شهر ارواح کیت سالت، شهر بی سکنه در دل کوهستان های بریتیش کلمبیا

به گزارش مجله سرگرمی، در دل کوهستان های بریتیش کلمبیای کانادا، شهری متروکه و رها شده قرار دارد که به "شهر ارواح" معروف است. این شهر، کیت سالت نام دارد و داستان جالب و عجیبی دارد. خانه های زیبا، چراغ های روشن، خیابان های تمیز و چمن های سرسبز، همه نشان از یک شهر زنده دارند، اما در واقع این شهر از سال 1982 رها شده و کسی در آن زندگی نمی کند. با این حال، این شهر توسط یک میلیونر خریداری شده و تلاش می شود تا دوباره به زندگی برگردد.

شهر ارواح کیت سالت، شهر بی سکنه در دل کوهستان های بریتیش کلمبیا

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

وقتی که صحبت از شهرهای متروکه یا به اصطلاح همان شهرهای ارواحی باشد به احتمال خیلی زیاد فورا یاد شهری مخروبه با خانه های بدون سقف، پنجره های شکسته کثیف، خیابان هایی که آسفالت آن ها ترک برداشته و همه جا را تار عنکبوت گرفته است می افتید، جایی که فقط باد می وزد و گرد و غبار را با خود جابه جا می کند (شبیه به فیلم های سینمایی!) ولی وقتی به شهر کیت سالت نگاه کنید می بینید داستان طور دیگری است و اتفاقا شما را یاد یکی از بهترین و آرام ترین ها برای زندگی می اندازد اما این شهر متروکه است، شهری که در آن خانه های زیبا و تمیز وجود دارند و تمام چراغ خانه ها هم روشن است اما شهری متروکه است! با خبرنگاران همراه باشید تا ببینیم داستان این جای غیرعادی چیست.

شهر کیت سالت یکی از شهرهای ایالت بریتیش کلمبیای کانادا است که در آن می توان صف های منظم از خانه های زیبا را دید و به جز این خانه ها باید به فروشگاه ها، رستوران ها، مراکز خرید، بانک ها، تئاترها، و دیگر منطقه های شهر اشاره کرد که کاملا دست نخورده باقی مانده اند و انگار که همین حالا به تازگی ساخته شده اند. چراغ های این شهر همیشه روشن است و حتی اگر به خانه های آن نگاه کنید می بینید که چراغ خانه ها هم روشن است، خیابان ها با صف منظمی از دکورها تزیین شده است و حتی سبزی چمنزارها هم به تازگی زمانی است که تازه رشد می کنند و می رویند اما هیچ کسی این خانه را یک شهر قابل سکنه نمی داند.

کیت سالت از سال 1982 به بعد کاملا به یک شهر ارواحی تبدیل شد و همه ساکنان آن خانه هایشان را رها کردند و این شهر را ترک کردند، شهری که که در نزدیکی مرز آلاسکایی واقع شده است و تاریخچه کم و کوتاهی دارد. همه چیز در سال 1979 به عنوان جامعه ای از کارگران معدن molybdenum شروع شد، مولیبدن کربن سخت و پایدار در آلیاژها را تشکیل می دهد و معمولا برای سختی و خواص مقاوم در برابر خوردگی به فولاد استفاده می شود ولی از آن جاییکه زندگی در حال شکل دریافت در این شهر کوهستانی زیبا بود، کم کم نرخ تقاضا برای مولیبدن کم و کمتر شد تا این که شهر کیت سالت که 1200 سکنه داشت کاملا آن را ترک کردند.

این منطقه از ایالت بریتیش کلمبیا که یکی از بهترین نقاط برای رصد خانه بود، به خاطر مواد معدنی پر ارزش و گرانبهایش مثل نقره، روی و مس نزدیک به یک قرن حفاری شده است و باعث شد تا شهرهای آلی آرم و آنیوکس به رونق باالایی برسند. اولین بار در اوایل دهه 60 میلادی بود که مولیبدن در این جا حفاری شد و این حفاری ها تا اوایل دهه 70 میلادی هم ادامه داشت اما هنگامی که سود شروع به فروپاشی کرد، متوقف شد ولی تا پایان همان دهه تمام قیمت ها و نرخ ها دوباه بالا رفت چرا که خیلی از سپرده های مولیبدن آلاسکا، بریتیش کلمبیا و آمریکای غربی شروع به تهی شدن کردند. تا اینکه شرکت حفاری آمریکایی Phelps Dodge فرصت را قاپید.

بنابراین تصمیم گرفته شد تا یک نقطه بزرگ برای شهر کیت سالت آماده شود و یک پروژه عظیم ساخت و ساز در آن شروع شد آن هم در مقیاس بزرگی که تا آن زمان در بریتیش کلمبیا دیده نشده بود. قایق های زیادی که حاوی مواد و مصالح بودند وارد کیت سالت شدند و در کوهستان های منطقه هم جاده ای سنگفرش شده کشیده شد. مهندسان و کارگرانی که به کار ساخت و ساز مشغول بودند از همه جای شمال آمریکا به این منطقه سرازیر شدند چرا که دستمزدهای بسیار بالایی برای آن ها به ازای ساخت و ساز در این شهر در نظر گرفته شده بود.

بیشتر از 100 خانه و دوبلکس در کیت سالت ساخته شد و هفت آپارتمان بزرگ که بیشتر از 200 واحد خانه را در خود جای داده بودند. جدای از خانه ها، بیمارستانی کاملا مدرن با تمامی تجهیزات، یک مرکز خرید، چندین رستوران، چندین بانک، اداره پست، استخر، کتابخانه و دو مرکز تفریحی که در آن ها سونا و تئانر وجود داشت ساخت شد و به طوری که طی مدتی کوتاه این منطقه به یک شهر تمام عیار با بهترین امکانات تبدیل شد و به جرات می توان گفت که سیستم آبی که در شهر کیت سالت بود، تمیزترین سیستم آب بود.

بعد از 18 ماه که اولین خانواده ها در این شهر ساکن شدند، بازار مولیبدن به خاطر رکود اقتصادی به شدت سقوط کرد، تمام معادن بسته شدند، مردم کوله بار و زندگی و هر انچه که داشتند را بستند و شهر کیت سالت را ترک کردند این گونه بود که این شهر برای همیشه به دست فراموشی سپرده شد.

در سال 2005 یکی از کارآفرینان به کریشنان سوثانثیران کیت سالت را با 7 میلیون دلار خرید و شروع به احیای این شهر ارواحی کرد. از آن زمان تا حالا، این میلیونر چیزی حدود 25 میلیون دار را صرف به روز کردن شهر و خرید وسایل برای آن کرده است بیشتر از ده ها نگهبان و سرپرست را به کار گرفته است تا در آن جا کار کنند و شهر را در هر جایی که خرابی ای به وجود آمده است، تعمیر کنند. آن ها چمن ها را زده و آراسته کرده اند، درخت ها را هرس کرده اند و خیابان ها را کاملا خط کشی کرده اند. اما برنامه کریشنان چسیت از این کار چه چیزی عایدش می شود؟ اصلا یک شهر مرده به چه دردی می خورد و چرا باید او این اندازه برای آن هزینه کند؟

در واقع کریشنان قصد دارد تا سرمایه اش را با تبدیل کردن شهر کیت سالت به قطب گردشگری ایالت بریتیش کلمبیا جبران کند از طرف دیگر آن را به قطب گاز طبیعی ایالت بربیتیش کلمبیا (LNG) تبدیل کند. آینده این شهر کاملا به موفقیت این پروژه بستگی دارد و ممکن است در صورت موفقیت آمیز نبودن به همان سرنوشت قبلی دچار شود.

نکات تکمیلی

1: شهر کیت سالت در اوایل دهه 1960 میلادی به دلیل وجود معادن غنی مولیبدن در این منطقه شکل گرفت. مولیبدن یک عنصر کمیاب و با ارزش است که در تولید فولادهای آلیاژی و مقاوم در برابر خوردگی کاربرد دارد. با افزایش تقاضا برای این ماده معدنی، شرکت های معدنی تصمیم گرفتند تا یک شهر کامل برای کارگران و خانواده های آنها در این منطقه بسازند.

2: ساخت شهر کیت سالت در مقیاسی بزرگ و بی سابقه در بریتیش کلمبیا انجام شد. بیش از 100 خانه و دوبلکس، هفت آپارتمان بزرگ، بیمارستان مجهز، مرکز خرید، رستوران ها، بانک ها، اداره پست، استخر، کتابخانه، مراکز تفریحی و سینما در این شهر ساخته شد. هزینه های هنگفتی برای ساخت این شهر صرف شد و امکانات رفاهی بسیار خوبی در آن فراهم گردید.

3: با این حال، خوشبختی شهر کیت سالت دیری نپایید. در اواخر دهه 1970 میلادی، قیمت مولیبدن به دلیل رکود اقتصادی جهانی سقوط کرد و معادن این منطقه یکی پس از دیگری تعطیل شدند. ساکنان شهر که اکثراً کارگران معادن بودند، ناچار شدند خانه ها و زندگی خود را رها کنند و شهر را ترک کنند. در سال 1982، آخرین ساکنان نیز از کیت سالت رفتند و این شهر به طور کامل متروکه شد.

4: پس از سال ها رهاشدگی، در سال 2005، یک میلیونر هندی به نام کریشنان سوثانثیران، شهر کیت سالت را به قیمت 7 میلیون دلار خریداری کرد. او قصد داشت این شهر متروکه را احیا کند و به یک جاذبه گردشگری تبدیل نماید. از آن زمان تاکنون، کریشنان بیش از 25 میلیون دلار برای نگهداری، تعمیر و بازسازی شهر هزینه کرده است.

5: کریشنان نیروهای زیادی را برای نگهداری از شهر کیت سالت استخدام کرده است. این نیروها وظیفه دارند تا چمن ها را کوتاه کنند، درختان را هرس نمایند، خیابان ها را خط کشی کنند و هرگونه خرابی یا آسیب را در شهر تعمیر نمایند. علاوه بر این، چراغ های خیابان ها و خانه ها همیشه روشن نگه داشته می شوند تا شهر زنده به نظر برسد.

6: یکی از چالش های اصلی در احیای شهر کیت سالت، دور افتادگی و دسترسی سخت به آن است. این شهر در دل کوهستان های بریتیش کلمبیا واقع شده و تنها یک جاده سنگفرش به آن راه دارد. این موضوع هزینه های حمل و نقل و لجستیک را برای نگهداری از شهر افزایش می دهد. با این حال، کریشنان امیدوار است که با جذب گردشگران، این هزینه ها را جبران کند.

7: علاوه بر جذب گردشگران، کریشنان قصد دارد تا شهر کیت سالت را به یک قطب گاز طبیعی مایع (LNG) در بریتیش کلمبیا تبدیل کند. این طرح می تواند منابع درآمدی جدیدی را برای او ایجاد کند و به احیای کامل شهر کمک شایانی نماید. با این حال، برخی نگران آثار زیست محیطی این طرح هستند و معتقدند که ممکن است به طبیعت بکر و زیبای این منطقه آسیب برساند.

8: یکی دیگر از چالش های پیش روی کریشنان، حفاظت از شهر کیت سالت در برابر آسیب های طبیعی مانند آتش سوزی جنگلی، سیل و زلزله است. این شهر در منطقه ای واقع شده که خطر این گونه حوادث طبیعی در آن بالا است. کریشنان باید سیستم های ایمنی و اضطراری مناسبی را در شهر پیاده سازی کند تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

9: با وجود تمام چالش ها، کریشنان همچنان به آینده شهر کیت سالت خوشبین است. او معتقد است که این شهر می تواند به یک جاذبه گردشگری منحصربفرد و کم نظیر در کانادا تبدیل شود.

10: برای جذب گردشگران بیشتر به شهر کیت سالت، کریشنان در نظر دارد تا امکانات تفریحی و سرگرمی متنوعی را در آن ایجاد کند. از جمله این امکانات می توان به احداث پیست اسکی، زمین گلف، مسیرهای پیاده روی کوهستان، کلوپ های شبانه و رستوران های متنوع اشاره کرد. همچنین برگزاری فستیوال ها و رویدادهای فرهنگی می تواند گردشگران را به بازدید از این شهر ترغیب کند.

11: علاوه بر گردشگری، کریشنان قصد دارد تا از ظرفیت های دیگر شهر کیت سالت نیز استفاده کند. یکی از این ظرفیت ها، استفاده از شهر به عنوان یک لوکیشن فیلمبرداری منحصربفرد است. معماری خاص و دست نخورده این شهر می تواند برای فیلمسازان و عکاسان بسیار جذاب باشد. همچنین امکان استفاده از خانه ها و ساختمان های شهر برای اقامت گردشگران نیز وجود دارد.

سخن پایانی

شهر کیت سالت، شهری است که پس از سال ها رهاشدگی، فرصتی دوباره برای احیا و زندگی دوباره پیدا کرده است. با وجود چالش های فراوان، کریشنان سوثانثیران با سرمایه گذاری کلان و تلاش بی وقفه، در تلاش است تا این شهر را از آن حالت ارواحی و متروکه خارج کند. آینده نشان خواهد داد که آیا تلاش های او به ثمر می نشیند و شهر کیت سالت می تواند به یک جاذبه گردشگری و اقتصادی در بریتیش کلمبیا تبدیل شود یا خیر.

انتشار: 26 خرداد 1403 بروزرسانی: 26 خرداد 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44282

به "شهر ارواح کیت سالت، شهر بی سکنه در دل کوهستان های بریتیش کلمبیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر ارواح کیت سالت، شهر بی سکنه در دل کوهستان های بریتیش کلمبیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید