تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه، کمیته رجیستری تدبیر کند

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، خرداد ماه امسال بود که انتها سامانه های گذرنامه نیروی انتظامی و ثبت تلفن همراه مسافری گمرک ایران به یکدیگر متصل شدند که با رویه جدید هر مسافر واقعی در سال می تواند تنها یک دستگاه تلفن همراه از خارج کشور وارد کند.

تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه، کمیته رجیستری تدبیر کند

اگرچه با این اقدام تا حدود زیادی بساط واردات گوشی مسافری که در واقع تطهیری برای قاچاق بود، برچیده شد اما انجام آن با تاخیر و وعده و وعیدهای مکرر متولیان امر (گمرک ایران، وزارت ارتباطات و وزارت صمت) صورت پذیرفت. متاسفانه به تعویق افتادن های مکرر اتصال سامانه مسافری گمرک به سامانه گذرنامه ناجا باعث شد که شرکت های واردکننده هیچ انگیزه ای برای ورود به بازار تلفن همراه نداشته باشند و واردات تجاری تلفن همراه در سال 97 مختل شود و عملاً بیش از یک سال، بازار موبایل از شرایط تعادلی خارج شد.

در همان ایام خبرنگاران کارنامه یکساله واردات گوشی های تلفن همراه مسافری را مورد بررسی قرار داد و در گزارشی تحلیلی با عنوان واردات گوشی مسافری چگونه بازار موبایل را به هم ریخت؟ به این موضوع پرداخت.

اخیرا نیز پس از 4 ماه که از سرانجام چالش گوشی های مسافری می گذرد، انتشار دو اطلاعیه جدید سامانه همتا (متعلق به ستاد مشاخصه با قاچاق کالا) مبنی بر شکسته شدن رکورد واردات تجاری تلفن همراه و سوء استفاده از اطلاعات هویتی حجاج برای ثبت گوشی های مسافری قاچاق ما را بر آن داشت که به سراغ حمیدرضا دهقانی نیا مدیرکل نظارت بر سامانه های الکترونیکی و هوشمند ستاد مشاخصه با قاچاق کالا و ارز برویم تا اطلاعات بیشتری درباره این موضوعات و نتایج اتصال سامانه ناجا و گمرک کسب کنیم.

حمیدرضا دهقانی نیا که سخنگوی طرح رجیستری نیز هست، در این گفت وگو درباره موضوعاتی همچون آخرین وضعیت شرکت های واردکننده گوشی های تلفن همراه تجاری، سامانه جامع گارانتی و الزام ثبت شناسنامه گارانتی در این سامانه توسط شرکت های واردکننده گوشی تلفن همراه، انحصار واردات در بازار موبایل، شرایط ورود شرکت های جدید واردکننده به بازار موبایل، سوء استفاده از اطلاعات هویتی مسافران جهت ثبت مسافری گوشی های قاچاق، راهکاری برای تشخیص گوشی قاچاق از گوشی مسافری واقعی ،چگونگی دسترسی متخلفان به اطلاعات هویتی حجاج برای ثبت گوشی مسافری و ایام اربعین و امکان سوء استفاده گسترده از رویه واردات مسافری توضیحاتی ارائه داد.

مشروح گفت وگوی مهر با مدیرکل نظارت بر سامانه های الکترونیکی و هوشمند ستاد مشاخصه با قاچاق کالا و ارز را در ادامه می خوانید:

یکی از نگرانی هایی که بعد از اتصال سامانه گمرک به ناجا وجود داشت، موضوع عدم توان شرکت های واردکننده برای تامین نیاز بازار تلفن همراه بود. در حال حاضر و بعد از گذشت سه ماه از اتصال سامانه گمرک به ناجا آیا عملکرد شرکت های واردکننده و میزان واردات تلفن همراه رضایت بخش بوده است؟

حمیدرضا دهقانی نیا: در ماه های گذشته به خصوص بعد از اتصال سامانه گمرک به ناجا و کاهش واردات مسافری گوشی تلفن همراه، شک و تردیدها در خصوص عملکرد شرکت های واردکننده گوشی تلفن همراه و احتمال موفقیت آنها برای تامین نیاز بازار وجود داشت که بر اساس آمارهای منتشر شده توسط سامانه رجیستری، این شرکت ها توانسته اند از عهده تعهدات خود برآیند و اعتماد به آنها موفقیت آمیز بوده است.

آمار واردات گوشی تلفن همراه پس از ضابطه مند شدن واردات مسافری به این صورت است که در خردادماه سال جاری 350 هزار گوشی تلفن همراه وارد کشور شد که 53 درصد آنها را گوشی های هوشمند تشکیل می دادند، همچنین این مقدار در تیرماه به 530 هزار گوشی تلفن همراه رسید که 60 درصد آن ها گوشی های هوشمند بودند و در مردادماه نیز 900 هزار گوشی تلفن همراه وارد کشور شد که 65 درصد آن جز گوشی های هوشمند بوده و در نهایت تا ابتدای 26 شهریور ماه نیز بیش از یک میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه به طور رسمی وارد کشور شده که 65 درصد آنها جزو گوشی های هوشمند هستند.

یکی از معایب گوشی های مسافری نداشتن گارانتی و ارائه خدمات پس از فروش بود؛ آیا با رونق واردات گوشی های شرکتی این مشکل مرتفع شده است؟

ارائه نشدن خدمات پس از فروش مناسب و گارانتی کارآمد یکی از مسائل ورود گوشی های همراه به صورت مسافری بود اما در حال حاضر یکی از آورده های مهم طرح رجیستری گوشی تلفن همراه برای مردم، ارائه خدمات پشتیبانی و گارانتی به صورت شفاف و معتبر است چرا که با توجه به واردات رسمی گوشی تلفن همراه و قاعده گذاری های جدید صورت گرفته در قالب طرح رجیستری، شرکت های ارائه دهنده خدمات پس از فروش از ابتدا معین شده و با توجه به تعهداتی که شرکت های واردکننده به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می دهند این خدمات به صورت الزامی به مردم ارائه می شود و عدم ارائه آنها می تواند به صورت قانونی پیگیری شود.

بر اساس شرایط جدید، گارانتی معنای واقعی خود را پیدا کرده و با همکاری سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سامانه ای تحت عنوان سامانه جامع گارانتی در بستر سامانه جامع تجارت پیاده سازی شده است که با توجه به ابلاغ سازمان حمایت به کلیه شرکت های واردکننده گوشی تلفن همراه، این شرکت ها موظف شده اند که شناسنامه گارانتی خود را در این سامانه ثبت و تائیدیه مربوطه را دریافت کنند و این اتفاق یکی از قول هایی بود که ما در اجرای طرح رجیستری به مردم دادیم.

برخی از مخالفان طرح این ادعا را مطرح می کنند که طرح رجیستری باعث بوجود آمدن انحصار در واردات تلفن همراه شده است. لطفا نظر خود را در این خصوص بفرمایید.

بر اساس آمار واردات رسمی گوشی های تلفن همراه از خردادماه سالجاری، 99 شرکت وارد کننده گوشی تلفن همراه با از بین رفتن انحصار در واردات این کالا توانسته اند در سامانه جامع تجارت ثبت سفارش کنند و به علاوه در این مدت 83 شرکت اقدام به واردات تلفن همراه کرده اند که این آمار نشان می دهد اعتماد به واردکنندگان جدید رضایت بخش بوده است.

آیا وعده های وزارت صمت در خصوص تسهیل واردات تلفن همراه محقق شده است و شرایط برای ورود شرکت های جدید به این حوزه به چه صورت است؟

بعد از اجرای کامل طرح رجیستری و به طور معین بعد از اتصال سامانه گمرک و ناجا و همچنین ضابطه مند شدن واردات گوشی تلفن همراه به صورت مسافری و افزایش واردات رسمی این کالا، دیگر با انحصار واردکنندگان گوشی تلفن همراه روبرو نیستیم.

در حال حاضر 136 شرکت واردکننده مجوز معتبر واردات تلفن همراه دارند که از این میان بیش از 40 شرکت جدید در 4 ماه اخیر اقدام به دریافت مجوز واردات کرده اند که این امر نشان می دهد وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تسهیل واردات گوشی همراه بدون انحصار محقق شده است و فرآیند واردات تسریع شده و شفاف و قابل رصد است.

در هفته های اخیر اخبار مربوط به سوء استفاده از اطلاعات هویتی مسافران جهت ثبت مسافری گوشی های قاچاق دوباره داغ شد. با توجه به این موضوع که واردات تجاری تلفن همراه افزایش چشمگیری یافته است، انگیزه این افراد برای ثبت مسافری گوشی های قاچاق چیست؟

اصلی ترین انگیزه برای سوء استفاده از رویه ثبت مسافری تلفن همراه را می توان صرفه اقتصادی بالای آن دانست. در این روش تلفن همراه به صورت قاچاق وارد کشور می شود؛ درنتیجه شخص قاچاقچی هزینه های تجارت قانونی را نمی پردازد. همچنین طبق قوانین امور گمرکی، شخص مسافر به شرط غیرتجاری بودن می تواند تلفن همراه خود را با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص کنند.

اما از آنجایی که سود بازرگانی تلفن همراه حداقل مقدار ممکن و برابر با یک درصد است، لذا واردات مسافری صرفاً با سود بازرگانی 2 درصد انجام می شود؛ مضاف بر اینکه به هر دستگاه تلفن همراه معافیت 80 دلاری از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تعلق می گیرد که همین موضوع به یکی از مشوق های اصلی برای سوء استفاده از این رویه تبدیل شده است. از طرفی موضوع فرار اقتصادیاتی نیز مطرح است و از شخص قاچاقچی در سرانجام سال هیچ گونه حسابرسی اقتصادیاتی صورت نمی پذیرد.

همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا ثبت مسافری گوشی های قاچاق دارای صرفه اقتصادی بالایی باشد و این انگیزه کماکان برای افراد سودجو وجود دارد که دستگاه های قاچاق را به صورت مسافری ثبت کنند.

در واقع می توان گفت سامانه ثبت گوشی مسافری در حال حاضر بیشتر به بستری برای ثبت گوشی های قاچاق تبدیل شده است تا گوشی های مسافری واقعی؟ راهکاری برای تشخیص گوشی قاچاق از گوشی مسافری واقعی وجود ندارد؟

بله همینطور است. مطابق قوانین و مقررات موجود (ماده 17 قانون مقررات صادرات و واردات، ماده 31 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ماده 138 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی)، مسافری که وارد کشور می شود علاوه بر وسائل شخصی خود می تواند به شرط غیرتجاری بودن در سال یک بار کالای همراه خود به ارزش حداکثر (80 دلار) را با معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و مازاد بر ارزش مذکور را با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص کنند.

متاسفانه در فرآیند فعلی ثبت تلفن همراه مسافری که از طریق سامانه گمرک و به صورت غیرحضوری انجام می پذیرد، صرفاً ورود به کشور فرد متقاضی بررسی می شود و هیچ گونه سازوکاری برای احراز این موضوع که آیا گوشی تلفن همراه واقعاً همراه مسافر وارد کشور شده است یا خیر وجود ندارد. از همین رو برخی افراد سودجو با سوء استفاده از این تسهیلات درنظر گرفته شده برای مسافران، اقدام به رجیستر کردن گوشی های قاچاق می کنند.

یقیناً ادامه روند ثبت غیرحضوری گوشی های مسافری که یک اقدام موقتی در شروع طرح رجیستری بوده است، باعث استمرار این معضل می شود که در این خصوص ضروری است گمرک ایران با همکاری سایر اعضای کمیته راهبری طرح رجیستری هرچه سریع تر اقدامات لازم برای اصلاح رویه ثبت مسافری را در دستور کار قرار دهند.

متخلفانی که از اطلاعات هویتی حجاج سوء استفاده کرده اند، چگونه به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده اند؟

البته این موضوع فقط مختص به حجاج نیست و امکان سوء استفاده از اطلاعات هویتی تمامی مسافرانی که به تازگی وارد کشور شده اند، وجود دارد. متخلفان به دو صورت به اطلاعات مسافران دست پیدا می کنند.

در حالت اول متخلفان از طریق برخی دفاتر مسافرتی و یا هر مجموعه ای که اطلاعات مسافران را در اختیار دارد به کد ملی و شماره گذرنامه مسافران دست پیدا می کند. سپس بدون اطلاع مسافر و از طریق تبانی با برخی از دفاتر صدور سیمکارت اقدام به صدور سیمکارت بنام شخص مسافر کرده و سپس با استفاده از این اطلاعات اقدام به ثبت تلفن همراه مسافری می کنند. در این خصوص دفاتر مسافرتی، کاروان های زیارتی و سایر مجموعه های مشابه باید نسبت به حفظ و حراست از اطلاعات مشتریان خود نهایت دقت را به خرج دهند و اگر از سوی مسافران شکایتی در این مورد واصل شود، قطعاً از سوی نهادهای نظارتی مربوطه قابل پیگیری است. به علاوه نهادهایی که متولی صدور سیمکارت و نظارت بر آن هستند از جمله سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و اپراتورهای تلفن همراه باید در این خصوص اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهند که البته طبق اظهارات جناب آقای فلاح ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تاکنون چندین دفتر فروش مربوط به اپراتورها به علت تخلف در ارائه سیم کارت رایگان برای حجاج به منظور سوءاستفاده از آن برای رجیستری گوشی قاچاق تعلیق شدند.

در حالت دوم شخص مسافر در ازای دریافت مبلغی و با رضایت شخصی، اقدام به فروش کد ملی و شماره گذرنامه خود می کند. باید به اطلاع مسافران گرامی برسانیم مطابق قوانین گمرکی درصورتی که شخص مسافر برای مصرف شخصی از خارج از کشور تلفن همراهی خریداری و با خود وارد کرده باشد، می تواند آن را ثبت نماید. درنتیجه اگر تلفن همراه با مسافر وارد نشده باشد، قانوناً مجاز نیست از طریق اطلاعات هویتی خود اقدام به ثبت تلفن همراه قاچاق نماید. این اقدام قطعاً مصداق شاخص خلاف اظهاری به گمرک بوده و مسئولیت حقوقی آن متوجه فرد مسافر خواهد بود.

با توجه به نزدیک بودن ایام اربعین و امکان سوء استفاده گسترده از رویه واردات مسافری، آیا تمهیدی برای مقابله با این معضل اندیشیده شده است؟

با توجه به در پیش بودن ایام زیارتی اربعین و تعداد قابل توجه زائران ایرانی، در صورتی که با استفاده از گذرنامه زائران ایرانی از واردات مسافری سوء استفاده شود، امکان ثبت تعداد قابل توجهی گوشی قاچاق به وجود خواهد آمد که یقیناً می تواند واردات رسمی و قانونی تلفن همراه را مختل کند و باعث تضییع حقوق دولت، بخش خصوصی و مصرف کننده شود.

لذا ضروری است نهادهای متولی طرح رجیستری در اسرع وقت راهکارهای خود برای پیشگیری از این قضیه را ارائه کنند. این راهکارها در جلسه آینده کمیته راهبری طرح رجیستری بررسی شده و تصمیمات نهایی پس از اتخاذ، اطلاع رسانی خواهد شد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 45806

به "تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه، کمیته رجیستری تدبیر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم قاچاق با واردات مسافری تلفن همراه، کمیته رجیستری تدبیر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید