110 پروژه پایتخت آماده واگذاری به بخش خصوصی، دولت تضمین می دهد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، نشست هم اندیشی فرصت های سرمایه گذاری در استان تهران با حضور نعمت الله ترکی ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، نوربخش عسگری معاونت هماهنگی برنامه و بودجه؛ مدیران و نمایندگان صندوق های سرمایه گذاری و تعدادی از مدیران بخش سرمایه گذاری بانک های خصوصی و دولتی برگزار گردید.

110 پروژه پایتخت آماده واگذاری به بخش خصوصی، دولت تضمین می دهد

این نشست پیرو همایش فرصت های سرمایه گذاری و اقتصادی که چندی پیش با حضور سرمایه گذاران خارجی(24 کشور) برگزار شده بود انجام شد.

نعمت الله ترکی در این نشست فرصت سرمایه گذاری صندوق های سرمایه در تهران را غنیمت شمرد و گفت: ما کشور ثروتمندی داریم که علت آن دو منبع بزرگ منابع زیرزمینی و نیروی انسانی جوان و متعهد است. در حوزه اقتصادی توجه مناسبی به منابع و ذخایر زیرزمینی نشده است. قرارگیری کشور میان سه قاره اروپا، آمریکا و آفریقا ظرفیت بزرگی از دسترسی و انتقال تجربه و همه شاخص های اقتصادی ایجاد نموده است. قرارگیری در میان دو حوزه اصلی ذخایر انرژی های جهان و داشتن 18 درصد ذخایر نفتی جهان هم خود گواه این مهم است.

معاون استاندار تهران گفت: ایران درصد زیادی از منابع گازی جهان را دارد و جزء 10 کشور برتر در حوزه ذخایر معدنی است. حدود 15 درصد ذخایر سرب جهان را داریم و جزء 10 کشور برتر در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری هستیم اما متاسفانه از آن بهره برداری چندانی نشده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیروی انسانی جوان و متخصص را ظرفیت بالقوه کشور مطرح کرد و اضافه کرد: بیش از 50 درصد گردش اقتصادی کشور در تهران است و علت درست استفاده نکردن از این ظرفیت ها غفلت از ظرفیت ها و سرمایه گذاری و جذب سرمایه است، البته بخشی از این مسائل هم تحریم های اقتصادی بود که با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید و موقعیت پسابرجام نیازمند همفکری و همگرایی در حوزه اقتصادی هستیم.

ترکی اضافه کرد: باید به دنبال راه چاره و تضمین برای بخش خصوصی باشیم تا بتوانیم مسائل حوزه سرمایه گذاری را برطرف کنیم، متاسفانه شرکت هاو یا صندوق های سرمایه گذاری دچار بنگاه داری شدند تا جذب سرمایه (داخلی و خارجی).

وی با بیان اینکه دولت آمادگی خود را برای واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی یک ماه پیش اعلام نموده است، گفت: در بخش بانک ها درجذب سرمایه داخلی و خارجی اتقاق خاصی صورت نگرفته در حالی که اگر این فرهنگ سازی در حوزه صندوق و جذب سرمایه گذاری خارجی انجام گردد پیروز خواهیم بود.

ترکی اضافه کرد: البته هم اکنون 110 پروژه را از میان هزار پروژه برای واگذاری به بخش خصوصی انتخاب نموده ایم که استقبال چندانی نشده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران کشاورزی را یکی از مهمترین حوزه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در تهران دانست و گفت: در جنوب و جنوب شرق استان ظرفیت بالایی برای کشاورزی و انتقال آب وجود دارد. آبیاری آن به وسیله تصفیه خانه محل صورت می گیرد و تا یک سال آینده بخش آبرسانی به هزار هکتار می رسد.

وی ادامه داد: 400 میلیون مترمکعب آب به زمینی با مساحت بیش از80 هزار هکتار منتقل خواهد شد. همچنین تا امروز هزار هکتار واحدهای فراوری گلخانه ای توسط بخش خصوصی ایجاد شده که ظرفیت مناسبی است.

معاون اقتصادی استاندار تهران گفت: در جنوب غرب و غرب تهران هم این ظرفیت ها وجود دارد. همچنین 18 هزار واحد صنعتی فعال در تهران وجود دارد که باید با همفکری و همگرایی با بخش خصوصی منجر به سرمایه گذاری گردد.

کشور آماده جهش اقتصادی بزرگ است

ترکی تاکید نمود: دولت به دنبال ایجاد تضمین به بخش خصوصی است و نگرانی از این بابت وجود ندارد. کشور آماده برداشتن قدمی بزرگ در بخش اقتصادی و سرمایه گذاری است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 73543

به "110 پروژه پایتخت آماده واگذاری به بخش خصوصی، دولت تضمین می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "110 پروژه پایتخت آماده واگذاری به بخش خصوصی، دولت تضمین می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید