توسعه چاپگر زیستی برای درمان سوختگی های شدید

یک تیم از پژوهشگران دانشگاه تورنتو کانادا اخیرا پیروز به توسعه چاپگر 3 بعدی پوست شده اند که با چاپ سلول های جدید پوست بطور مستقیم روی جراحت، سوختگی های شدید را درمان می نماید.

توسعه چاپگر زیستی برای درمان سوختگی های شدید

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی کاتالوگ a4 از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، اگرچه این سیستم جدید در مراحل اولیه توسعه است، اما در نهایت ممکن است راهی برای معالجه بیمارانی که جراحات سوختگی آنها بیش از حد گسترده و شدید است فراهم کند و جایگزینی خوب برای عمل جراحی پرهزینه پیوند پوست گردد.

پیوند پوست یا گرافت پوستی(Skin grafting) مدلی از جراحی پیوند بوده که بر روی منطقه ای از پوست که بر اثر عواملی فاقد بافت طبیعی شده، انجام می گیرد.

پروفسور الکس گونثر(Axel Günther) از دانشگاه تورنتو گفت: پیوند پوست، در جایی که بافت آسیب دیده برداشته شده و با پوست گرفته شده از ناحیه دیگری از بدن بیمار جایگزین گردد، یک روش درمانی استاندارد برای سوختگی های جدی است. با این وجود، در مواردی که بیمار دچار سوختگی شدید با عمق زیاد است که در آن هر دو لایه فوقانی و تحتانی پوست از بین رفته است همواره پوست سالم به اندازه کافی برای استفاده باقی نمی ماند. در حالی که گزینه های دیگری از جمله داربست هایی با استفاده از کلاژن گاوی یا جایگزین های مهندسی شده پوست که در شرایط آزمایشگاهی رشد نموده اند نیز وجود دارد اما هیچ کدام ایده آل نیستند. داربست های کلاژن، برای بهبودی کامل به بافت ها و سلول های اطراف زخم متکی هستند، در حالی که جایگزین های پوستی درون کشتگاهی می توانند هفته ها طول بکشد تا بازسازی شوند و وقتی که منطقه سوختگی گسترده باشد به سختی می توان آن را بر روی پوست بیمار قرار داد.

برای رفع کردن این چالش ها، پژوهشگران کانادایی یک دستگاه طراحی نموده تا ورق های پیش ساز را مستقیماً روی زخم هایی با هر اندازه، شکل یا توپوگرافی قرار می دهد. این ماده از جوهر زیستی مبتنی بر فیبرین توسط سلول های استرومایی مزانشیمی(MSC) تزریق شده که از رشد سلول های موضعی حمایت می نمایند و در پاسخ ایمنی بدن یاری می نمایند، استفاده می نماید. این ماده مستقیماً روی زخم غلتک نرم دستگاه چاپ می گردد.

فیبرین رشته هایی پلاتینی هستند که هنگام انعقاد خون در بدن از فیبرینوژن ایجاد می شوند و با ایجاد شبکه تور مانند نقش مهمی در تشکیل لخته خون دارند.

دکتر مارک جشکه(Marc Jeschke) مدیر پزشکی مرکز رز تیلی برن(Ross Tilley Burn Centre) در مرکز علوم سلامت سانی بروک(Sunnybrook) در تورنتو، گفت: به طور کلی، سطح زخم هایی که ما این دستگاه را برای آنها طراحی کردیم صاف نیستند. مهمترین مزیت دستگاه این است که می تواند یک لایه جوهر زیستی را به طور یکنواخت بر روی سطوح ناصاف قرار دهد.

در این مطالعه ما توسط این دستگاه آزمایشی را بر روی خوک ها انجام دادیم و پس از آن مشاهده کردیم که زخم های تحت درمان با سلول های استرومایی مزانشیمی در مقایسه با زخم های درمان نشده و آنهایی که با داربست کلاژن درمان شده بودند بسیار متفاوت بود و زخم های تحت درمان با سلول های استرومایی مزانشیمی بسیار خوب بهبود یافته بودند.

یافته های این مطالعه در مجله Biofabrication منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 بهمن 1398 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 65204

به "توسعه چاپگر زیستی برای درمان سوختگی های شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه چاپگر زیستی برای درمان سوختگی های شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید