8 خوان شروع کسب و کار در ایران

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران: معاون وزیر صنعت گفت: هم اکنون در ایران 8 مرحله برای شروع کسب و کار باید طی شود در حالی که در کانادا این یک مرحله است و بنا داریم مدت زمان این مراحل را که 16 روز است، کاهش دهیم.

8 خوان شروع کسب و کار در ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، پنل تخصصی بررسی چالش ها، فرصت ها و راهکارهای بهبود فضای کسب و کار در جشنواره بهره وری و بهبود فضای کسب و کار با حضور سیدحمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، داود محمدی نایب رئیس اول کمیسیون اصل 90، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار گشت.

در ابتدای این پنل توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت با اشاره به اینکه 40 درصد جی دی پی (تولید ناخالص ملی) در بخش صنعت است، گفت: در فضای کسب و کار چندین عامل وجود دارد که از آن جمله می توان به شروع کسب و کار، مجوز مالکیت ها، پشتیبانی سرمایه و سود فعالیت، تجارت فرامرزی و ارتباطات اشاره کرد.

وی ادامه داد: اکنون 8 مرحله برای شروع کسب و کار باید طی شود در حالی که در کانادا این یک مرحله است و بنا داریم مدت زمان این مراحل را که 16 روز است، کاهش دهیم.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت ادامه داد: اکنون در کشورهای جنوب شرق آسیا، 6 مرحله وجود دارد و در حقیقت 319 روز طول می کشد که این مجوز صادر شود در حالی که این مدت زمان در سنگاپور 26 روز است.

وی درباره موضوع تجارت فرامرزی که شامل صادرات و واردات هست، افزود: تاجر اول باید کارت بازرگانی بگیرد، اگر آسیب شناسی کنیم، خواهیم دید که فرایند دیگری از جمله تایید عدم ساخت ال سی و ارزش و نوع کالا وجود دارد که پس از آن کالا در گمرک متوقف شده و مجوزها بررسی می شود،

توفیق ادامه داد: بنابراین در تجارت فرامرزی 17 سازمان، درگیر بوده و پنجره واحد ایجاد شده است و همه چیز تحت یک سامانه الکترونیکی بررسی و نظارت صورت می گیرد.

در ادامه این پانل تخصصی داوود محمدی نایب رئیس اول کمیسیون اصل 90 با اشاره به اینکه مبانی قانونی زیادی برای بهره وری وجود دارد، گفت: تمام عوامل باید دست به دست هم دهد تا بهره وری محقق شود که در برنامه دوم برای دستگاه ها ارتقاء بهره وری از محل یک درصدی هزینه های جاری پیش بینی شد اما چون این قانون را تکلیف نکرده بودند به خوبی انجام نشد.

وی ادامه داد: در برنامه پنجم نیز اصلاح ساختار اداری برای بهره وری مدنظر قرار گرفت. همچنین در برنامه پنجم بهره وری بیان شد که با هدف کمی و کیفی و در سطح ملی و استانی مقرر شد تا بررسی شود.

محمدی با اشاره به اینکه در برنامه پنجم توسعه تشکیل سازمان ملی بهره وری و استاندارد به منظور توجه به امر بهره وری تاکید شده بود، گفت: رسیدن به بهره وری نیازمند دقت در موارد مختلف است که 3 اصل مهم در بهره وری باید مورد توجه قرار گیرد.

نایب رئیس اول کمیسیون اصل 90 خاطرنشان کرد: مطابق نظرسنجی 312 تشکل اقتصادی دریافت تسهیلات، ضعف بازار سرمایه برای تامین تولید، مفاسد اقتصادی، ضعف نظام توزیع، مهمترین عوامل موثر در بهره وری هستند.

در ادامه این نشست آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه شاخص های فضای کسب و کار تابع 3 عامل خارجی، استراتژی، سیاست ها، تعاملات فرهنگی و سیاست های حاکم بر بازار داخلی و خارجی است، گفت: یک مدیر برای آنکه بتواند بهره وری را در فضای کسب و کار افزایش دهد، باید به تمام عوامل حاکم در این فضا تسلط داشته باشد.

وی گفت: راه های رسیدن از فضای نامطلوب به مطلوب، توجه به عوامل متعدد در فرایند تولید و تاثیرگذار در امر بهره وری است.

رئیس اتاق بازرگانی ثبات، رقابت پذیری و اعتمادسازی در یک محیط کاری را عوامل موثر در بهره وری خواند و افزود: در صورتی که بتوانیم این 3 مولفه را در راستای بهره وری عملیاتی کنیم، شاید در چشم اندازهای آینده دستیابی به رتبه بهتری در فضای کسب و کار امکانپذیر باشد.

در ادامه این نشست حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون با اشاره به اینکه بهره وری در کشور وضعیت خوبی ندارد، افزود: در برنامه چهارم و پنجم پیش بینی های لازم برای رشد بهره وری وجود داشت، اما متاسفانه بهره وری در کشور نرخ پایینی دارد و در سال های پایانی دولت دهم با وجود رشد اقتصادی نامطلوب بهره وری نیز محقق نشد و در حال حاضر برای رسیدن به رشد میانگین 2.5 درصدی فاصله زیادی داریم.

کلانتری با تاکید بر اینکه دانش مدیریت یکی از ضروریات در ارتقای نرخ بهره وری است گفت: اگر به دانش مدیریت اعتقاد داشته باشیم و در تمام موارد لحاظ کنیم بهره وری آنگونه که شایسته کشور است، افزایش خواهد یافت.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44151

به "8 خوان شروع کسب و کار در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 خوان شروع کسب و کار در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید