افزایش تصادف در ایران با ابتلا به نوعی انگل!

رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد گفت: ابتلا به انگل توکسوپلاسما که به طور میانگین 30 تا 40 درصد جمعیت ایران حداقل یک بار به آن مبتلا شده اند، آمار تصادفات رانندگی را افزایش می دهد.

افزایش تصادف در ایران با ابتلا به نوعی انگل!

بهادر حاجی محمدی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان این که پژوهش های جدید محققان دنیا نشان داده که ابتلا به انگل توکسوپلاسما گوندی یکی از علل افزایش آمار تصادف در رانندگی است، اظهار کرد: خطر این انگل در رانندگان بالای 40 سال بیشتر از رانندگان جوان است.

وی با اشاره به این که انگل توکسوپلاسما گوندی یکی از شایع ترین آلودگی های انگلی در ایران است، اضافه کرد: به طور میانگین 30 تا 40 درصد از جمعیت کشور حداقل یک بار به این انگل آلوده شدند.

رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد در ادامه با بیان این که شیوع انگل توکسوپلاسما در مناطق گرم بیشتر از مناطق سرد است، گفت: به گونه ای که براساس گزارشات نرخ آلودگی توکسوپلاسما در اصفهان 43 درصد و در اردبیل برابر با 18 درصد است. آلودگی در مناطق مرطوب کشور نظیر گیلان بیشتر از مناطق خشک مانند زاهدان است به طوری که شیوع آلودگی در استان گیلان 66 درصد و زاهدان 22 درصد گزارش شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که فقط در 15 درصد افراد مبتلا، علائم بیماری بروز می نماید، اظهار کرد: این علائم شامل گلو درد، سردرد، تورم گره های لنفاوی، درد ماهیچه و تب است.

این مسئول با اشاره به این که علائم حاد بیماری معمولا پس از چند روز فروکش می نماید و شخص خود به خود بهبود می یابد، گفت: این بیماری در برخی از افراد به شکل مزمن ادامه می یابد و در عضلات و مغز آن ها کیست های کوچک انگلی تشکیل می گردد.

رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد، حضور این نوع کیست در مغز را عاملی برای افزایش فراوری پیغام رسان عصبیدوپامین دانست و بیان نمود: افزایش میزان فراوری این پیغام رسان تغییراتی در رفتار و روحیه فرد ایجاد می نماید به گونه ای که حضور این کیست در مغز سبب می گردد راننده در مواجهه با موانع حین رانندگی، کندتر از حد معمول واکنش نشان دهد و قادر به توقف به موقع خودرو نباشد که این امر در نهایت منجر به بروز تصادف می گردد.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی با بیان این که تاخیر در اقدام به فشردن پدال ترمز باعث افزایش نرخ تصادفات در رانندگان مبتلا شده است، اظهار کرد: افراد از راه های مختلفی به انگل توکسوپلاسما آلوده می شوند که مهمترین آن مصرف میوه و سبزیجات شسته نشده، کباب و استیک نیم پخته یا خونی و جگر آبدار و نپخته است.

وی با اشاره به این که شیرهای غیر پاستوریزه بز نیز موجب انتقال بیماری به انسان می گردد، توضیح داد: به طور میانگین 10 درصد نمونه های شیر بز آلوده بوده بنابراین لازم است از نوشیدن شیر غیرپاستوریزه بز اجتناب کرد.

حاجی محمدی با بیان این که گربه ها به ویژه گربه های ولگرد نقش مهمی در آلودگی انسان دارد، گفت: بیش از 50 درصد گربه های ولگرد شهری سابقه آلودگی به این انگل دارند بنابراین جمع آوری این گربه ها توسط شهرداری و سازمان های مرتبط بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به این که گربه های خانگی نیز ممکن است به این انگل مبتلا باشند، تاکید نمود: افراد هنگام تعویض خاک جعبه فضولات گربه های خانگی حتما باید از دستکش استفاده نمایند.

این مسئول با بیان این که آلودگی به این انگل در آزمایشگاه با اخذ نمونه خون از افراد قابل تشخیص است و زیر نظر پزشک با داروهایی نظیر پیریمتامین و سولفادیازین طی 3 تا 4 هفته قابل درمان است، گفت: برای خانم های باردار مبتلا به این انگل داروی اسپیرامایسین تجویز می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 29 بهمن 1397 شناسه مطلب: 4721

به "افزایش تصادف در ایران با ابتلا به نوعی انگل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تصادف در ایران با ابتلا به نوعی انگل!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید