12 خدمت و محصول نوآورانه در حوزه کشاورزی عرضه شد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، در حال حاضر بیش از 5 هزار شرکت دانش بنیان، بیش از هزار شرکت خلاق، 6 هزار استارتاپ فعال و چندین هزار شرکت فناور در کشور فعالیت می نمایند. بخش قابل توجهی از این تعداد از شرکت ها در حوزه های مرتبط با کشاورزی، زراعت و باغداری مشغول به فعالیت هستند.

12 خدمت و محصول نوآورانه در حوزه کشاورزی عرضه شد

یکی از حوزه های عمده ای که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بسته های حمایتی خود را به آن اختصاص داده کشاورزی، زراعت و باغداری است. شرکت های فناور در این رشته عموماً در 4 بخش فعال هستند که ایجاد بازارهای آنلاین خرید و فروش محصولات، تامین نهاده، تجهیزات کشاورزی و تسهیل و بهبود فرایندهای مرتبط با کشاورزی را شامل می شوند.

زنجیره ارزش در حوزه کشاورزی شامل 5 بخش فرآوری، کشت و پرورش، توزیع و فروش، برداشت و لجستیک و تامین نهاده های ورودی است. شرکت های فناور، دانش بنیان و خلاق کوشش دارند تا با ارائه محصولات خلاق و فناورانه نقش پر رنگ تری در این زنجیره ارزش ایفا نمایند.

بذر، نهال، کود، سم و آفت کش، دارو، ماشین آلات هوشمند، ابزار پایش هوشمند، مشاوره، آموزش، سرمایه گذاری، محصولات نهایی و نهاده ها و ملزومات نام 12 محصول و خدمتی است که شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور در این بخش عرضه می نمایند. با توجه به وجود چالش های مانند خشکسالی، هدر رفت محصول، کمبود آب و افزایش تقاضا و عدم انسجام و کارایی زنجیره تامین و فروش، نقش نوآوری و فناری در کشاورزی ایران می تواند بسیار حیاتی و مشخص نماینده باشد.

ایجاد مزارع بسته و مدرن، فراوری پلتفرم های فروش، اندازه گیری و پایش آب و فراوری سنسورها، پهپادها و دیگر تجهیزات مورد احتیاج، از جمله راهکارهای است که این شرکت های فناور برای بهبود، زراعت، باغداری و کشاورزی ارائه نموده اند.

با توجه به وجود فرصت های پرشمار در حوزه کشاورزی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در طول برنامه شش ساله خود، کوشش نموده است تا تعداد بیشتری از نخبگان و فعالان دانشگاهی را به فعالیت در این بخش ترغیب کند.

در حال اضر استارتاپ های مختلفی با حمایت این معاونت، محصولات خود را به بازار عرضه نموده اند. این استارتاپ ها با ارائه محصولاتی مانند اپلیکیشن های ویژه کارگران فصلی و کشت گیاه در شرایط کنترل شده کوشش می نمایند تا کشاورزان را با مزایای فناوری و نوآوری آشنا نمایند.

parmisfun.ir: مجله پارمیسفان | مجله تفریحی، سرگرمی و مسافرتی

pbmusic.ir: نوای پرنده پارسی | مجله خبری، ورزشی و مسافرتی پارسی

quiz1.ir: مجله آزمون اول، مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 118500

به "12 خدمت و محصول نوآورانه در حوزه کشاورزی عرضه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 خدمت و محصول نوآورانه در حوزه کشاورزی عرضه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید