ایراد شورای نگهبان به افزایش حقوق سال 99 چه بود؟

به گزارش مجله سرگرمی، یک عضو شورای نگهبان به بررسی ایراد شورای نگهبان نسبت به موضوع افزایش حقوق سال 99 در لایحه بودجه این سال پرداخت.

ایراد شورای نگهبان به افزایش حقوق سال 99 چه بود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، هادی طحان نظیف در اینستاگرام نوشت: جلسه شورای نگهبان در ادامه بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور روز شنبه 24 اسفند به صورت فشرده در نوبت های صبح، ظهر و شب برگزار گشت.

شورای نگهبان سعی کرد با همان دقت سال های قبل و حتی با حساسیت بیشتر به وظیفه خود عمل نماید به نحوی که حجم ایرادات و اشکالات شورا نسبت به لوایح بودجه سال های گذشته به مراتب بیشتر بود و حدود 80 ایراد، اشکال و ابهام شرعی و قانونی به مجلس محترم اعلام شد.

شاید علت این بود که امسال کمیسیون تلفیق به خاطر شرایط کرونایی کشور این لایحه را تصویب کرده بود؛ لذا شورای نگهبان به این خاطر احساس مسوولیت بیشتری برای پاسداری از حقوق مردم کرد تا خدای ناکرده حقی تضییع نشود. در ادامه به چند مورد از این اشکالات اشاره خواهد شد.

یکی از اشکالات شورای نگهبان هر ساله در بررسی بودجه، دقت و حساسیت نسبت به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی است؛ چرا که در این منابع نسل های بعدی و آیندگان نیز سهم دارند و در موارد هزینه کرد نیز باید بر اساسنامه این صندوق عمل شود لذا چنانچه با دلایل موجه نیز برداشتی صورت گیرد، این برداشت، وام تلقی شده و منابع دریافتی باید با یک زمان بندی منطقی به صندوق برگردند.

یکی از مسائل مناقشه برانگیز هر ساله در اجرای بودجه، واگذاری قیر به برخی از دستگاه های اجرایی است که به اعتقاد برخی کارشناسان بستر برخی فسادها بود و همواره دغدغه بخش قابل توجهی از کارشناسان و دولت بود که امسال حکم مربوطه از نظر شورا از جهت معین نبودن سقف پرداختی و همچنین محل مصرف آن با اشکال روبرو شد.

یکی دیگر از ایرادات شورای نگهبان شیوه افزایش حقوق و به طور خاص روش اعمال آن نسبت به دریافت کنندگان حداقل حقوق بود که از نظر شورا، صدر و ذیل مصوبه مجلس با هم تعارضاتی داشت در نتیجه مجری قانون را در مقام عمل با ابهام روبرو می نمود و حداقل تا برطرف شدن چنین ابهامی همچون ابتدای امسال، تاخیر در پرداخت ها را در پی داشت و طبعا با اختلاف برداشت ها از قانون، ممکن بود حق مردم نیز ضایع شود لذا شورا ابهام آن را به مجلس محترم منعکس نمود.

همچنین از نظر شورا افزایش پانزده درصدی حقوق برای همه حقوق بگیران به صورت برابر و بدون توجه به دریافتی فعلی آنها مغایر بند 9 اصل 3 قانون اساسی در خصوص تکلیف به ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی شناخته شد.

البته با برگزاری جلسات مشترک و تعاملی میان مجلس و شورای نگهبان، ایرادات این لایحه، مرتفع و ان شاءالله قانون بودجه سال 1399 تا خاتمه اسفندماه ابلاغ خواهد شد.

  • افزایش 50 درصدی امتیاز حقوق کارکنان از کجا آمده است؟ | حداقل دریافتی معین شد
  • خبر خوش به کارمندانی که سقف دریافتی پایینی داشتند | حقوق این کارمندان چقدر زیاد می شود؟

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 77911

به "ایراد شورای نگهبان به افزایش حقوق سال 99 چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایراد شورای نگهبان به افزایش حقوق سال 99 چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید