برنامه ای برای فراوری برنج تراریخته نداریم

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، کاظم خاوازی، بعد از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پرورش ماهی قزل آلا از جمله تولیداتی است که با یک میلیون تن بچه ماهی آن، کشور از واردات 800 تن بچه ماهی قزل آلا بی احتیاج خواهد شد.

برنامه ای برای فراوری برنج تراریخته نداریم

وی اضافه نمود: در همین راستا پایگاه های فراوری ماهی قزل آلای عاری از بیماری در بخش شیلات کشور راه ندازی خواهد شد و از طریق همین پایگاه بچه ماهیان به متقاضیان تحویل داده می گردد.

خاوازی ادامه داد: برای نخستین بار در کشور هم به جیره غذایی ماهی آزاد دسترسی پیدا کردیم که این جیره در اختیار بخش خصوصی برای فراوری و پروش ماهی آزاد قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه تحقیقات پایه و اساس فراوری صحیح در بخش کشاورزی است، گفت: در حال حاضر شرایط اقلیمی طبیعی به گونه ای است که برنامه های تحقیقاتی باید بر پایه شرایط اقلیمی و استعداد های هر منطقه قرار گیرد، چرا که تحقیقات جامع، پشتوانه فراوری محصولات در بخش های مختلف جهاد کشاورزی است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور اضافه نمود: در حال حاضر 29 رقم محصول زراعی و باغی از نوع دیمی و آبی در کشور وجود دارد که بخش عمده آن را محصولات زراعی تشکیل می دهد.

وی در ادامه گیاه کاملینا را یکی از یافته های مهم تحقیقات بخش خصوصی بیان کرد و گفت: این گیاه با دارا بودن 30 درصد روغن، یکی از بهترین محصولات قابل کشت در نواحی کم باران و خشک است که توسعه آن در دستور کار نهاده شده است.

خاوازی از راه اندازی سامانه ای برای معین الگوی کشت اطلاع داد و توضیح داد: این سامانه به کشاورزان کمک می نماید تا براساس موقعیت جغرافیایی اقدام به کشت محصول مورد نظر نمایند.

وی در خصوص خشکه کاری و توسعه آن در سطح کشور هم اظهار کرد: موضوع خشکه کاری در سال 70 در دستور کار نهاده شد و با توجه به مساله کم آبی در کشور توجه به آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: اکنون توصیه ای در خصوص خشکه کاری نداریم تا زمانی که اطلاعات کامل در این خصوص ارائه گردد.

خاوازی یادآور شد: هیچ فعالیتی در عرصه تحقیقات تراریخته در محصول برنج وجود ندارد و در مراکز تحقیقاتی هم برنامه ای برای فراوری این محصولات نداریم.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 1838

به "برنامه ای برای فراوری برنج تراریخته نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ای برای فراوری برنج تراریخته نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید