تصمیم گیری برای کشت تابستانه

به گزارش مجله سرگرمی، نسیم زمانی- اصفهان- خبرنگار:بهمن ماه سال گذشته بود که تصمیم بر بازگشایی زاینده رود برای مدت محدودی گرفته شد و به دنبال این اتفاق، اصفهان با بارش های متناوبی روبه رو شد که تصوراتی مبنی بر احتمال طولانی شدن زمان جاری بودن زاینده رود را ایجاد کرد.

تصمیم گیری برای کشت تابستانه

اکنون سوال آن است که به دنبال بارش های اخیر برف و باران در شرق و غرب استان اصفهان، این جاری بودن تا چه زمان ادامه دارد و آیا کشاورزان برای کشت تابستانه خود می توانند به جاری بودن این رود امیدوار باشند. در این باره حسین محمدرضایی عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان، با خبرنگاران گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید.

  • با توجه به بارندگی های اخیر، آیا زمان جاری بودن زاینده رود طولانی تر خواهد بود؟

بر اساس مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود توسط وزارت نیرو قرار بر آن بود که تا 20 خرداد زاینده رود جاری باشد. بعد از آن هم وزارت نیرو تصمیمی برای جریان آب نگرفته است که باید هرچه سریع تر این تصمیم اتخاذ شود تا کشت تابستانه کشاورزان به موقع انجام شود.

  • آبی که فعلا جاری است تا چه میزان در رونق کار کشاورزان موثر بوده است؟

آبی که در زمان حال برای کشاورزی رهاسازی شده برای کشت غله در نظر گرفته شده است و به علت تاخیر در کشت غله، شاهد افت عملکرد محصول غله کشاورزان خواهیم بود و به همین دلیل، درآمد چندانی نصیب کشاورز نخواهد شد. باید شورای هماهنگی زاینده رود هرچه زودتر جلسه ای برگزار و برای در نظر دریافت آب در فصل تابستان به کشاورزان مصوبه ای ابلاغ کند. در زمان حال، کشت نیمه کاره کشاورزان با آبی که رهاسازی شده است به ثمر می نشیند، اما برای ادامه کشت و کشت تابستانه کشاورزان باید آب تا اواخر شهریور باز باشد.

  • ازدیدگاه شما چنین اقدامی چقدر امکان پذیر است؟

اگر در سال جاری با این حجم از بارندگی آب صیفی به کشاورزان داده نشود، پس چه زمانی شاهد احقاق حقوق حقابه داران و کشاورزان خواهیم بود؟ طی سال های قبل، میانگین بلندمدت بارندگی حوضه کوهرنگ از سرشاخه های زاینده رود 1350 میلی متر بوده است که در مقایسه با سال جاری با بارندگی بیش از میانگین، باید آب کشت کشاورزی و آب محیط زیست به صورت کامل محقق شود.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 26289

به "تصمیم گیری برای کشت تابستانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم گیری برای کشت تابستانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید