب برای آن کاملاً ضروری به نظر می رسد.

این باستان شناس با اشاره به تسطح تپه در گذشته و استفاده از آن به عنوان زمین فوتبال جوانان نصیر آباد مورد استفاده قرار می گرفته توضیح داد: این تپه که هم اکنون به محل دپوی نخاله های ساختمانی محمد شهر کرج تبدیل شده از وضعیت نامناسبی برخوردار است.

او اضافه نمود: در گذشته کوره آجرپزی و آسیاب آبی در سطح تپه وجود داشته ولی امروزه اثری از آنها جزء تنبوشه های سفالی انتقال آب به آسیاب اثری باقی نمانده است.

او با بیان اینکه طبق گفته اهالی محل در گذشته دو رشته قنات در ضلع غربی تپه وجود داشته که متاسفانه از بین رفته است گفت: نهرهای آبی در ضلع غربی تپه با جهت شمالی- جنوبی و نهر آبی در ضلع جنوبی آن با جهت تقریبا شرقی غربی وجود دارد.

او اضافه نمود: در ضلع شمالی تپه جاده آسفالته ای (خیابان دشت بهشت دوم) با جهت غربی شرقی و منازل مسکونی، در ضلع شرقی اراضی بایر ، در ضلع جنوبی اراضی کشاورزی و در ضلع غربی منازل مسکونی و سالن ورزشی سپاه واقع شده است.

تخریب قسمت هایی از تپه

احمدی توضیح داد: شهرداری با ساخت خیابان و صدور مجوز ساخت و ساز در ضلع شمالی و مخالفت نکردن با دپوی نخاله در سطح تپه ، کشاورزان با انجام فعالیت های کشاورزی و تسطیح تپه در ضلع شرقی و جنوبی و سپاه با ساخت سالن ورزشی در ضلع غربی باعث تخریب قسمت هایی از تپه شده است.

او اظهار کرد: بر اساس داده های فرهنگی به دست آمده ، آثاری از دوران پیش از تاریخ (هزاره های پنجم ، چهارم و اول پیش از میلاد) ، دوره تاریخی و دوره اولیه اسلامی در تپه دشت بهشت قابل شناسایی است.

به گفته این باستان شناس ، ابوالقاسم حاتمی سرپرست هیئت آنالیز و شناسایی آثار باستانی و فرهنگی تاریخی حوزه فرمانداری کرج بخش مرکزیاین تپه را در سال 1380 آنالیز و آثاری از دوران پیش از تاریخ و تاریخی مورد شناسایی قرار داد.

او اضافه نمود: تپه باستانی دشت بهشت توسط ابوالقاسم حاتمی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه عملیات معین عرصه و حریم تپه باستانی دشت بهشت با ایجاد 18 گمانه انجام گرفت اضافه نمود: عرصه و حریم درجه یک تپه با توجه به داده های فرهنگی به دست آمده از گمانه های حفرشده، عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در پیرامون تپه صورت گرفت.

برنامه گمانه زنی به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه دشت بهشت محمد شهر البرز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 5770

به "تپه 7هزارساله دشت بهشت معین عرصه و حریم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه 7هزارساله دشت بهشت معین عرصه و حریم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید