برنامه های تیم ملی بسکتبال 55 روز پیش از المپیک، ایران صعود میکند؟

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، 12 سهمیه از کاروان 61 نفره ایران برای المپیک توکیو - تا به امروز- سهم بسکتبال است که برای سومین بار مجوز حضور در این بازی ها را کسب نموده است.

برنامه های تیم ملی بسکتبال 55 روز پیش از المپیک، ایران صعود میکند؟

این مجوز با خلق نتیجه ای دور از انتظار و غیرقابل پیش بینی در جام دنیای 2019 به دست آمد. در این رقابت ها که به میزبانی چین برگزار گردید تیم ملی کشورمان هر سه ملاقات مقدماتی را واگذار کرد اما در گروه بازنده ها ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا به لطف عملکرد نیجریه مقابل رقیب آسیایی (چین)، پیروزی پرگل برابر فیلیپین و در کل تفاضل گل بهتر نسبت به چین، ایران به عنوان بهترین تیم آسیایی صاحب سهمیه المپیک شود.

این در حالی بود که بسکتبال ایران برای المپیک پکن به واسطه قهرمانی بی حرف و حدیث در آسیا صاحب سهمیه شد و پس از نزدیک به 50 سال به المپیک راه یافت. با همه اینها اینکه تیم ملی بسکتبال از چه جهتی به المپیک توکیو رسید، خیلی قابل بحث نیست وقتی خیلی دیگر از مدعیان از همین جهت نتوانستند به نتیجه برسند.

با هر عملکردی امروز بسکتبال ایران در جمع 12 تیم المپیکی برای بازی های 2020 است، مسئله قابل توجه هم چگونگی حضور تیم ملی بسکتبال در جمع المپیکی های این رشته است و اینکه برای ارتقای بهتر و بیشتر آن چه اقدامات نتیجه بخشی صورت گرفته است؟

تیم ملی بسکتبال به عنوان بهترین تیم آسیایی جام دنیای 2019 چین راهی المپیک 2020 شد

خبری از تدارکات گسترده المپیکی نیست

20 ماه از کسب سهمیه تیم ملی بسکتبال برای المپیک توکیو می گذرد و حالا 55 روز به این رویداد باقی مانده است. فرصتی که برای شمارش کم نیست اما برای آماده سازی حضور در عظیمترین رویداد تاریخ ورزش به اندازه یک چشم بر هم زدن است.

البته که سه هفته ای از شروع اردوی تیم ملی بسکتبال می گذرد، پیش از آن هم ملی پوشان به واسطه برگزاری لیگ های داخلی و خارجی (دو فصل) و حضور در انتخابی کاپ آسیا درگیرهای باشگاهی و ملی خود را داشتند و به همین دلیل احتمالا با کمتر مشکل و کمبودی از حیث آمادگی بدنی روبرو هستند اما هماهنگی تیمی و اثرگذار میان بازیکنان حاصل نمی شود مگر در اردوی متمرکز تیم ملی آنهم به واسطه برنامه های تمرینی و تدارکاتی (ملاقات تدارکاتی).

همین مسئله نقش زیادی در عملکرد ماندگار نسل طلایی بسکتبال بعد از المپیک پکن داشت. ملی پوشان بسکتبال ایران در جریان آماده سازی برای بازی های 2008 به خیلی از کشورهای دنیا از جمله آمریکا سفر و حدود 30 بازی تدارکاتی برگزار کردند.

حامد حدادی راست می گوید که آن تدارکات و بازی ها به اندازه 10 سال بازیکنان را بیمه کرد حداقل به این دلیل که بازمانده های نسل طلایی هنوز نان همان دوران را می خورند؛ درست بعد از آن تدارکات گسترده و تجربه المپیک بود که درهای لیگ های معتبری مانند NBA و فرانسه به روی حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی گشوده شد و به نوعی راه را برای دیگر بازیکنان داخلی و دیده شدن آنها هم باز کرد.

اتفاقی که انتظار می رود بعد از المپیک توکیو هم شاهد تکرار آن برای بازیکنان جدید باشیم اما با شرایط فعلی تیم ملی بسکتبال و برنامه های محدودی که برای آن تدارک دیده شده این مهم چقدر شدنی به نظر می رسد؟

رایزنی ها و مکاتباتی که فقط در بوق و کرنا شدند

کمتر از دو ماه به شروع بازی های المپیک باقی مانده است، تیم ملی سه هفته پیش در غیاب خیلی از ستاره هایش وارد اردو شد و پس از یک هفته توانست ترکیب اردونشینانش را برای پیگیری تمرینات کامل کند. این تیم تا به امروز ملاقات تدارکاتی نداشته است. این شرایط پابرجاست تا زمان اعزام به اردن و برگزاری ملاقاتهای پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا.

این در حالی است که پیش از این گفته می شد رایزنی ها و مکاتبات زیادی برای تیم ملی و آماده سازی آن صورت گرفته و از جمله دریافت دعوتنامه از ژاپن و لهستان و مکاتبه با کشورهایی مانند اسپانیا، روسیه، یونان، پرتغال و صربستان؛ با همه اینها ملی پوشان بسکتبال نه تنها تا بعد از انتخابی کاپ آسیا و بستن پرونده خود در این رقابت ها ملاقات تدارکاتی ندارند بلکه روی همین مسابقات هم به عنوان بخشی از آماده سازی برای المپیک حساب شده است.

البته که انتخابی کاپ آسیا به خصوص با توجه به حضور بی دغدغه ای که بسکتبال ایران در آن خواهد داشت، می تواند حکم یک مرحله آماده سازی برای ملی پوشان المپیکی باشد اما اینکه این میدان جایگزین یک مرحله تدارکات قابل انتظار شده باشد، چرایی های خود را دارد.

به هر حال در رابطه با تیم ملی بسکتبال و مهیا شدن ملاقات تدارکاتی برای آماده سازی آن، رایزنی ها و مکاتبات زیادی در بوق و کرنا شد اما در نهایت سه اعزام نهایی شده که یکی از آنها در واقع مسابقات برگزار گردیده توسط فیبا آسیا(انتخابی کاپ آسیا) است و فقط دو مورد دیگر نتیجه اقدامات فدراسیون به حساب می آید.

حداکثر 7 ملاقات تدارکاتی پیش از مصاف با غول دنیا و دیگر المپیکی ها

تیم ملی بسکتبال 19 خردادماه (یا 18 خردادماه) راهی اردن می شود تا دو ملاقات خود در پنجره سوم و پایانی انتخابی کاپ آسیا را برگزار کند. این تیم بعد از ملاقات با قطر و عربستان که 22 و 24 خردادماه برگزار می شود به تهران بازمی شود تا پیگیر آماده سازی خود برای المپیک شود.

در این راستا قرار است ملی پوشان بسکتبال سفری به ژاپن داشته باشند تا ملاقاتهایی تدارکاتی با ملی پوشان این کشور داشته باشند. سفر به ژاپن برای روزهای پایانی خردادماه پیش بینی شده است. برگزاری دو ملاقات تدارکاتی با ژاپنی ها قطعی است اما احتمال برگزاری ملاقات سوم هم وجود دارد.

تیم ملی بسکتبال بعد از بازگشت از ژاپن و پیش از اعزام دوباره به این کشور برای حضور در المپیک، سفری هم به اسپانیا خواهد داشت و در آنجا با تیمی غیر از میزبان و احتمالا آرژانتین 2 ملاقات خواهد داشت.

این برنامه مصوب و نهایی برای تیم ملی است البته اگر بازهم دستخوش تغییرات نشود. بدین ترتیب تیم ملی بسکتبال ایران پیش از حضور در میدان عظیم المپیک و برگزاری ملاقات افتتاحیه این رقابت ها (مقابل تیم راه یافته از بازی های انتخابی بین قاره ای کانادا) و بعد از آن ملاقات با غول بسکتبال دنیا یعنی آمریکا و فرانسه تنها 6 یا 7 ملاقات تدارکاتی خواهد داشت.

رامین طباطبایی: برنامه های مصوب کافی است

رئیس فدراسیون بسکتبال البته معتقد است برنامه های پیش بینی شده برای تیم ملی کافی است. وی در عین حال تاکید دارد که کوشش ها در جهت مهیا شدن برنامه های گسترده تری بود اما کرونا و شرایط خاصی که در خیلی از کشورها ایجاد کرد، اجازه نداد این کوشش ها به نتیجه برسد.

رامین طباطبایی در تبادل نظر با خبرنگاران با تاکید دوباره بر مکاتبات و رایزنی هایی که فدراسیون بسکتبال با کشورهای مختلف داشت، گفت: کرونا و جابه جایی که در زمان برگزاری پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا داشت، خیلی از برنامه های ما را مختل کرد. به طور مثال سفر به لهستان و ملاقات در این کشور تقریبا قطعی شده بود. به دعوتنامه دریافتی از لهستانی ها پاسخ مثبت داده بودیم اما بعد از معین زمان جدید انتخابی کاپ آسیا مجبور به منتفی کردن آن شدیم چون زمان دو رویداد تداخل داشت.

وی همچنین حضور در تورنمنت لبنان را یادآورشد و توضیح داد: روی تورنمنت لبنان هم حساب نموده بودیم اما به خاطر بعضی مسائل که پرداخت 9 هزار دلار یکی از آنها بود، این حضور را منتفی کردیم. علاوه بر این برای سفر به لبنان مشکل ترانسفر هم داشتیم چراکه سفر زمینی خطرناک بود، برای سفر هوایی هم باید به قطر می رفتیم که این هم مستلزم رعایت قرنطینه دو هفته ای می شد. بنابراین این برنامه را هم به طور کل منتفی کردیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال با بیان اینکه سفر تیم ملی بسکتبال به ژاپن بعد از انتخابی کاپ آسیا قطعی است، اعلام کرد: مذاکراتی با اسپانیا داشتیم اما در برنامه های تیم ملی این کشور جای خالی نبود. با این حال مسئولان بسکتبال اسپانیا پیشنهاد هماهنگی برای ملاقات ما و یکی از تیم هایی که در کشورشان اردو دارد را مطرح کردند که از آن استقبال کردیم. آرژانتین که از تیم های المپیکی است، گزینه مورد نظر است. بنابراین سفر به اسپانیا و 2 ملاقات با آرژانتین را هم برای پیش از اعزام به المپیک نهایی نموده ایم.

طباطبایی با مرور دوباره اینکه سفر به اردن (انتخابی کاپ آسیا)، ژاپن و اسپانیا سه برنامه تدارک دیده شده برای تیم ملی بسکتبال تا پیش از المپیک است، گفت: به نظرم با توجه به شرایط فعلی این سه برنامه برای ملی پوشان کافی باشد.

وی تاکید نمود: البته بدمان نمی آمد ملاقاتها و برنامه های بیشتری داشته باشیم و به همین دلیل خیلی از رایزنی ها را انجام دادیم. هدف مان هم فقط ملاقات با اروپایی ها بود مشکل اما اینجا بود که خیلی از کشورهای اروپایی درگیر آماده سازی برای مرحله پایانی انتخابی المپیک هستند و به همین دلیل خیلی سخت می شد از آنها برنامه گرفت.

رئیس فدراسیون بسکتبال توضیح داد: علاوه بر این اگر به خاطر کرونا زمان پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا تغییر نمی کرد، خیلی از مسائل پیش نمی آمد و مثلا می توانستیم در تورنمنت لهستان شرکت کنیم. در هر صورت به نتیجه نرسیدن بخشی از برنامه ها تقصیر ما نیست. شرایط دست و پای ما را به نوعی بست. کوشش اما این بود بهترین شرایط را مهیا کنیم درحالی که مسائل و محدودیت های اقتصادی داشتیم.

در انتظار صعود وعده داده شده

به گزارش خبرنگاران، به هر حال تدارکات امروز با بریز و بپاش های تیم ملی بسکتبال برای المپیک پکن فاصله خیلی زیادی دارد و همین مسئله می تواند پیراهن عثمان شود برای منتقدانی که منتظر لغزش بسکتبال و نمایندگانش در توکیو و سومین حضور المپیکی هستند مگر اینکه ملاقات ایران در گروه اول المپیک با آمریکا، فرانسه و حریف سومشان به نتایجی بهتر از دو دوره قبل منتهی شود.

تیم ملی بسکتبال ایران اولین بار در المپیک 1948 انگلستان شرکت کرد. شاگردان کاظم رهبری در آن دوره بازی ها دو بازی از مجموع 7 ملاقات خود را بردند و در صندلی چهاردهم را از آن خود کردند. در المپیک پکن هم ملی پوشان بسکتبال ایران نتیجه هر پنج ملاقات برابر لیتوانی، آرژانتین، کرواسی، استرالیا و روسیه را واگذار کردند و در جدول رده بندی یازدهم شدند.

اینکه تیم ملی بسکتبال در المپیک توکیو چه نتیجه ای خواهد گرفت اصلا تعیین نیست اما به هر حال رامین طباطبایی این وعده را داده که ایران از گروه خود صعود می نماید. آیا این وعده زیبا با تدارکاتی که شباهتی به گذشته ندارد، تحقق می یابد؟

استدیو مرینا: استدیو مرینا، مجله خبری صنایع هنری، گردشگری، ورزشی و عملی

مجله فوتبال دوستان: مجله فوتبال دوستان، وبلاگ خبری و تفسیری فوتبالیستها

مجله آراد: مجله آراد | مجله تفریحی، سرگرمی و مسافرتی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 145959

به "برنامه های تیم ملی بسکتبال 55 روز پیش از المپیک، ایران صعود میکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های تیم ملی بسکتبال 55 روز پیش از المپیک، ایران صعود میکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید