یورش والیبال ایران برای سرانجام دادن به حسرت 52 ساله حضور در المپیک

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران - گروه ورزشی: رقابتهای والیبال انتخابی المپیک از بامداد روز شنبه به وقت تهران در توکیو ژاپن کلید می خورد. هشت تیم فرانسه، لهستان، ایران، استرالیا، کانادا، ژاپن، ونزوئلا و چین با برگزاری دیدارهای دوره ای چهار سهمیه را برای حضور در ریو تعیین می نمایند. سه تیم برتر مسابقه به علاوه بهترین تیم آسیایی حاضر در این تورنمنت.

یورش والیبال ایران برای سرانجام دادن به حسرت 52 ساله حضور در المپیک

به ظاهر کار تیم ملی خیلی سخت نیست. دست کم برای کسب عنوان فزونین تیم آسیایی. استرالیا، ژاپن و چین سه تیم دیگر قاره کهن در این رقابتها محسوب می شوند. تیمی که در رده بندی کلی از این بین بالاتر از دیگر رقبای قاره کهن قرار گیرد جواز حضور در المپیک را کسب خواهد نمود.

تجربه تلخ جام جهانی

با تجربه ای که از عملکرد تیم ملی والیبال در سال های اخیر سراغ داریم به نظر می رسد شانس تیم کشورمان بیش از دیگر تیم های آسیایی است اما اتفاقاتی که در جام جهانی 2015 ژاپن رخ داد و شکست های متوالی در کارنامه اسلوبودان کواچ، سرمربی وقت تیم ایران ثبت شد تردیدهایی را به وجود می آورد. تیم ایران در جام جهانی برابر ژاپن 3 بر 2 برنده شد ولی مقابل استرالیا در سه ست متوالی مغلوب شد.

دو رقیب بزرگ برای ایران

اگر واقع بین باشیم نتیجه گیری مقابل تیم های مطرح فرانسه و لهستان سخت است. فرانسه، قهرمان لیگ جهانی در دو بازی که اخیر در خاک خود برابر ایران انجام داده بود در غیاب چند بازیکن تاثیرگذار خود به فزونی دست یافت و حالا با تمام قوا به میدان خواهد آمد. لهستان نیز همیشه برابر تیم ایران نتیجه گرفته و حتی در روزهای بد خود نیز از شکست پیروزی ساخته است.

دو تیم کانادا و ونزوئلا، دیگر حریفان غیر آسیایی تیم کشورمان به حساب می آیند. در این بین پیروزی مقابل ونزوئلا از حالا محتمل به نظر می رسد اما کانادا در جام جهانی ژاپن برابر ایران پیروز شده بود و تیم سرسخت به حساب می آید که بازی برابر آن غیر قابل پیش بینی خواهد بود. با این حال تیم ایران می تواند از پس کانادا بر بیاید.

تحول اساسی با لوزانو

ایران بعد از ناکامی در لیگ جهانی و بخصوص جام جهانی 2015 ژاپن تغییرات اساسی را در کادر فنی خود ایجاد کرد. اسلوبودان کواچ از کار برکنار شد و رائول لوزانو، سرمربی باتجربه آرژانتینی راهنمایی تیم کشورمان را بر عهده گرفت. خوان سیچلو دستیار پیشین خولیو ولاسکو نیز قرارداد خود را بعنوان سرمربی تیم ملی قطر فسخ کرد و بار دیگر به ایران آمد تا در کنار هموطن خود به آماده سازی تیم کشورمان بپردازد.

گارانتی دریافت های اول

بازگشت فرهاد ظریف، لیبروی باتجربه تیم ملی از اتفاقات مهمی بود که در دوره لوزانو رخ داد و دست کم در دریافت های اول نگرانی ها را کمتر خواهد نمود. حمزه زرینی نیز به لیست تیم ملی برگشت و جالب اینکه سرمربی نام علیرضا بهبودی 37 ساله را هم بعنوان پاسور در فهرست 20 نفره خود در سفر به ژاپن قرار داد تا همه پتانسیل موجود والیبال کشور را برای کسب سهمیه المپیک به کار گیرد.

تیم ملی از روزهای نخست امسال تمرینات سنگین خود را زیر نظر سیچلو شروع کرد و در ادامه با حضور لوزانو، این تمرینات جدی تر از قبل پی گرفته شد. دو بازی تدارکاتی با فرانسه که با شکست همراه شد و پس از آن فزونی 3 بر 2 مقابل چین دیدارهای تدارکاتی تیم ملی بودند. سرانجام تدارکات ایران نیز با فزونی 3 بر یک مقابل لهستان در خاک ژاپن انجام شد که البته باید دید در تقابل رسمی با این تیم آیا قادر به شکست این تیم در دیدارهای رسمی خواهد بود یا خیر.

استرالیا مهمترین حریف ایران!

شاگردان لوزانو ساعت 5:40 بامداد روز شنبه بازی افتتاحیه این رقابتهای را برابر استرالیا برگزار می نمایند. جدال مسن ترین و جوان ترین تیم مسابقات. ایران با میانگین سنی 28.5 سال در رقابتهای انتخابی المپیک شرکت نموده و به نوعی مسن ترین تیم تورنمنت به حساب می آید و در مقابل تیم استرالیا با میانگین سنی 25 سال پای به رقابتها گذاشته است.

به طور معمول دیدارهای نخست در هر تورنمنتی از حساسیتی بالا برخوردار است و از آنجا که استرالیا رقیب جدی ایران برای کسب تنها سهمیه آسیایی محسوب می گردد تقابل با این تیم از اهمیتی دوچندان برخوردار شده است. بازیکنان ایران برای اینکه در ادامه کار از شرایط خوبی برخوردار شوند باید برابر این این تیم پیروز شوند تا گام مهمی را در کسب سهمیه المپیک بردارند.

مهار آسمان خراش استرالیا

راهنمایی تیم استرالیا را روبرتو سانتیلی سرمربی پیشین تیم جوانان ایتالیا بر عهده گرفته است. به نظر می رسد تمام امید این مربی به درخشش توماس ادگار 27 ساله و 212 سانتیمتری بعنوان بازیکن پشت خط زن است که مهره ای کلیدی به حساب می آید و خط دفاعی ایران باید برای مهار وی برنامه ای اساسی داشته باشد.

استرالیا در المپیک های 2000 سیدنی، 2004 آتن و 2012 لندن حضور داشت که مهمترین عنوان خود را در لندن با ایستادن در مکان پنجم کسب کرد. در مقابل تیم ایران کوشش می نماید به رویای 52 ساله خود برای حضور در المپیک سرانجام دهد.

کوشش های نافرجام

ایران برای کسب سهمیه المپیک سه بار دیگر اقدام نموده بود که هر بار از رسیدن به هدف خود باز ماند. نخستین بار ایران با راهنمایی پارک کی وون کره ای در رقابتهای انتخابی المپیک 2004 آتن شرکت شرکت کرد که نتوانست نتایج لازم را کسب کند و استرالیا تنها سهمیه قاره آسیا را از آن خود کرد.

دومین حضور ایران در رقابتهای انتخابی المپیک به سال 2008 باز می گشت. این بار زوران گاییچ صربستانی سرمربی ایران بود که تنها دو برد برابر تایلند و استرالیا کسب کرد و با قرار دریافت در رده ششم شانسی برای کسب سهمیه نداشت.

کوشش سوم ایران مربوط به المپیک لندن بود. خولیو ولاسکو راهنمایی تیم کشورمان را بر عهده داشت. ژاپن، کره جنوبی، چین، ونزوئلا و پورتوریکو برابر ایران مغلوب شدند اما باخت نابهنگام مقابل استرالیا و نیز شکست برابر صربستان شانس المپیکی شدن را از ایران گرفت. صربستان بعنوان تیم نخست و استرالیا هم تحت عنوان بهترین آسیایی راهی المپیک لندن شدند.

بهترین تیم تاریخ

به باور همگان این بهترین نسل تاریخ والیبال ایران است که اگر این فرصت را از دست بدهد شاید برای چهار سال بعد دیگر از این شرایط برخوردار نباشد. همین موضوع باعث شده تا بازیکنان با انگیزه ای مضاعف پای به عرصه مسابقات بگذارند.

از سال 1964 که والیبال به جمع رشته های المپیک پیوسته است همیشه این حسرت در نزد اهالی والیبال ایران وجود داشته که تیم کشورمان بتواند سهمیه حضور در این مسابقات را کسب کند و امید می رود این بار با بهترین تیم تاریخ و مربی باتجربه آرژانتینی شاهد تحقق رویایی 52 ساله خود باشیم.

برنامه کامل دیدارهای انتخابی المپیک به توضیح زیر است:

* هشتم خرداد ماه

ساعت 10 : ایران - استرالیا

ساعت 12:45 : چین - فرانسه

ساعت 15:30 : لهستان - کانادا

ساعت 19:10 : ژاپن - ونزوئلا

* نهم خرداد ماه

ساعت 10 : کانادا - ایران

ساعت 12:45 : ونزوئلا - استرالیا

ساعت 15:30 : فرانسه - لهستان

ساعت 19:05 : ژاپن - چین

* دهم خرداد ماه : استراحت

* یازدهم خرداد ماه

ساعت 10 : استرالیا - کانادا

ساعت 12:45 : چین - ونزوئلا

ساعت 15:30 : ایران - فرانسه

ساعت 19:10 : لهستان - ژاپن

* دوازدهم خرداد ماه

ساعت 10 : ونزوئلا - کانادا

ساعت 12:45 : فرانسه - استرالیا

ساعت 15:30 : چین - لهستان

ساعت 19:05 : ژاپن - ایران

* سیزدهم خرداد ماه

ساعت 10 : کانادا - فرانسه

ساعت 12:45 : ایران - چین

ساعت 15:30 : لهستان - ونزوئلا

ساعت 19:10 : استرالیا - ژاپن

چهاردهم خرداد ماه: استراحت

* پانزدهم خرداد ماه

ساعت 10 : چین - استرالیا

ساعت 12:45 : ونزوئلا - فرانسه

ساعت 15:30 : لهستان - ایران

ساعت 19:05 : ژاپن - کانادا

* شانزدهم خرداد ماه

ساعت 10 : ایران - ونزوئلا

ساعت 12:45 : کانادا - چین

ساعت 15:30 :استرالیا - لهستان

ساعت 19:10 : فرانسه - ژاپن

برنامه دیدارها به وقت محلی است.

canadaro.ir: تور کانادا: مجله گردشگری و مسافرتی تور کانادا، ویزای کانادا

indiaro.ir: تور هند ارزان قیمت indiaro | تور بمبئی، گوا، آگرا، جیپور، تور مثلث طلایی، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52393

به "یورش والیبال ایران برای سرانجام دادن به حسرت 52 ساله حضور در المپیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یورش والیبال ایران برای سرانجام دادن به حسرت 52 ساله حضور در المپیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید