اینترنت 5G رو به افول است؟

به گزارش مجله سرگرمی، عده زیادی با وعده های مبهم، سرعت چشمگیر شبکه 5G و عملکرد سریع، شبکه اینترنتی جدید را به مجموعه انتظارات مشتریان خود اضافه می نمایند.

اینترنت 5G رو به افول است؟

اما در آخرین آنالیز در میان چندین کشوری که تابه حال به فناوری نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) دست پیدا کردند، اوج دستیابی سرعت به شبکه 5G تعیین شده است. در حال حاضر، شرکت Opensignal به صورت جمع سپاری درحال ارزیابی و سنجش میزان عملکرد اولیه خدمات 5G به طور کمی در اولین کشور با استفاده و پذیرش گسترده 5G یعنی کره جنوبی است. آنالیز ها و آمار به دست آمده بسیار شگفت انگیز است. به همان اندازه که شبکه 5G قدرتمند است، عملکرد ضعیفی نیز دارد.

اُپن سیگنال دریافت که کاربران 5G در کره جنوبی شاهد میانگین سرعت دانلود سریع 111.8 مگابیت بر ثانیه در دنیای واقعی هستند. در مقابل، میانگین سرعت گوشی های پرچم دار 4G حدود 75.8 مگابیت برثانیه با سریع ترین تکنولوژی های شبکه LTE است. همچنین در این مطالعه تعیین شد که سایر کاربران گوشی های هوشمند میانگین سرعت دانلود 47.7 مگابیت بر ثانیه را دریافت می نمایند. تمام این اطلاعات تنها از شهرهای مختلف کره جنوبی که در آن شبکه 5G راه اندازی شده، به دست آمده است.

ممکن است با اطلاعات ارائه شده توسط شرکت اُپن سیگنال شروع به نتیجه گیری هایی در ذهن تان کنید، اما این بدان معنا نیست که سرعت 5G تنها 111.8 مگابیت بر ثانیه است، بلکه سرویس 5G به کاربران به طور تقریبا پراکنده ارائه می گردد. این سرعت به طور میانگین در تمام برج های مخابراتی است؛ درحالی که گوشی های 5G می توانند از برج های 5 گیگابایتی سریع تری که در دسترس هستند، استفاده نمایند. در غیر این صورت، سرعت آن ها به 4G محدود می گردد.

دلایل معتبری برای زیرسوال بردن اعتبار این داده ها وجود دارد؛ مثلا این داده ها در روزهای اولیه شروع به کار شبکه 5G در کره جنوبی از ماه آوریل تا 12 ژوئن جمع آوری شده است. بااین حال، دستاورد فعلی نشان می دهد در حال حاضر، متوسط عملکرد دانلود 5G نزدیک به 50 درصد سریع تر از آخرین تکنولوژی 4G و بیش از 2.3 برابر سریع تر از استاندارد 4G است. علاوه بر این، همان طور که اُپن سیگنال شاهد سرعت حداکثر 988 مگابیت بر ثانیه بود، امکانات زیادی برای عملکرد چشمگیر و بهتر 5G وجود دارد، زیرا سایت های شبکه 5G همچنان در حال گسترش هستند و شبکه 5G بیشتر در دسترس قرار خواهد گرفت.

تا به اینجا، تمام اطلاعات و داده های به دست آمده از سرعت شبکه 5G مختص به کشور کره جنوبی بوده است. در ادامه مطالعه اجرا شده ازسوی اُپن سیگنال تعیین شد که کاربران 5G در ایالات متحده امریکا اوج سرعت 1.2 گیگابیت برثانیه را یعنی بیش از 10 برابر سریع تر از میانگین سرعت شبکه 5G در میان کاربران کره جنوبی تجربه نموده اند. شرکت مخابرات آمریکا (AT&T) ادعا نموده است که آن ها توانستند به اوج میزان سرعت 2 گیگابیت برثانیه نیز دست پیدا نمایند. اگرچه، ابعاد این شبکه 5G بسیار محدود بوده و در دسترس مصرف نمایندگان عادی نبوده است.

اما، همواره همه اخبار مثبت نیستند و از رشد سریع و چشمگیر آخرین فناوری ها سخن نمی گویند. به گزارش اُپن سیگنال، میانگین سرعت آپلود شبکه 5G تنها 13.9 مگابیت بر ثانیه است. این درحالی است که میانگین سرعت آپلود گوشی های پرچم دار 4G حدود 16 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود شبکه 5G فقط کمی بهتر از میانگین 12.6 مگابیت بر ثانیه برای سایر گوشی ها بوده است. به طور مشابه، نرخ تأخیر زمانی برای گوشی های شبکه 5G به میزان 35.9 میلی ثانیه است. این نرخ برای گوشی های پرچم دار 4G میزان 37.4 میلی ثانیه و برای سایر گوشی ها 38.3 میلی ثانیه بوده است. این اعداد و ارقام از لحاظ آماری بسیار به هم نزدیک هستند و نمی توان به طور قطعی اختلاف معناداری بین عملکرد شبکه های 4G و 5G مشاهده کرد.

میانگین سرعت آپلود شبکه 5G تنها 13.9 مگابیت بر ثانیه است

با این وجود، اُپن سیگنال از شباهت ها و نزدیک بودن سرعت آپلود و تأخیر زمانی شبکه 5G ابراز شگفتی نمی کند، چرا که می داند تکنولوژی اولیه 5G هنوز به دنبال بهبود ویژگی ها و قابلیت های خود در سرعت آپلود و تأخیر زمانی نیست. اما بهتر است یادآوری کرد که طبق وعده ها، شبکه 5G قرار است نرخ تأخیر زمانی در شرایط مطلوب به میزان تقریبی 1 میلی ثانیه برسد. همچنین درباره سرعت آپلود، این وعده به کاربران داده شده بود که شاهد بهبود چندین برابری نسبت به وضعیت عملکرد فعلی باشند. ارتقاء در هر دو مورد می تواند با تغییر از استاندارد اولیه غیرمستقل 5G که وابسته به زیرساخت 4G است، شروع گردد تا به تکنولوژی مستقل و ناب 5G که تازه شروع به کار نموده، تبدیل گردد.

پیش بینی می گردد که میزان عملکرد شبکه 5G به طور پیوسته در 18 ماه آینده بهبود یابد. بسیاری از اپراتورها در سراسر دنیا متعهد شده اند با گسترش زیرساخت ها در شهرهای بزرگ طی سال 2019 بتوانند تا سال 2020 شبکه های 5G با پوشش سرتاسری (یا دست کم پایداری) را به ارمغان آورند.

زومیت

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: انتخاب
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 29057

به "اینترنت 5G رو به افول است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت 5G رو به افول است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید