200هزار تن برنج وارداتی در گمرک فاسد می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران : معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از در حال فاسد شدن 200 هزار تن برنج دپو شده در بنادر و گمرکات کشور به دلیل عدم تخصیص ارز اطلاع داد.

200هزار تن برنج وارداتی در گمرک فاسد می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی گفت: بیش از 200 هزار تن برنج از چندین ماه پیش در گمرک و بنادر دپو شده و مجوز ترخیص ندارد؛ آن هم در شرایطی که بنا بر اعلام مسئولان و صاحبانشان، این برنج ها در حال فاسد شدن هستند و با عدم پرداخت ارز به فروشنده، اعتبار بین المللی تجار زیر سوال رفته؛ در این بین سکوت دستگاه های مربوطه قابل تأمل است.

وی در واکنش به خبر فرش قرمز وزارت صمت و گمرک برای واردات 40 واگن موز، اظهار کرد: طبق مفاد ماده 8 قانون مقررات صادرات و واردات، واردنمایندگان کالا اعم از دولتی و غیردولتی جهت اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش منحصراً باید به وزارت صمت مراجعه نمایند.

معاون فنی گمرک اضافه کرد: در تبصره ذیل این ماده اعلام شده موافقت با ورود کالا مجوز ترخیص تلقی شده و احتیاج به اخذ مجوز جداگانه ای از وزارتخانه مزبور نیست.

وی به مصوبه 22 فروردین سال 97 هیأت وزیران اشاره نمود و یادآور شد: طبق جزئیات این مصوبه واردات تمامی کالاهای تجاری به کشور از مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه مالی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع اعلام شده است. بنابراین گمرک مکلف است در مبادی ورودی نسبت به کنترل ثبت سفارش های صادر شده اقدام و سپس اجازه ادامه راستا کالا را بدهد.

به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک، در 7 ماهه امسال بالغ بر 182 میلیون دلار میوه موز به وزن 267 هزار تن توسط گمرکات کشور به وسیله 63 شخصیت حقیقی و حقوقی وارد کشور شده که تمامی این قلم کالا دارای ثبت سفارش بوده و منشأ ارز توسط بانک مرکزی تأیید شده است.

وی اعلام نمود: واردات موز در مقابل صادرات میوه سیب در نظر گرفته شده و علاوه بر این موضوع، ثبت سفارش معتبر توسط گمرک مطالبه شده و دلیل توقف محموله در مرز رازی عدم ارائه ثبت سفارش معتبر بوده است.

ارونقی ادامه داد: پس از ارائه مجوزهای قانونی و معتبر، گمرک اجازه ادامه راستا کالای مزبور را صادر نموده است. همچنین هنگام ترخیص کالا با اخذ تمامی مجوزهای قانونی و مقرراتی و کد رهگیری بانک، تشریفات گمرکی انجام و کالا ترخیص شده است. بنابراین گمرک نمی تواند هیچ گونه وقفه ای در انجام تشریفات ترخیص ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه ثبت سفارش این کالا مربوط به یازده اردیبهشت 99 بوده است، گفت: طبق قانون ثبت سفارش شش ماه اعتبار دارد و ما مجری قانون هستیم و هیچگونه دخل و تصرفی در صدور ثبت سفارش یا تمدید آن نداریم.

معاون گمرک خاطر نشان کرد: معمولاً 40 درصد کالاها بدون داشتن ثبت سفارش به بنادر جنوبی کشور وارد شده و پس از آن نسبت به دریافت مجوزهای مقرراتی مربوطه مانند ثبت سفارش وزارت صمت اقدام می گردد اما در مرزهای زمینی حتماً ثبت سفارش باید وجود داشته باشد تا کالا اجازه ادامه راستا پیدا کند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 116476

به "200هزار تن برنج وارداتی در گمرک فاسد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "200هزار تن برنج وارداتی در گمرک فاسد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید