5 ماده خوراکی که سریع لاغرتان می کند

به گزارش مجله سرگرمی، بیشتر افراد نوعی از رژیم های غذایی به منظور تقویت سوخت و ساز و کاهش وزن را تجربه کرده اند.

5 ماده خوراکی که سریع لاغرتان می کند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بیشتر این رژیم های غذایی کارکرد مطلوبی ندارند؛ زیرا به اشتباه تصور می شود تسریع سوخت و ساز برابر با از دست دادن میزان کالری بیشتر است. سوخت و ساز فرایندی فراتر از کالری سوزی است. در واقع سوخت و ساز مجموعه ای از تمامی واکنش های شیمیایی است که در بدن رخ می دهد.

فرایند متابولیک شامل اقدامات متعددی از جمله گوارش، تجزیه غذا برای تامین انرژی و تولید بافت های جدید است. برای تنظیم گردش خون و حتی حفظ دمای مطلوب بدن نیاز است تا فرایند سوخت و ساز به درستی انجام شود؛ بنابراین تقویت سوخت و ساز به این مفهوم نیست که بدن در راستای کالری سوزی بیشتر فعالیت کند، بلکه به معنی سرعت بخشیدن به تمامی پروسه ها در بدن است. هرچند نمی توان تاثیر سوخت و ساز بر کنترل وزن را نادیده گرفت.

خوراکی هایی که سوخت و ساز بدن را تقویت می کنند

سایت first post نوشت: اگرچه تقریبا تمامی مواد غذایی سوخت و ساز را افزایش می دهند، اما برخی از خوراکی ها همچون جرقه ای در بدن عمل کرده و به سوختن کالری بیشتر کمک می کنند، اما این در شرایطی است که فرد فعالیت جسمی کافی داشته باشد.

از جمله مواد غذایی که می توان به رژیم غذایی اضافه کرد تا فرایند سوخت و ساز را تقویت کرد:

شکلات تلخ: محققان معتقدند مصرف 40 گرم شکلات تلخ در روز نه تنها سوخت و ساز را تقویت می کند؛ بلکه باکتری های روده را تقویت کرده و فرایند گوارش مواد غذایی را بهبود می دهد. البته شکلات شیری و سفید این خاصیت را ندارند.

غذا های تند: بررسی ها نشان می دهد پیپرین و کاپسی سین از ترکیب های موجود در فلفل تند سوخت و ساز در بدن را سرعت می بخشند. هرچند افرادی که به دنبال کنترل وزن خود هستند، در مورد مصرف غذا های تند باید دقت بیشتری داشته باشند؛ چرا که این مواد غذایی علاوه بر آنکه سوخت و ساز را تقویت می کنند، اشتهاآور نیز هستند؛ بنابراین در افرادی که می توانند اشتهای خود را کنترل کنند، غذا های تند بهترین گزینه برای کاهش وزن است.

آب: حفظ رطوبت بدن یکی از ضروریات اصلی برای برخورداری از سلامت کامل است. کارشناسان سلامت بر این باورند نوشیدن هشت تا 10 لیوان آب در طول روز نیاز انرژی روزانه را حداقل 400 ژول افزایش می دهد. هرچند برای تقویت سوخت و ساز نوشیدن آب سرد توصیه می شود. برخی محققان معتقدند هنگام نوشیدن آب سرد بدن انرژی بیشتری را برای گرم کردن آب مصرفی و رساندن آن به دمای نرمال مصرف می کند.

قهوه: قهوه سوخت و ساز چربی و کربوهیدرات را برای مدت کوتاهی در بدن افزایش می دهد. به گفته محققان یک فنجان قهوه میزان سوخت و ساز را برای مدت سه ساعت افزایش می دهد. هرچند باید به این نکته توجه داشت که زیاده روی در مصرف قهوه با پیامد های خود همراه است.

خوراکی های سرشار از پروتئین: سوختن پروتئین نسبت به کربوهیدرات ها و چربی ها انرژی بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین گنجاندن خوراکی های سرشار از پروتئین به رژیم غذایی میزان سوخت و ساز را افزایش می دهد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 64396

به "5 ماده خوراکی که سریع لاغرتان می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ماده خوراکی که سریع لاغرتان می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید