3 ماده غذایی برای پاکسازی سرخرگ ها و کاهش کلسترول

به گزارش مجله سرگرمی، پژوهش ها نشان داده اند که سیر از چسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ ها پیشگیری نموده و می تواند به کاهش سطوح کلسترول بد یاری کند.

3 ماده غذایی برای پاکسازی سرخرگ ها و کاهش کلسترول

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از فود پریونت نوشت: سرخرگ ها خون و اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن انتقال می دهند. از این رو، سلامت آنها برای ارائه عملکرد درست اندام های مختلف اهمیت ویژه ای دارد. با این وجود، بعضی افراد با بروز انسداد در سرخرگ های خود روبرو می شوند که این شرایط می تواند با پیامدهای جدی، مانند حمله قلبی یا سکته مغزی همراه باشد.

انسداد در سرخرگ ها به واسطه تشکیل پلاک در دیواره داخلی سرخرگ ها شکل می گیرد که جریان خون را مسدود ساخته و میزان خون و اکسیژنی که در سراسر بدن جریان دارد را کاهش می دهد. بر همین اساس، بخش هایی از بدن نمی توانند عملکرد درست خود را ارائه نموده و اندام ها نیز در نتیجه این شرایط آسیب می بینند.

کلسترول خوب (HDL) به کنترل سطوح کلسترول بد (LDL) که از عوامل اصلی در بروز انسداد در رگ های خونی محسوب می گردد، یاری نموده و حفظ این سطوح متعادل اهمیت دارد. در حقیقت، سطوح بالای کلسترول بد به عنوان یک قاتل خاموش شناخته می گردد زیرا اغلب تا زمانی که دیگر بسیار دیر شده است، بروز مشکل تشخیص داده نمی گردد.

طی مطالعه ای در یک بازه زمانی 27 ساله داده های مربوط به 36,375 بزرگسال بدون سابقه ابتلاء به بیماری قلبی یا دیابت و خطر کم برای رویدادهایی مانند حملات قلبی یا سکته مغزی را مورد آنالیز نهاده شد. بیشتر شرکت کنندگان دارای سطوحی از کلسترول بد بودند، اما سطوح آن به اندازه ای بالا نبود تا داروی کاهنده کلسترول تجویز گردد. پس از 27 سال، 1,086 نفر جان خود را به واسطه بیماری قلبی عروقی و 598 نفر به واسطه بیماری سرخرگ کرونر قلب از دست دادند. بر همین اساس، پژوهشگران این گونه نتیجه گیری کردند که سطوح کلسترول بد، حتی اگر کم باشد، دارای تأثیری پایدار بر سلامت قلب این افراد بوده است.

گزینه هایی مختلفی برای مقابله با سطوح بالای کلسترول بد و پاکسازی سرخرگ ها وجود دارند. یک گزینه طبیعی، ساده و سالم در این زمینه استفاده از سه ماده غذایی زردچوبه، سیر و جو دوسر است.

پژوهش ها نشان داده اند که سیر از چسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ ها پیشگیری نموده و می تواند به کاهش سطوح کلسترول بد یاری کند. بر همین اساس، احتمال بروز انسداد در سرخرگ ها، تشکیل لخته های خون و همچنین فشار خون کاهش می یابد.

مصرف دو تا چهار حبه سیر خام در روز برای بهره مندی از فواید این ماده غذایی کفایت می نماید. مصرف سیر خام تازه بهترین گزینه است، اما اگر نمی توانید عطر و طعم آن را تحمل کنید، می توانید پنج تا هفت حبه سیر را در وعده های غذایی روزانه خود بهره ببرید. سیر به صورت قرص، کپسول، عصاره و پودر نیز در دسترس است.

زردچوبه ادویه ای پر مصرف در دنیا است که می تواند به پاکسازی سرخرگ های دچار گرفتگی، کاهش کلسترول بد و عملکرد بهتر قلب یاری کند. کورکومین، ماده فعال موجود در زردچوبه از خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی سود می برد که از تشکیل لخته های خون به واسطه فعالیت پلاکت ها پیشگیری می نماید. همچنین، زردچوبه می تواند به آرامش رگ های خونی و کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی یاری کند.

یکی از ساده ترین روش ها برای افزودن زردچوبه به رژیم غذایی روزانه ترکیب یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و اندکی عسل در یک لیوان شیر گرم است. یک یا دو بار در روز این نوشیدنی را مصرف کنید. همچنین، شما می توانید از پودر زردچوبه در پخت و پز بهره ببرید. افزون بر این، مکمل های زردچوبه نیز در دسترس هستند. البته پیش از استفاده از هر مکملی با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

جو دوسر به واسطه محتوای فیبر محلول قابل توجه خود یکی دیگر از مواد غذایی دوستدار قلب است. انجمن قلب آمریکا مصرف 25 تا 30 گرم فیبر غذایی در روز را برای بزرگسالان توصیه نموده است که همان گونه که معین است باید از مواد غذایی و نه مکمل ها تأمین گردد. بر همین اساس است که جو دوسر یک انتخاب عالی محسوب می گردد.

سه چهارم فنجان جو دوسر دارای 3 گرم فیبر محلول است که این نوع فیبر نسبت به فیبر نامحلول راحت تر گوارش می گردد. فیبر محلول در بدن با کلسترول پیوند تشکیل داده و به گوارش آن یاری می نماید که از جذب آن در جریان خون پیشگیری می نماید. این شرایط به کاهش سطوح کلسترول بد در خون یاری می نماید.

برای کسب بیشترین فواید سلامت از جو دوسر، مصرف یک تا دو کاسه از این ماده غذایی در روز را مد نظر قرار دهید. همچنین، شما می توانید با افزودن میوه های تازه، مغزدانه ها و حتی عسل به بهبود عطر و طعم آن یاری نموده و از فواید بیشتری نیز بهره مند شوید.

از دیگر نکته های کلیدی برای کاهش خطر بروز انسداد در سرخرگ ها و سطوح بالای کلسترول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- پرهیز از سیگار

- پرهیز از نوشیدنی های الکلی

- حفظ وزن سالم

- پرهیز از استرس و اضطراب

- انجام یوگا و مدیتیشن به صورت منظم

- خندیدن یا شرکت در جلسات خنده درمانی

- انجام منظم آزمایش خون

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 19385

به "3 ماده غذایی برای پاکسازی سرخرگ ها و کاهش کلسترول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 ماده غذایی برای پاکسازی سرخرگ ها و کاهش کلسترول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید