آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج کوک

به گزارش مجله سرگرمی، درخت شگفت انگیز کاج کوک

کاج کوک نام یک درخت شگفت انگیز است که به طرز عجیبی، به صورت زاویه دار و به سمت استوا رشد می نماید. در حالی که بیشتر درختان در کره خاکی، به صورت عمودی و راست قرار دارند، اما این درخت اسرار آمیز به صورت کج رشد می نماید که باعث تعجب بازدید نماینده ها شده است. که برخلاف دیگر درختان و گیاهان، رشد آن ها به صورت زاویه دار و مورب یا به اصطلاح عامیه، کج است.. کاج کوک درختان بومی نیوکالدونیا در منطقه ملانزی هستند که در مناطق معتدل، نیمه گرمسیری و گرمسیری سراسر دنیا رشد می نمایند.درخت کاج کوک همواره به سمت جنوب خمبده می شوند پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این درخت شگفت انگیز آشنا شوید.

آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج کوک

رزرو هتل در تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در کیش

این درختان، بومی منطقه ای به نام نیوکالدونیا (New Caledonia: کالدونیای جدید، مجموعه جزایری است که در تملک فرانسه بوده و در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار گرفته است) در ملانزی (Melanesia) و در قاره اقیانوسیه است. هرچند امروزه می توان این درخت منحصربه فرد را در هر پنج قاره دنیا یافت. چرا که این درخت، با انواع اقلیم ها بویژه مناطق معتدل، نیمه گرمسیری و گرمسیری، سازگاری داشته و در هر جایی رشد می نماید. اما نکته قابل توجه در خصوص کاج کوک، زاویه دار رشد کردن آن است؛ و همین ویژگی مبنایی بر شناسایی و تشخیص این نوع درخت، از سایر درختان است.

درختانی که معمولا از ارتفاع بالایی برخوردار بوده و حتی نمونه هایی با بلندای 60 متر نیز مشاهده شده است. وجه تسمیه این درخت به کاج کوک، الگوبرداری آن از نام کاپیتان جیمز کوک است. فردی که در سفر دوم خود به سراسر دنیا، جزایر متعددی از جمله جزایر کالدونیای جدید یا نیو کالدونیا را کشف کرد.

کاج کوک، از نام جیمز کوک، دریانورد و کاشف بریتانیایی بسیاری از جزایر اقیانوس آرام از جمله استرالیا، نیوزیلند و هاوایی، گرفته شده است

شاید تا همین چندسال پیش، هیچ محقق یا گیاه شناسی به این ویژگی خاص کاج کوک ها توجهی نمی کرد. تا اینکه خاتمه شخصی به نام مت ریتر (Matt Ritter)، در دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا در سن لوئیس اوبیسپو (San Luis Obispo)، متوجه خم شدن آن ها به سوی جنوب شد. البته وی برای اطمینان حاصل کردن از کشف خود، با یکی از همکاران خود در استرالیا تماس گرفت و تیم تحقیقاتی را ترتیب داد و متوجه شد که خمیدگی و زاویه دار بودن درختان کاج کوک، در استرالیا کاملا عکس درختان کاج کوک در کالیفرنیا و هاوایی است. در استرالیا، کاج کوک ها، همگی به جهت شمال خم شده بودند و این امر باعث تعجب و حیرت دانشمندان شد. تحقیقات ادامه یافت و خاتمه پس از آنالیز های اجرا شده، مت ریتر و تیم وی، پس از تحقیق روی 256 تاج کوس در 5 قاره، دریافتند که این نوع درختان کاج، همواره به سمت استوا خم می شوند.

جالب تر آنکه، هرچه فاصله آن ها از استوا بیشتر باشد، مقدار خمیدگی و زاویه دار بودن آن ها نیز، بیشتر است. به طور میانگین، اغلب کاج کوک ها با زاویه 8/50 درجه رشد می نمایند؛ البته نمونه ای در استرالیا وجود داشت که با زاویه ای حدود 40 درجه رشد نموده است.

خم شدن کاج کوک ها به سمت استوا، از ویژگی های خاص این درخت همواره سبز است

با وجود تحقیقات گسترده ای که تیم مت ریتر، انجام داده است، همچنان راز اصلی این رفتار عجیب و شگفت انگیز درختان کاج کوک، برملا نشده است. ولی دانشمندان و محققان بر این باورند که محتمل است دلیل این نوع رفتار، نورگرایی (فتوتراپی) است. پدیده ای که براساس آن، گیاهان به سمت نور خورشید خم می شوند. در واقع ممکن است که کاج کوک ها، برای آن که بتوانند نور خورشید را در ارتفاعات بیشتر، بهتر دریافت نمایند، خود را کج نموده و خم رشد می نمایند.

هر چند در بسیاری از درختان، تمایل به خم شدن به سمت نور خورشید با حساسیت آن ها نسبت به گرانش زمین که به نام پدیده ی زمین گرایی شهرت دارد، متعادل شده و این امر باعث می گردد که درختان و گیاهان به صورت عمودی و صاف، رشد نمایند. تعادلی که دانشمندان معتقدند در درختان کاج کوک، وجود ندارد و آن هم احتمالا عدم توانایی این درختان شگفت انگیز در برقراری این تعادل است.

کامپوزیت دندان ایمپلنت

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: تاپ تراول
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 88130

به "آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج کوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج کوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید