برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران منتشر شد

به گزارش مجله سرگرمی، برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران منتشر شد.

برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران منتشر شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران منتشر شد.

نسخه اولیه این برنامه با جزئیات روشن و سنجش پذیر در زمستان 1396 و چهار ماه پس از آغاز فعالیت دوره اخیر مدیریت شهری منتشر شده بود و اکنون نسخه جدید برنامه که با توجه به شرایط جدید به روز شده و برای اطلاع عموم شهروندان و دریافت نظرات کارشناسان و متخصصان در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

این برنامه برای اجرا، به تخصیص حدود 17.5 هزار میلیارد تومان بودجه دولتی در طول چهار سال نیاز دارد که 4400 میلیارد تومان از آن باید در سال اول از سوی دولت تأمین شود. بقیه منابع مورد نیاز هم به صورت تسهیلات بانکی و آورده مالکان و بهره برداران در نظر گرفته شده است.

در برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران، با ارائه یک زمان بندی چهار ساله، برنامه های جزئی برای هریک از حوزه های نوسازی و بهسازی اتوبوس ها و کامیون های فرسوده، نصب فیلتر دوده بر روی انواع خودرو های دیزلی، جایگزینی مینی بوس های فرسوده و خودرو های کاربراتوری، جایگزینی موتورسیکلت های بنزینی با برقی و تعویض کاتالیست تاکسی ها ارائه شده که در هر مورد، با درج اعداد و ارقام روشن و دقیق به هدف گذاری ها، منابع مالی مورد نیاز و میزان اثربخشی آن بر کاهش منابع آلاینده اشاره شده است.

برآورد شده که با اجرای این برنامه، پس از چهار سال شاهد کاهش 55 درصدی تولید ذرات معلق و کاهش 45 درصدی تولید گاز های سمی خواهیم بود و نهایتا میانگین شاخص کیفیت هوای تهران به طور متوسط حدود 30 واحد کاهش پیدا می کند. چنین دستاوردی به معنای رسیدن به کیفیت هوایی تقریباً همیشه سالم خواهد بود.

اگرچه وظایف قانونی شهرداری ها در حوزه کاهش آلودگی هوا به مراتب کمتر از دستگاه های دولتی است، اما مسؤولان شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده اند که در صورت تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این برنامه از طرف دولت، حاضرند مسؤولیت کنترل آلودگی هوای شهر را طبق یک برنامه زمان بندی شده، شفاف و سنجش پذیر برعهده بگیرند.

فایل این برنامه از پایگاه اینترنتی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به نشانی https://traffic.tehran.ir/Portals/0/1-5120608693469053000.pdf قابل دریافت است.

russiaro.ir: تور روسیه ارزان قیمت | تور سوچی، تور مسکو، تور سن پترزبورگ

sabzevartoday.ir: سبزوار امروز | مجله خبری و تحلیلی سبزوار امروز

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 61814

به "برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید