فراوری محصولات دامی در مرند 22 برابر شده است

به گزارش مجله سرگرمی، منوچهر رحمانی، در تبادل نظر با خبرنگاران، با تشریح عملکرد 40 ساله مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرند ابراز داشت: به جرات می توان گفت قبل از انقلاب کاری برای کشاورزی نشده و تمام اقدامات مربوط به بعد از انقلاب است و هر پیشرفتی قبل از انقلاب به دست خود مردم بوده و کار بزرگی قبل از انقلاب برای این قشر از جامعه صورت نگرفته است.

فراوری محصولات دامی در مرند 22 برابر شده است

وی با اشاره به تغییرات اساسی بخش کشاورزی در انقلاب اسلامی اضافه کرد: سطح زیر کشت اراضی کشاورزی شهرستان مرند حدود 93 هزار هکتار بود که بعد از قانون اصلاحات اراضی در سال 1342 تا به امروز ثابت مانده که از این میزان، حدود 49 هزار هکتار اراضی آبی و44هزار هکتار اراضی دیم است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند ادامه داد: اگر افزایش فراوری در بخش کشاورزی رخ داده ناشی از افزایش عملکرد در واحد سطح و افزایش سطح زیرکشت به وسیله سرمایه گذاری در این بخش بوده وگرنه سطح زیر کشت شهرستان یک هکتار هم اضافه نشده است.

رحمانی با بیان اینکه اجرای آبیاری تحت فشار قبل از انقلاب اسلامی وجود نداشت، اظهار داشت: امروز به برکت انقلاب اسلامی، بیش از 1800 هکتار از اراضی شهرستان مرند دارای آبیاری تحت فشار بوده که از محل اعتبارات بلاعوض دولت به کشاورزان و باغداران است.

وی میزان پوشش انحار کانال های عمومی قبل از انقلاب را صفر دانست و ادامه داد: اما در امسال این پوشش به 199 کیلومتر در کانال های درجه یک و درجه 2 رسید، همچنین در شهرستان مرند 360 رشته قنات وجود دارد که تا سال 1357 تنها 20رشته مرمت و بازسازی شده بود که امروز حدود 300 رشته لایروبی و مرمت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند با اشاره به اینکه این شهرستان قبل از انقلاب سد خاکی نداشت، اظهار داشت: امروز شهرستان مرند دارای 7 باب سد خاکی استف بند انحرافی تا سال 57 اجرا نشده بود اما امروز 18 باب بند انحرافی کار شده است.

رحمانی با اشاره به پیشرفت چشمگیر فراوری محصولات زراعی، باغی و دامی در مرند مطرح کرد: کل محصولات باغی شهرستان مرند تا قبل از انقلاب، 34 هزار تن بود که امروز نزدیک به 4 برابر افزایش یافته است، فراوری محصولات زراعی نیز بیش از 6 برابر شده و به بیش از 236 هزار تن رسیده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند همچنین از افزایش 22 برابر فراوری محصولات دامی در مرند اطلاع داد و گفت: تا سال 1357 فراوری گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، شیر خام، ماهی و عسل در مجموع 2 هزار و 740 تن بود که امروز این رقم 22 برابر افزایش یافته است.

افزایش 21 برابری تجهیزات کشاورزی مرند

وی در ادامه با مثبت ارزیابی کردن پیشرفت مکانیزاسیون کشاورزی اذعان داشت: تعداد تراکتور و کمباین تا سال 1357 در شهرستان مرند حدود 70 دستگاه بود که امروز با افزایش 21 برابری به هزار و 470 دستگاه رسیده است.

رحمانی با بیان اینکه محصولات فراوریی شهرستان علاوه بر مصرف خود شهرستان به سایر شهرستانها، استانها و کشورهای خارجی صادر می گردد، گفت: 15 درصد محصولات باغی و خشکبار به مصرف خود شهرستان رسیده، 25 درصد به سایر شهرستان ها و 60 درصد به سایر کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می گردد.

وی با اشاره به افزایش 5 و نیم برابر مجموع فراوریات کشاورزی شهرستان مرند در مقایسه با قبل از انقلاب ابراز داشت: روستاها محیط اصلی فراوریات کشاورزی به شمار می روند و افتخارات فعلی در فراوری به خاطر تفکر انقلابی در فراوری است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند همچنین گفت: یکی از ضعف هایی که در جهاد کشاورزی وجود دارد این است که نتوانسته ایم کارهای مثبت و فراوانی را که بعد از انقلاب صورت گرفته آن گونه که باید به سمع و بصر عموم مردم برسانیم.

رحمانی در خاتمه با اشاره به لوله گذاری 265 کیلومتر در پایاب چاه ها و احداث 120 کیلومتر جاده بین مزارع، فراوری محصولات استراتژیک نظیر گندم، لبنیات و گوشت در شهرستان مرند را بعد از انقلاب اسلامی قابل توجه برشمرد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 11222

به "فراوری محصولات دامی در مرند 22 برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری محصولات دامی در مرند 22 برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید