تعرض دوباره به غار تاریخی اسپهبد خورشید ؛ لانه دیو هم در امان نماند ، ویدئویی از ادامه خاک برداری و معدن کاوی در حریم اثر باستانی

به گزارش مجله سرگرمی، معدن کاوی در حریم غار باستانی اسپهبد خورشید ادامه دارد و این اثر تاریخی و باستانی را در معرض تهدید و تخریب قرار داده است.

تعرض دوباره به غار تاریخی اسپهبد خورشید ؛ لانه دیو هم در امان نماند ، ویدئویی از ادامه خاک برداری و معدن کاوی در حریم اثر باستانی

خبرنگاران: تعرض به حریم غار اسپهبد خورشید سال هاست ادامه دارد. غاری که می تواند تبدیل به یکی از جاذبه های خاص گردشگری ایران باشد نه تنها جهت دسترسی مناسبی ندارد که معدن کاوی آن را تهدید می نماید. این چندمین بار است که ویدئوهایی از فعالیت ماشین آلات سنگین در نزدیکی غار اسپبهد خورشید منتشر می شود. این ویدئو را ببینید:

غار اسپهبد خورشید بر سر راه تهران به سوادکوه در ناحیه دوآب در 19 کیلومتری شهر پل سفید در سوادکوه مازندران واقع شده است. این غار در متون تاریخی به نام طاق عایشه گرگیلی دژ نیز خوانده شده است. در زبان مردم منطقه سوادکوه این غار به نام لاپ کمر معروف است. همچنین مردم روستاهای اطراف این غار را به نام دیوکالی به معنای لانه دیو می شناسند.

درباره وجه تسمیه طاق عایشه گرگیلی دژ چنین نقل شده است که زنی به نام عایشه در این دژ متحصن شده بود و جمعی از دزدان و راهزنان را به دور خود جمع نموده بود و کرکیل (غارت) می کردند از این جهت آن را عایشه کرکیل دژ گفته اند. همچنین در نزدیکی این غار بقایای قلعه ای واقع شده است که به قلعه باجیگران معروف است.

قوس دهانه غار، یکی از عظیم ترین دهانه های غار طبیعی جهان است. طول قوس طاق طبیعی و عظیم غار چهل متر بوده و درون غار به صورت تالاری بیضی شکل به درازای 75، عرض 25 و ارتفاع 15 متر است. در برابر غار دیواری با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد. بنای این دیوار به دوره ساسانیان بازمی شود. در مقابل غار پرتگاه مهیبی واقع شده است که ورود به آن را بسیار مشکل می سازد. به دلیل وجود آب آشامیدنی در غار، در گذشته امکان مقاومت به مدت طولانی در آن وجود داشته است.

داخل غار دارای اتاق هایی است که قدمت ساخت آن ها به دوره ساسانیان بازمی شود. این غار در فهرست آثار ملی ایران واقع شده است و برای ثبت جهانی آن نیز پرونده ای تشکیل شده است. با این وجود معدن ماسه فعال در مجاورت آن در حال لطمه زدن به آن هستند.

در سال 761 میلادی، اسپهبد خورشید نوه اسپهبد فرخان بزرگ از خاندان گاوبارگان بر منطقه مازندران حکومت می کرد. همزمان، مهدی پسر منصور عباسی حاکم ری شد و تصمیم گرفت پس از سال ها مازندران را به تسخیر اعراب درآورد. مهدی با نیرنگ از در دوستی با اسپهبد خورشید درآمد و ضمن ارسال هدایایی، از او خواست تا اجازه دهد قسمتی از لشکریانش از تنگه رود طالار گذشته و از راه دریا به خراسان بروند. اسپهبد خورشید فریب این نیرنگ را خورد و اجازه عبور را صادر کرد. مهدی، دو سپاه را از گرگان و شاه کوه روانه و آمل را تصرف کرد. اسپهبد خورشید که غافلگیر شده بود، همسر، دختران و ثروتش را در این غار گذاشت و برای تهیه سپاه به دیلمستان رفت.

بر اساس بعضی منابع، سپاه اعراب به مدت سه ماه در پایین غار بودند و به فکر چاره برای نفوذ به این غار بودند. پایان با مسموم کردن سرچشمه های آب غار پیروز شدند بانو نی کلا همسر اسپهبد خورشید را به همراه دخترانش به قتل برسانند. اسپهبد خورشید هنگامی که شایعه اسارت همسر و فرزندانش را شنید، خودکشی کرد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: چمدان
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 40130

به "تعرض دوباره به غار تاریخی اسپهبد خورشید ؛ لانه دیو هم در امان نماند ، ویدئویی از ادامه خاک برداری و معدن کاوی در حریم اثر باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرض دوباره به غار تاریخی اسپهبد خورشید ؛ لانه دیو هم در امان نماند ، ویدئویی از ادامه خاک برداری و معدن کاوی در حریم اثر باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید