بهروز بقایی؛ خالق آثار همواره سبز

به گزارش مجله سرگرمی، روزنامه جام جم: به این اسم ها دقت کنید: نوعی دیگر، دنیای شیرین، دنیای شیرین دریا، قطار ابدی و مثل زندگی. حتما دست تان آمده که این اسامی متعلق به کارنامه کارگردانی بهروز بقایی است، اما این تنها ویژگی مشترک این اسامی نیست.

بهروز بقایی؛ خالق آثار همواره سبز

تک تک آثاری که بقایی کارگردانی نموده، همان طور که از نام شان پیداست، سبز هستند و برگرفته از معنا و حس زندگی. بقایی نه فقط در آثارش که در ذات هم با سبزی و زندگی نسبتی دارد که در جنس نگاه و رفتارش مشهود است. به همین بهانه ها بود که فرزاد فره وشی درباره زندگی، آثار و دوران کارگردانی بقایی یک فیلم مستند ساخته است؛ فیلمی به نام و با تشکر از خانواده رجبی که پیوندی برقرار نموده بین سبزی و زندگی، آشتی طلبی و صلح، خانواده رجبی و بهروز بقایی و یاد خانه ای را زنده نموده که سبز است و همواره سبز.

مستندی که سبز شد

قرار بود سال 1389 مستندی درباره زندگی حرفه ای بهروز بقایی ساخته گردد. فرزاد فره وشی از همان سال هایی که سریال روزنه آبی را کارگردانی می کرد به این فکر افتاده بود، ولی با وجود آن که بهروز بقایی سرحال تر و پرنشاط تر و سلامت بود، نشد که این فیلم مستند ساخته گردد و بعد از آن هم تا همین سال گذشته میسر نشد.

فره وشی که با شاعرانگی بهروز بقایی آشنا بود، از دانش بالای او در حوزه ادبیات خبر داشت و بر این عقیده بود که بقایی در بازیگری صاحب سبک محسوب می گردد و از پیشگامان بازیگری در تلویزیون به شمار می رود، هر طور بود آستین همت بالا زد و مستند و با تشکر از خانواده رجبی را کارگردانی کرد.

مستند و با تشکر از خانواده رجبی در 120 دقیقه ساخته شده و دوران کارگردانی بهروز بقایی را روایت می نماید.

بقایی: مستند بر حقیقت پایدار است

مهرانه مهین ترابی، الهام پاوه نژاد، رضا فیاضی، اشکان اشتیاق، علیرضا رئیسی و مجید نیامراد تعدادی از بازیگرانی هستند که در خانه متعلق به خانواده رجبی یا همان خانه سبز بازی نموده اند و در مستند و با تشکر از خانواده رجبی حضور دارند. در کنار آن ها بهروز بقایی با شمایلی متفاوت تر از همواره ظاهر شده است؛ یک کارگردان جدی که شور و نشاط همیشگی بهروز بقایی را کمتر بروز می دهد، اما همچنان بهروز بقایی است با همه آن ویژگی هایی که از او سراغ داریم.

این بازیگر به جام جم گفته که یک ماه با این پروژه همکاری داشته، اما کارگردان خیلی بیشتر وقت گذاشته است. به اعتقاد او فیلم خوبی از کار درآمده و امیدوار است مردم بتوانند آن را تماشا نمایند و لذت ببرند.

او شرح داده که تاثیرگذاری فیلم مستند به مراتب متفاوت تر از فیلم داستانی است چرا که فیلم مستند ویژگی خاص خود را دارد و بر حقیقت پایدار است.

او به مهر گفته بخش هایی از این فیلم مستند در مراسم شب بهروز بقایی به نمایش درآمده و این مراسم نیز به همت کانون اندیشمندان اسلامی نشریه بخارا برگزار گردید، چرا که بقایی از علاقه مندان حوزه ادبیات است و به عنوان شاعر و نویسنده هم شناخته می گردد.

بقایی از این که به عنوان بازیگر در نقش خودش ظاهر شده و بعد از مدت ها در مقابل دوربین قرار گرفته احساس خوشایندی دارد و به مهر گفته است: با توجه به علاقه ام به شعر و ادبیات و تشابه تصویری با پدر شعر نوی ایران نیما یوشیج، بسیار دوست دارم اگر مستندی راجع به زندگی او ساخته شد، به جای این شاعر بزرگ نقش آفرینی کنم.

از دیگر اطلاعاتی که بقایی به مهر داده این است که چند پیشنهاد تازه دریافت نموده و شرح داده: در حال حاضر تئاتر بازی می کنم و چند پیشنهاد بازیگری فیلم و کارگردانی برای گروه کودک و نوجوان دارم که در حال آنالیز هستم. به تازگی مستند تهرانگردی را برای تلویزیون ضبط کردیم که در آن جا های دیدنی تهران از جمله کاخ ها و بنا ها و موزه ها را به عنوان مجری ـ بازیگر معرفی می کنم.

حضور 7 ساله بقایی در خانه سبز

و با تشکر از خانواده رجبی به گفته فرزاد فره وشی از آن جایی شروع می گردد که بهروز بقایی وارد آپارتمان خانواده رجبی می گردد؛ همان آپارتمانی که به خانه سبز شهرت پیدا کرد و گرچه امروز فرزند خانواده رجبی آنجا را به مطب دندانپزشکی بدل نموده، اما همچنان در یاد و خاطره بخش قابل توجهی از مردم ایران، سبز است و سبز خواهد ماند.

این مستند هفت سال از زندگی حرفه ای بقایی را نمایش می دهد؛ از سال 1372 که او به عنوان بازیگر سریال همسران به خانه سبز قدم گذاشت تا زمانی که سریال قطار ابدی را در آن خانه ساخت یعنی تا سال 1379.

فره وشی به جام جم می گوید که این هفت سال را در قالب یک داستان واقعی روایت نموده است؛ داستان کارگردانی که درباره صلح، دوستی، مهربانی، سبزی و شادی سریال می سازد، آن هم در خانه ای که با همت کسانی، چون بیژن بیرنگ و مسعود رسام و البته خانواده رجبی، تبدیل شده بود به جایی برای فراوری اولین سریال های تلویزیونی با آموزه هایی درباره همزیستی و همدلی و صلح و آشتی جویی.

نقش بی بدیل خانواده رجبی

و با تشکر از خانواده رجبی، سال هاست که به عنوان یک شوخی در فرهنگ شفاهی کشورمان جا گرفته و حالا تبدیل به نام یک فیلم مستند شده است. آن طور که کارگردان این مستند تعریف می نماید، به عنوان یک شوخی مطرح شد و بهروز بقایی از این شوخی به عنوان اسم مستندش استقبال کرد. فره وشی می گوید: عادت دارم قبل از کارگردانی، اسم اثرم را انتخاب می کنم تا حس و حالش را بهتر پیدا کنم. کمی برای انتخاب دچار مشکل شدیم. به شوخی گفتم: با تشکر از خانواده محترم رجبی و بهروز بقایی از این عنوان استقبال کرد.

گمانم این بود که با مستندی که قرار است بسازم، همخوانی نداشته باشد، ولی بعد احساس کردم می تواند عنوان جالبی باشد و حتی می توان به آن معنا داد. براساس خاطرات این کارگردان، حتی بازیگران این مستند هم از عنوان فیلم تعجب می کردند، اما شما در این اثر با کارگردانی روبه رو خواهید شد که روح آثارش با خانه سبز متعلق به خانواده رجبی پیوند خورده است. فره وشی معتقد است اگر این خانواده بر همه خرابی ها و به هم ریختگی های حین فراوری در خانه اش چشم پوشی نمی کرد، امروز از روح سبز آثاری که بقایی، بیرنگ و رسام ساخته اند، خبری نبود.

کی و کجا تماشا کنیم؟

آخرین مراحل صداگذاری فیلم و با تشکر از خانواده رجبی در حال اجرا است. فیلم آماده می گردد، اما هنوز پخش آن برنامه درستی ندارد. با تغییرات پیش آمده در سازمان سینمایی، چند هفته ای در نوبت بازبینی بماند و بعد از آن احتمالا در یکی از سامانه های نمایش فیلم و سریال رونمایی خواهد شد.

فره وشی تردید ندارد تا نیمه آبان مستندش آماده نمایش خواهد بود، اما نمی داند تا آن موقع حامی اقتصادی برای این فیلم پیدا خواهد نمود یا نه. براساس اظهارات این کارگردان قراردادی با فیلیمو به امضا رسیده که آن را نمایش بدهد، اما همچنان پخش آثار مستند از نگاه این کارگردان یکی از مهم ترین دشواری هاست.

فره وشی که ساخت مستندی درباره مجید قناد را هم در کارنامه دارد، شرح می دهد: از ساخت آثار مستند درباره پیشکسوتان حمایتی صورت نمی گیرد. هنر و تجربه همکاری نمی نماید و سامانه های نمایش آن لاین فیلم و سریال درصد زیادی بابت حق پخش طلب می نمایند و توزیع فیزیکی به صورت لوح فشرده هم مسائل خاص خودش را دارد.

با این همه او همچنان امیدوار است بتواند برای پخش این فیلم سرمایه گذار پیدا کند.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 47543

به "بهروز بقایی؛ خالق آثار همواره سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهروز بقایی؛ خالق آثار همواره سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید