ابلاغ مصوبات دولت در خصوص ساماندهی خاموشی برق

به گزارش مجله سرگرمی، معاون اول رئیس جمهور تصویب نامه مربوط به ساماندهی خاموشی برق مشترکان خانگی و تجاری و جلوگیری از خاموشی گسترده در شبکه برق کشور را ابلاغ کرد.

ابلاغ مصوبات دولت در خصوص ساماندهی خاموشی برق

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه 16 تیر 1400 به پیشنهاد وزارت نیرو و به منظور کاهش و منظم نمودن اعمال خاموشی مشترکان خانگی و تجاری و جلوگیری از خاموشی گسترده در شبکه برق کشور، تصمیماتی را اتخاذ کرد.

بر این اساس، کلیه ادارات، سازمان های دولتی، بانک ها و سایر نهادهای عمومی در روزهای پنجشنبه در تهران و سراسر کشور تا پایان مرداد ماه با رعایت ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری تعطیل خواهند بود.

همچنین برای حفظ پایداری شبکه برق کشور، دستورات مرکز دیسپاچینگ ملی ایران (شرکت مدیریت شبکه برق ایران) برای کلیه مدیران برق و مشترکان بزرگ لازم الاجرا است. استانداران و مدیران استانی مانع هرگونه اختلال در بهره برداری از شبکه برق به تشخیص مرکز یادشده خواهند شد.

علاوه براین، به منظور کاهش چهار هزار مگاوات از مصرف برق کشور، کلیه صنایع موظفند به هر طریق از جمله انجام تعمیرات و تعطیلات تابستانی نسبت به کاهش مصرف خود متناسب با درخواست وزارت نیرو (شرکت های برق) از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه به مدت دو هفته مصرف برق خود را در حد 10 درصد دیماند مصرفی محدود نمایند. در صورت عدم همکاری، شرکت های برق مجازند بلافاصله برق مشترک را قطع نمایند.

لازم به ذکر است پس از گذشت دو هفته کارگروهی متشکل از وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیرو در صورت لزوم نسبت به تمدید زمان و یا جابه جایی شرکت های مشمول مشروط به حفظ سقف کاهش چهار هزار مگاوات تصمیم گیری خواهد کرد.

ضمناًً واحدهایی که در اجرای این تصویب نامه با وزارت نیرو همکاری می نمایند، معادل میزان کاهش مصرف انرژی آن ها در سایر ایام سال از برق با تعرفه صفر برخوردار می شوند.

همین طور، کارگروهی مرکب از وزارت خانه های نیرو، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی تشکیل می شود تا جهت تخصیص مشوق هایی نظیر امهال بدهی اقتصادیاتی، تقسیط بلندمدت اقتصادیات و بیمه تأمین اجتماعی به واحدهایی که در اجرای این تصویب نامه با وزارت نیرو همکاری می نمایند به هیئت وزیران پیشنهاد نمایند.

همچنین واحدهایی که دارای مولد خود تأمین برق هستند در سقف برق تولیدی واحد خود امکان مصرف برق دارند.

افزون براین، برق تولیدی واحدهای دارای برق مازاد، با تعرفه خرید تضمینی سه هزار و 800 ریال برای هر کیلو وات ساعت از طریق وزارت نیرو (شرکت توانیر) خریداری می شود.

اعضای دولت همچنین به وزارت نیرو (شرکت توانیر) اجازه دادند به منظور ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای برق در کشور (تا پایان تابستان) نسبت به اولویت بندی، کاهش مصرف و یا در صورت ضرورت، قطع برق مشترکان پرمصرف و دیماندی اقدام کند.

این تصویب نامه می افزاید سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با همکاری وزارت نیرو به صورت مستمر می بایست به اطلاع رسانی و آگاه سازی در این خصوص اقدام نمایند.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 153935

به "ابلاغ مصوبات دولت در خصوص ساماندهی خاموشی برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ مصوبات دولت در خصوص ساماندهی خاموشی برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید